Home Blog Analýza hráčov: Trojica ruských mladíkov

Analýza hráčov: Trojica ruských mladíkov

by Ján Solčáni
Na žiadosť čitateľov som sa rozhodol pozrieť na trojicu talentovaných ruských mladíkov. Daniil Medvedev, Karen Chačanov a Andrej Rubľov.
I keď tomu možno momentálne nič nenasvedčuje, tak skôr či neskôr sa začne trojica tenisových gigantov Roger Federer, Rafaeal Nadal a Novak Djokovic (v poradí od toho najstaršieho) pomaly, ale isto prepadať v rebríčku. 22- ročný líder mladej generácie Alexander Zverev má v pätách smečku troch hladných ruských vlkov. 23- ročný Daniil Medvedev, 21- ročný Andrey Rublev a 22- ročný Karen Khachanov sú hladní po trofejách.
Vôbec by ma neprekvapilo, ak by za dva-tri roky okupovali špičku ATP väčšinou hráči z Ruska a Kanady. Mladý Auger-Aliassime stúpa ku hviezdam neskutočnou rýchlosťou. Nemusím nikomu pripomínať, že ôsmy hráč rebríčka ATP Stefanos Tsitsipas a 20. Kanaďan Denis Šapovalov majú v sebe taktiež ruskú krv. Skupinku pravdepodobne ešte doplnia Chorvát Borna Čorič, Austrálčan Alex De Minaur a Američan Frances Tiafoe.
Stará úspešná generácia ruských tenistov Česnokov, Kafeľnikov, Davydenko, Medvedev, Safin, Južnyj, Tursonov a Gabašvili sa musí tešiť. Nová ruská generácia sa začína presadzovať a je len otázkou času, kedy sa niekoľko z nich bude nachádzať v prvej svetovej desiatke. 

Daniil Medvedev

Je chudý, vysoký a trochu mi pripomína Alexandra Zvereva.

Len 23- ročný, ale najstarší zo spomínanej ruskej skupiny, Daniil Medvedev ukončil rok 2018 s fantastickou zápasovou bilanciou 41 vyhratých a 22 prehratých zápasov. Tento rok má rozbehnutý ešte lepšie. Zatiaľ sa mu podarilo dosiahnuť celkové víťazstvo na turnaji v Sofii, finále v Brisbane a Barcelone, semifinále v Monte Carle, štvrťfinále v Rotterdame a osemfinále na Australian Open a v Miami.
Technika
Nepáči sa mi spôsob, akým sa pohybuje po kurte a dá sa povedať, že sa mi nepáči jeho forhend a ani bekhend. Jeho smeč vyzerá tragicky a podanie má, akoby si pomýlil tenis s volejbalom.

To je ale len môj problém, pretože pre Daniila táto nie veľmi pohľadná hra funguje. Medvedev vie byť naozaj nepríjemným súperom. Samozrejme, že jeho technika ho v určitom zmysle limituje, ale Medvedev je ukážkou toho, že ak hráčove mentálne vlastnosti ako húževnatosť, bojovnosť, sebadisciplína a cieľavedomosť presahujú nadpriemernú hodnotu, tak sa dajú dosiahnuť úspechy aj s technickými limitáciami.
Je to jeden z hráčov, ktorého technické prevedenie a pohyb pre mnohé limitácie môjmu oku lahodiť nemusia, ale aj tak sa na jeho tenis z nejakého dôvodu dokážem pozerať. Jeho údery sú nepredvídateľné. Niečo ako Agnieszka Radwaňská, ktorá sa niekedy dokázala aj potknúť o svoje nohy, ale vždy bola tam, kde mala byť. S údermi nemeckého klubového seniora hrala s prehľadom starého profesora. Akokoľvek, Medvedev musí mať niečo, čo ho predurčuje k víťazstvám. Mojim tipom sú práve jeho mentálne vlastnosti. Osobne sa teším na dalšie stretnutie Medvedeva s Tsitsipasom. Posledne to totiž po zápase v Miami medzi nimi riadne iskrilo.
Určite nebudem sám, ktorý predpovedá tomuto hráčovi svetlú budúcnosť. Ak všetko pôjde ako doteraz, tak s najväčšou pravdepodobnosťou skončí túto sezónu v prvej desiatke ATP.

