Home Blog Čo je za číslami – časť II.

Čo je za číslami – časť II.

by Michal Pokrivka

Tenisový tréner Ján Solčáni sa prihovára s ďalším blogom: Dlhoročné pátranie po tom, čo všetko ovplyvňuje čísla štatistík a celkový výkon tenistu, ma prinútilo zamyslieť sa nad detailmi, ktoré by mi inak pravdepodobne vôbec nenapadli.

Cieľom celej tej snahy je pre vás vytvoriť komplexnejší pohlaď na dôležitosť každej témy ovplyvňujúcej výkon, výsledky a tým aj celkový úspech hráča. V skratke povedané – prekopať sa ku koreňu podstaty problémov. V poslednom článku som za zamyslel nad témami akými sú štatistiky, talent, tím okolo hráča a tenisoví rodičia. Čo ešte je za pozápasovými či posezónnymi „číslami“ hráča?

Názory ľudí, ktorí okolo vás prejdú? Ale no, buďme viac profesionálni a zodpovední než počúvať ľudí čo nemajú čo stratiť. „Youtubových self-made expertov“ v tenise stretávame na každom rohu. A čo taký právnik, lekár, či podnikateľ, prezývaný tenisový rekreant, ktorý na kurte trávi niekedy viac času ako závodní hráči?

Privyrábať si tenisom je víziou asi každého učiteľa telocviku. Nadšenie pre hru, veľa voľného času a vidina ľahko a slušne si privyrobiť, priťahuje pedagógov ako osy sladké. No, začína sa to akosi zamotávať a nečudo, že taký rodič „netenista“ sa môže cítiť trošku stratený v tom, do čích rúk má zveriť svoje dieťa. Nečudujem sa im, že sa naozaj začnú vzdelávať sami cez knižky a internet. Ako ale zistia, ktoré z milióna verejne dostupných informácií sú tie správne?

Nezistia to, pretože to nevie podľa všetkého nik. Vtedy sa nám ale do skupiny začlenil ďalší druh „experta“ a tým je posadnutý tenisový rodič samouk. Takže, vytvorila sa nám z ničoho nič skupinka aktívnych rekreantov, podnikavých pedagógov, premotivovaných rodičov a ďalších pár neakreditovaných jedincov. Týmto som vymenoval asi tak tretinu tenisových „expertov“ čakajúcich na svoju šancu vyjadriť sa.

Nielen vzťah medzi trénerom a hráčom, ale aj všetka ním vynaložená energia, snaha a čas podľa jedného z našich najúspešnejších trénerov na okruhu WTA Vlada Pláteníka najčastejšie stroskotá práve na ľuďoch, ktorí sa pohybujú okolo hráča.

V prípade úspechu sa okolo hráča pohybuje veľa ľudí, ktorí sa chcú priživiť. Hráči sú v tomto prelomovom momente svojej kariéry väčšinou ešte mladí a imponuje im, keď im niekto rozpráva presne to, čo chcú počuť. Bohužiaľ si ale často neuvedomujú, že ten kto im chce najlepšie, je väčšinou ich tréner, ktorý im povie pravdu, ktorá môže byť nielen pozitívna, ale aj negatívna,“ vraví Pláteník.

Daria Kasatkinová s Vladimírom Pláteníkom a bratom Alexandrom

Druhú tretinu tvoria tréneri s obmedzenými skúsenosťami alebo/aj nedostatočným vzdelaním, alebo/aj limitovanými schopnosťami, alebo/aj nedostatkom ambície stať sa lepším. V najhoršom prípade kombinácia všetkých spomenutých vlastností. Rodič „netenista“ bohužiaľ takéhoto trénera len veľmi ťažko rozpozná.

Tá tretia tretina to robí viac či menej dobre, lenže v celom tom „mišmaši“ je dosť nejasné ju pre rodiča rozpoznať. Nie je totiž zaručené, že tréner s veľkým menom sa nenachádza práve v nešťastnej druhej skupine „expertov“. Zostalo nám tu ešte miestečko pre tých najlepších. Vedia sa medzi sebou veľmi rýchlo rozpoznať.

