Home Australian Open Rozbehnutý Thiem do finále Australian Open

Rozbehnutý Thiem do finále Australian Open

MELBOURNE – Druhým finalistom grandslamového Australian Open (71 000 000 AUD, tvrdý povrch vonku) sa stal piaty nasadený Rakúšan Dominic Thiem po víťazstve 3:6, 6:4, 7:6(3), 7:6(4) nad nemeckou sedmičkou žrebu Alexandrom Zverevom.

Na začiatku zápasu bolo cítiť nervozitu plynúcu z faktu, že šlo pre oboch o jeden z najväčších zápasov kariéry. Na udržaný servis sa čakalo až do tretieho gemu, keď bol úspešný Rakúšan. Robil však na svoje pomery priveľa chýb, čo sa mu v druhej polovici prvého setu vypomstilo. Zverev získal od stavu 2:3 štyri hry za sebou.

V druhej časti favorizovaný rodák z Viedenského Nového Mesta spresnil údery a karta sa začala obracať. Po brejku na 2:1 a jeho potvrdení sa dostal do „trháku“. Súper síce kontroval vyrovnaním na 3.3, no turnajová päťka vzápätí udrela po tretí raz na príjme a za stavu 5:4 premenila po odvrátení dvoch hrozieb ribrejku hneď prvý setbal.

Tretie dejstvo prinieslo obrovskú drámu. Spočiatku sa pritom zdalo, že Thiem má dianie na kurte pod kontrolou. Po obrate z 0:1 na 3:1 ale nevyužil šancu na pridanie brejkovej poistky a živou vodou pokropený hamburský rodák zakrátko vyrovnal. V závere mohol obrat dokonať, no nepochodil pri dvoch setbaloch na 6:4. V skrátenej hre uspel po výsledku 7:3 rakúsky tenista.

Vo štvrtom sete sa obaja tenisti rozpodávali. Dvanásť gemov neprinieslo žiadnu šancu na brejk, a tak sa po druhý raz za sebou dostala k slovu skrátená hra. Nemec v nej doplatil na dvojchybu a pokazený smeč. Favorit využil za stavu 6:4 víťazným forhendovým volejom v poradí druhý mečbal.

• Thiem sa stal prvým rakúskym finalistom Australian Open
  • vo vzájomnej bilancii upravil už na 7:2
  • spravil viac dvojchýb (4:3)
  • Zverev mal 81-percentné zapojenie prvého podania

„Ani neviem, čo to pre mňa a môj tím znamená. Bol to neuveriteľný duel s dvoma tajbrejkmi. Som šťastný. Bolo ťažké hrať proti jeho prvému servisu. Začiatok bol pre mňa ťažší, potom som sa dostal do tempa. Snažil som sa hrať svoju hru, v tajbrejkoch som lepšie zvládol tlak. S Alexandrom som kamarát, je to pre neho veľká vec postúpiť tu do semifinále. Stále má len 22 rokov, musí byť trpezlivý. Vo finále proti Djokovičovi sa budem snažiť zo všetkých síl, aby som ho čo najviac potrápil. On bude, samozrejme, favorit,“ uviedol v prvej reakcii víťaz.

Vo finále si to zverenec Nicolása Massúho rozdá s nasadenou dvojkou Novakom Djokovičom zo Srbska, ktorý vo včerajšom semifinále nepustil tretiemu nasadenému Švajčiarovi Rogerovi Federerovi ani set.