Home Najdôležitejšie Sieň slávy: Sylvia-Lancová Harperová – Priekopníčka austrálskeho tenisu vo viacerých ohľadoch

Sieň slávy: Sylvia-Lancová Harperová – Priekopníčka austrálskeho tenisu vo viacerých ohľadoch

by Michal Pokrivka

Austrália patrí dlhé roky medzi tenisové veľmoci. Jednou z prvých veľkých šampiónok bola v období medzi dvomi svetovými vojnami Sylvia Lancová-Harperová.

Začiatok ženského tenisu v Austrálii

Sylvia Lancová sa narodila 1. októbra 1895 do rodiny strojára Charlesa Careyho Lanca a Louisy Fullerovej, známej austrálskej speváčky tej doby. Miestom jej narodenia by mal byť podľa dostupných zdrojov austrálsky Strathfield.

Písal sa november 1905, keď sa na trávnatých dvorcoch v Melbourne konal prvý ročník Australian Open. Vtedy spoznal svet podujatie pod názvom Australasian Championships. Trvalo to celých 17 rokov, kým dostali príležitosť aj ženy. Sylvia Lancová, jedna z priekopníčok austrálskeho ženského tenisu, pri tom nemohla chýbať. Na Australasian Championships 1922 štartovalo vo dvojhre 15 tenistiek, Lancová stroskotala v semifinále.

Grandslamové víťazstvá

V edícii 1923 ovládla austrálska tenistka na domácom Grand Slame po boku krajanky Esny Boydovej štvorhru, s Horacom Ricom uspela aj v mixe. V nasledujúcej sezóne sa dočkala aj v singli. Vo finále si poradila so svojou veľkou rivalkou Boydovou po setoch 6:3, 3:6, 8:6. Výborný ročník demonštrovala obhájením deblového prvenstva.

Posledný veľký úspech prišiel na Australasian Championships 1925, kde zavŕšila víťazný hetrik v ženskej štvorhre a v mixe si zahrala svoje druhé finále. V roku 1924 ju už svet poznal ako Sylviu Harperovú. Za manžela si vzala 28. mája podnikateľa Roberta Rainyho Harpera.

Turnaj mení názov, Harperová márne bojuje o titul

Na Australasian Championships 1926 táto päťnásobná grandslamová šampiónka stroskotala v semifinále, o 12 mesiacov neskôr, keď už nieslo podujatie názov Australian Championships, bola znova v singlovom i deblovom finále. Neuspela. Vo dvojhre prehrala 7:5, 1:6, 2:6 s Boydovou. V debli bojovala Harperová ešte v dvoch neúspešných finále (1929, 1930).

Napriek tomu, že mala už 35 rokov, dokázala v roku 1930 postúpiť aj do boja o singlový titul. Prehra 8:10, 6:2, 5:7 s krajankou Daphne Akhurstovou ju zrejme ešte dlho mátala. O rok neskôr vzdala semifinále proti inej Austrálčanke Coral Buttsworthovej, čo bolo definitívnou bodkou za jej kariérou.

Wimbledonská priekopníčka

Sylvia Lancová-Harperová, ako ju dnes historické pramene evidujú, sa môže pýšiť aj jedným zaujímavým prvenstvom v rámci svojej vlasti. V roku 1920, teda dva roky pred ženskými začiatkami na austrálskom Grand Slame, cestovala ako prvá Austrálčanka na slávny Wimbledon, kde prehrala v 2. kole dvojhry s Britkou Dorothy Shepherdovou-Barronovou.

Napriek tomu sa tým začala nová éra. Austrálsky ženský tenis mal v ďalších rokoch na tráve v All England Clube pravidelné zastúpenie. Do Európy sa sama vybrala ešte raz. V sezóne 1925 absolvovala s krajankami Boydovou, St. Georgeovou a Akhurstovou sériu turnajov.

Austrálska ekipa (zľava Akhurstová, Harperová, St. Georgová, Boydová):

Po kariére

Po ukončení kariéry v roku 1931 žila Sylvia Harperová so svojím manželom Robertom Rainym Harperom v Strathfielde neďaleko Sydney v štáte Nový Južný Wales. Dvojica spolu vychovávala syna. Jedna z priekopníčok ženského tenisu u našich „protinožcov“ zomrela v roku 1953.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

one + five =