Nie každý má tú možnosť vyberať si zverencov. Tréner musí väčšinou pracovať s tým, čo dostane do rúk. Ambície hráčov a trénerov pritom často značne prevažujú ich potenciál. Skúsenejší tréner vie veľmi dobre, že výber hráča je pre úspech trénera na tejto úrovni veľmi dôležitý. Samozrejme, že rozhodujú peniaze, ale tréner s top skúsenosťami a menom si môže dovoliť vyberať z ponúk. Aké ma kritériá a aké vlastnosti hľadá vo svojom budúcom „projekte“ tréner Pláteník?

„Áno, je to istá výhoda mať si z čoho vyberať, ale aj sa odo mňa veľa očakáva. Hráča si vyberám hlavne podľa vôľových vlastností a až následne podľa herného potenciálu. Mal by mať reálne ciele a triezvy pohlaď na svoju kariéru. Samozrejme, že aj ja chcem s hráčom uspieť, ale treba ísť krok za krokom. Rád pracujem s hráčmi, ktorí majú potenciál a sú mimo prvej stovky, pretože sú ešte hladní a viac si nechajú poradiť,“ vysvetľuje Pláteník.

Z osobných skúseností poradím rodičom a trénerom skúsiť nasledovné kroky, ktoré mne určite pomohli:

  • vyhľadávať kvalitu – mať otvorené oči, dobre sledovať veci okolo seba, byt viac otvorený a naslúchať
  • selektovať – používať vlastný rozum, logicky uvažovať, všetko si overiť a odskúšať si veci sám
  • adaptovať sa – byť flexibilný/adaptabilný, učiť sa z chýb a posúvať sa ďalej
  • nezastaviť sa – ísť si za tým, v čo verím, že je správne a nenechať sa odradiť

Človek by mal byť v tenise pripravený používať vedomosti nielen ľudí s veľkým menom a nabitým životopisom. Ako mladý ambiciózny tréner, hladný po kvalitných informáciách, som sa neraz sklamal zistením, že len máloktoré známe trénerské meno na okruhu disponuje aj zodpovedajúcimi vedomosťami. Teraz ma to už vôbec neprekvapuje. Naopak, neraz som sa stretol s úspešným príbehom hráča, kde figuroval ako tréner človek „netenista“.

Osobne som zažil príbeh dievčaťa, ktoré mnoho rovesníčok, trénerov a rodičov podceňovalo a nedávalo jej veľké nádeje na úspech. Bola introvertná, „populárne dievčatá“ sa držali od nej ďalej, robili si niekedy z jej hry žartíky a podceňovali ju. Jeden podnikateľ a môj kamarát, ktorý bol veľmi „aktívny rekreant“, sa dohodol s jej otcom a začal jej venovať stále viac svojho voľného času. Bol na ňu naozaj tvrdý a nik tomu nedával veľké šance. Toto dievča po roku tvrdej prace vyhralo Majstrovstvá Slovenska junioriek a neskôr sa dokonca stalo 22. druhou hráčkou svetového juniorského rebríčka.

Schopnosťou pozorovať, učiť sa z chýb, adaptovať sa a byť flexibilný v každej situácii sa dá dosiahnuť naozaj veľa. Samozrejme, že správne selektovanie informácií je pre rodičov a trénerov extrémne dôležité a preto sa snažím pri každej novej spolupráci prikladať najväčší dôraz hlavne na ich vzdelávanie. Následne sú totiž oveľa viac prospešní mne aj zverencovi. Niekedy naozaj nepomôže nič, ale vyskúšať to stojí za to. Dezinformácie totiž často vedú do slepých uličiek a zbytočných konfliktov. Na prílišnú neistotu, pochybnosti a experimenty predsa nemá nik toľko energie, času a ani peňazí.

…pokračovanie nabudúce

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni, dlhodobo pôsobiaci v zahraničí, s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola a je naozaj veľmi pestrá. Už ako 37-ročný pôsobil na 4  kontinentoch a v 9 rôznych krajinách. Pracoval a pracuje ako tréner či technický poradca s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe, a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú a bývalú juniorskú svetovú jednotku Mártona Fucsovicsa, novozélandského deblistu Marcusa Daniella, Bulharku Diu Jevtimovovú, slávneho Američana Jana-Michaela Gambilla, čínskych reprezentantov Wu Ti a Čou Ji-miao a ďalších juniorských reprezentantov zo Švajčiarska, Srbska, Poľska, Chorvátska, Ukrajiny, či Indie. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. Momentálne je Ján jedným z najvyhľadávanejších technických expertov a analytikov.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

15 + three =