Home Názory Slovenský týždeň: Kužmová a Škamlová dobyli Budapešť, dozvuky na Wimbledone

Slovenský týždeň: Kužmová a Škamlová dobyli Budapešť, dozvuky na Wimbledone

by Michal Pokrivka

Uplynulý týždeň sa niesol v znamení vrcholiaceho Wimbledonu, ale zo slovenského pohľadu bol radostný najmä pohľad do Budapešti. Zahviezdili Viktória Kužmová a Chantal Škamlová.

Cibulková vyrovnala maximum, ale ďalej to nešlo

Pred týždňom som chválil Dominiku Cibulkovú za postup do 4. kola a dnes by sa dalo pozitívne zhodnotiť aj postup do štvrťfinále. Proti Taiwančanke Sie Šu-wej bola na kurte dominantná. Čiernou škvrnou na výkone bolo nešportové správanie na konci prvého setu. Je to škoda, takto si naša staronová jednotka srdcia fanúšikov nezíska. Pritom úplne stačilo uznať po zápase aká bola pravda a dodatočne sa ospravedlniť, v zápale boja si Dominika naozaj nemusela byť plne vedomá okolností sporu.

Vo štvrťfinále nemala byť naša tenistka bez šance ani proti Jelene Ostapenkovej. Mladá Lotyška však opäť potvrdila, že je ženou veľkých zápasov. Na londýnskej tráve sa ukázal ako kľúčový servis. Bratislavská rodáčka sa po ňom dostávala pod tlak, zatiaľ čo súperka v ňom vedela nájsť oporu. Ťažko však môžeme od Dominiky chcieť, aby si výraznejšie pomáhala podaním, keď meria 161 centimetrov. Napriek tomu ale napr. proti Kontovej ukázala, že určitá pomoc z tohto úderu vie prísť.

Juniorskú vlajku držala vztýčenú Lenka Stará. Po opadnutí počiatočnej nervozity dokázala hrať vyrovnanú partiu s vysoko favorizovanou Cori Gauffovou, čo je dobrý signál. Talentovaná Slovenka však hrá poslednú juniorskú sezónu a je čas vrhnúť sa naplno na profesionálny okruh. Zatiaľ na ňom absolvovala iba štyri turnaje a nemá rebríček, čo nie je príjemná štartovacia pozícia po prechode medzi ženy.

Kužmová a Škamlová v Maďarsku zahviezdili

Viktória Kužmová napreduje míľovými krokmi. Agresívny tenis a mentálna sila sú dva kľúčové atribúty, ktoré ju predurčujú atakovať v dohľadnej dobe svetovú špičku. Tento týždeň zdolala na 100-tisícovej ITF akcii v maďarskej Budapešti Rusku Aľonu Fominovú, domácu Réku-Lucu Janiovú, Rusku Alexandru Panovovú, v derby až nečakane hladko Annu Karolínu Schmiedlovú a vo finále v troch setoch aj nad Ruskou Jekaterinou Alexandrovovou.

Práve spomínaná Kaja u našich južných susedov tiež potešila. Proti Viki síce pykala za pasívnejší prístup, ale výborná práca nôh a údery s dobrou dĺžkou jej zaistili skalpy Češky Magdalény Pantůčkovej, Bulharky Sesil Karatnčevovej i nebezpečnej Slovinky Tamary Zidanšekovej.

Jana Čepelová skončila už v 1. kole na rakete spomenutej Janiovej a po zdravotných problémoch z aprílového súboja Pohára federácie v Bielorusku sa stále hľadá. Chantal Škamlová nedostala žiadnu šancu od Karatančevovej. V jej prípade je už priorita štvorhra a tú spolu s Rumunkiu Alexandrou Cadantuovou ovládli. Méta top 100 je opäť bližšie. Predpokladám, že v budúcej sezóne by sme mohli mať opäť deblovú špecialistku hrávajúcu Grand Slamy ako to bolo za čias Janette Husárovej.

