Home Blog S Wilanderom nie sú žarty

S Wilanderom nie sú žarty

by David Pavlik

BRATISLAVA – Cestovanie s tenisom môže byť často veľmi zaujímavé. Ján Solčáni sa s vami podelí o svoje zážitky z celého sveta.

Únik od civilizácie

Moje cestovanie zahŕňa predovšetkým riešenie problémov hráčov či tímov okolo nich. Zhodou náhod mám v USA klientov v luxusnom rezorte, kde sa rozhodla žiť aj tenisová ikona Mats Wilander. Rezort Sun Valley je ukrytý v divočine Skalnatých vrchov a prepojený s  civilizáciou len vďaka súkromnému letisku.

V kaviarni Starbucks či na lyžiarskom vleku nie je ničím nezvyčajným stretnúť Arnolda Schwarzeneggera, Brucea Willisa, či Billa Gatesa. Sun Valley je izolované miesto, kde títo ľudia pravdepodobne hľadajú únik od civilizácie. Nečudujem sa im a sám som si tento krásny kút sveta veľmi obľúbil.

Ideme na to

Mats zistil, že som v meste a dohodli sme si tréning. Pre tých mladších pripomeniem, že Mats Wilander je nielen hyperaktívnym tenisovým fanatikom, ale je aj bývalou svetovou jednotkou a sedemnásobným grandslamovým víťazom.

Matsov retrovak Lacoste je pripravený a ideme na to. Má v ňom 4 rôzne rakety, celý čas totiž testuje.

Intenzita na maximum

Po prvých desiatich minútach som si myslel, že skolabujem. Výmeny sú s Matsom vždy dlhé a intenzívne. Hanbil som sa ako prvý požiadať o time-out, čo je logické, veď človek sa chce ukázať v tom najlepšom svetle. Pomimo faktu, že mám až o 16 rokov menej.

Bol som po zápale pľúc a pár dní po šestnásťhodinovom lete. Keď mi už dochádzal vo výmenách dych, schválne som hral do autov, ale Mats mi moje plány prekazil. Riadi sa totiž filozofiou, že v tréningu treba hrať úplne všetky auty. Ledva som sa stihol napiť vody a prehodiť s ním pár viet a Mats po mne už doslova strieľal loptičky.

Tenisti hokejistami

Mali sme počas dvoch hodín len asi 4 kratučké prestávky… Intenzita a súťaživosť, ktorou tento človek vo veku 52 rokov oplýva, je naozaj inšpiratívna.

Pýtal sa ma, či ešte naši mladí tenisti hrávajú hokej. Kedysi bolo totiž vo Švédsku a v Česko-Slovensku pravidlom, že tenisti hrali dobre hokej a naopak. Tento trend už v oboch krajinách zanikol.

Mozole ako dôkaz

Je koniec a ja po krátkej konverzácii s Matsom a jeho mladším synom skáčem do sprchy. Mats si to ešte zamieril priamo do posilňovne. O niekoľko dní sa scenár tréningu opakoval. Po každom takomto tenisovom maratóne sa treba zotaviť. Tieto mozole asi hovoria za všetko.

Foto: Ján Solčáni

Dajte zo seba maximum

Je naozaj inšpiratívne sledovať intenzitu tohto človeka. Je to na zamyslenie, predovšetkým pre tie mladšie pokolenia hráčov a trénerov. Bez toho, aby sme neučili hráčov ísť po každej loptičke, aj keď je v aute, dať zo seba vždy 80-100% a nič si neodpúšťať, sa tie najvyššie ciele a úspechy dosiahnuť nedajú.

S pozdravom a do ďalšieho príbehu JS.

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni, dlhodobo pôsobiaci v zahraničí, s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola a je naozaj veľmi pestrá. Už ako 37-ročný pôsobil na 4  kontinentoch a v 9 rôznych krajinách. Pracoval a pracuje ako tréner či technický poradca s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe, a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú a bývalú juniorskú svetovú jednotku Mártona Fucsovicsa, novozélandského deblistu Marcusa Daniella, Bulharku Diu Jevtimovovú, slávneho Američana Jana-Michaela Gambilla, čínskych reprezentantov Wu Ti a Čou Ji-miao a ďalších juniorských reprezentantov zo Švajčiarska, Srbska, Poľska, Chorvátska, Ukrajiny, či Indie. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. Momentálne je Ján jedným z najvyhľadávanejších technických expertov a analytikov.

 

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

fourteen + nine =