Na challengeroch naši potešili

Jozefa Kovalíka momentálne zdobí výborná forma, no predovšetkým stabilita výkonov. Je to kľúč, ktorý by mu mal v dohľadnej dobe odomknúť bránu do top 100. Na antukovom challengeri v nemeckom Braunschweigu nedal šancu Ekvádorčanovi Robertovi Quirozovi, domácemu Danielovi Masurovi, výbornému Uruguajčanovi Pablovi Cuevasovi ani Belgičanovi Arthurovi de Greefovi. Bohužiaľ, vo finále nenašiel recept na domáceho Yannicka Hanfmanna. Okrem titulu bola pre oboch lákadlom aj možnosť vyhnúť sa kvalifikácii US Open.

Martin Kližan skončil na nemeckej antuke v 1. kole na rakete Martina Cuevasa, mladšieho brata spomínaného Pabla. Slovensko vs Cuevasovci 1:1. Igor Zelenay hral štvorhru tradične po boku Ukrajinca Denisa Molčanova. Vo štvrťfinále nestačili na nemecký tandem Andre Begemann/Dustin Brown.

Filip Horanský štartoval na antukovom challengeri vo švédskom Bastade, kde len potvrdil rast výkonnosti. V 1. kole mu pomohol skreč Inda Sumita Nagala, následne zlomil víťazstvom nad Juhoafričanom Lloydom Harrisom 10-zápasovú šnúru prehier v 2. kolách challengerov. Akoby z neho všetka mentálna ťarcha spadla a vo štvrťfinále deklasoval Čecha Lukáša Rosola. Škoda tesnej semifinálovej prehry s Francúzom Corentinom Moutetom. Napriek tomu je u Filipa badať za posledné mesiace obrovský progres a v budúcej sezóne sa ho zrejme dočkáme v grandslamových kvalifikáciách. Ak nie už na US Open.

Menšie ITF turnaje tentokrát bez titulu

Tereza Mihalíková vypadla na 25-ke v portugalskom Setúbale trochu nečakane už v 1. kole, keď nestačila na Bielorusku Šalimar Talbiovú. V debli si to čiastočne vynahradila. S Bulharkou Juliou Terzijskou ich zdolali až vo finále Francúzky Mathilde Armitanová a Elixane Lechemiová.

Michaela Hončová síce nehrala menší ITF turnaj, ale kontextovo sa zmienka o jej vystúpení na 100-ke vo francúzskom Contrexéville hodí práve sem. V úvodnom kole singla prehrala tesne s domácou Myrtille Georgesovou. Vo štvorhre prehrali s Ukrajinkou Anastasiou Vasilievovou vo štvrťfinále s belgicko-gruzínskym párom Ysaline Bonaventurová/Oksana Kalašnikovová.

Zuzana Zlochová pokračuje v konzistentných a kvalitných výkon. Na 25-ke v thajskom Nonthaburi zdolala aj papierovú favoritku Čang Kchaj-lin z Číny, ale proti Han Na-lae z Juhokórejskej republiky mala minimum šancí.

Na 15-ke v srbskom Prokuplji uhrala Viktória Morvayová pekné štvrťfinále. Škoda nedotiahnutého duelu proti Slovinke Veronike Erjavecovej. Barbora Kötelesová podľahla v 1. kole hladko Bulharke Petii Aršinkovovej.

Muži bojovali na dvoch frontoch. Pätnásťtisícový ITF Futures turnaj v Brne sa začal nádejne pre Marka Semjana. V 2. kole však nevyužil mečbaly proti Čechovi Janovi Mertlovi. Domáci veterán nakoniec získal titul. Alex Molčan sa vracia po zdravotných problémoch. Aj on si vylámal zuby na Mertlovi, ale už v 1. kole. Tomáš Líška uhral v rovnakej fáze iba tri gemy proti Japoncovi Riovi Nogučimu. Filip Polášek pokračuje v deblovom návrate. Vo finále nestačili s Čechom Patrikom Riklom na čisto český tandem Petr Nouza/David Škoch.

Na rovnako dotovanom podujatí v rakúskom Kramsachu odohral prvý súťažný zápas od septembra 2015 Adrian Partl. V debli skončil s Rusom Alexejom Aleščevom už v 1. kole.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

16 − fifteen =