Karen Chačanov

Jeho údaje sú skoro identické s Daniilom Medvedevom. Obaja sa narodili v Moskve, obaja majú 22 rokov, majú rovnakú výšku 198 cm, v rebríčku ATP je Chačanov trinásty a Medvedev štrnásty a majú dokonca skoro identickú minuloročnú zápasovoú bilanciu 41 výhier a 21 prehier (Medvedev 41 a 22). Akokoľvek, tento rok sa stále hľadá a výsledkovo za Medvdedevom značne zaostáva. Dauha, Sofia, Rotterdam, Dubaj, Miami, Monte Carlo, Barcelona, Mnichov… všetko prehry v prvom, alebo druhom kole.
Technika
Po technickej stránke sa mi Karenova hra páči oveľa viac ako Medvedevova. Jeho forhend obsahuje jeden veľmi zásadný negatívny prvok, ktorým je dosť extrémne západné držanie. Napriek tomu ho po biomechanickej stránke prevádza veľmi plynule. Samozrejme, že toto držanie presiluje a opotrebováva šľachy, kĺby, úpony a svaly pravej ruky a reťazovou reakciou prechádza a negatívne vplýva na medzilopatkovú aj krčnú časť chrbtice.

V určitej náprahovej fáze sa dostáva do identickej polohy s Ernestom Gulbisom, čo ma neprekvapuje, pretože pri forhende používajú obaja západné držanie. Zdvihnutým lakťom sa snažia kompenzovať všetky nevýhody tohoto držania a jeho negatívny vplyv na výkon a zdravie.
Hodnotil by som ho ako najlepšie prevedený forhend s extrémne západným držaním, aký som videl, odkedy sa tenisu venujem. Okrem extrémneho držania spĺňa Karen všetky pozitívne prvky ktoré by mal forhend mať. Po fyzikálnej stránke mu tento štýl umožňuje hrať agresívne nízke ako aj vysoké loptičky (s čím máju práve hráči so západným držaním normálne problémy).
Jeho bekhend je síce strnulý, ale plní účel. Vďaka stuhnutým zápästiam oboch rúk končí vysoko – nie je schopný dokončovať tento úder tak, ako by mal, čím stráca mierne na presnosti a rýchlosti topspinu. Napríklad Nadal to využíval tak, že ho pritlačil dlhou krížnou loptou do bekhendu a Chačanov z toho nedokázal nič iné ako vyššie priamky, ktoré Nadal pohodlne ukončoval volejom do otvoreného dvorca. Podanie má Chačanov jednoduché a účinné.
Akékoľvek príčiny sú za jeho horším štartom do tejto sezóny, Karen Chačanov je dosť mladý na to, aby získaval skúsenosti. Preto sa podľa mňa len otázkou času, kedy sa stane členom elitnej desiatky.

Andrej Rubľov

Taktiež Moskovčan, len o niečo nižší (188 centimetrov) a o rok mladší (21) od oboch spomenutých hráčov. Andrej Rubľov je ďalšou rastúcou hviezdičkou ruského tenisu. Andrej je bývalou svetovou juniorskou jednotkou. Syn profesionálneho boxera, ktorý vlastní reštaurácie po celej Moskve a matky, ktorá je tenisovou trénerkou (trénovala aj Annu Kurnikovovú), je momentálne v rebríčku ATP síce len okolo 90. miesta, ale na jeho vek to nie je až tak zlé. Ved pred viac než rokom už vyskočil na 31. miesto a všetkým ukázal, že jeho hru treba sledovať a meno si zapamätať.
Technika
Zo spomínanej trojice je jeho hra po technickej stránke asi najdokonalejšia. Má jednoduchý a funkčný štýl podania. Mal by určite vylepšiť druhé podanie a nadhod. Bekhend je taktiež jednoduchý a bez zásadnejších limitácií. Ak Chačanovov forhend obmedzuje západné držanie, tak u Rubľova to je paradoxne východné držanie.
Jeho štýl prevedenia forhendového náprahu sa mi páči, pretože je vhodný pre agresívnu hru, ktorú Andrej preferuje. Štýl jeho forhendu je štýlom budúcnosti a určite by som ho pri hráčoch používal ako názorný príklad pri vizualizácii. Akokoľvek, semizápadné držanie rakety by mu nielen umožnilo použiť viac rotácie, čim by získal väčšiu istotou v úderoch, ale by to aj posilnilo jeho repertoár forhendov (priamka, zrýchlený agresívny topspin, vyšší heavy topspin, krátky uhol von z kurtu, defenzívne aj ofenzívne údery v behu, loby, obehovaný inside-in a inside-out, atď.).
Čím komplexnejší sa stáva úder, tým viac sa môže hráč prispôsobovať súperom po taktickej stránke. Taktiež sa stáva jeho hra nepredvídavejšou. Ak tenista dokáže hrať len priamky, alebo len s prílišnou rotáciou, tak bude neefektívny na určitý typ hry svojich súperov. Vhodné držania, jednoduché, plynulé a nenáročné štýly prevedenia úderov robia hráča kompletnejším, flexibilnejším a sú šetrnejšie na jeho organizmus (šetria ho pred opotrebovaním).
Slogan Efektivita a úspornosť v jednom ma nikdy neomrzí. Je na ňom založená aj trénerská filozofia, o ktorej som nielen ja sám presvedčený, ale mám ju overenú v praxi na stovkách hráčov z celého sveta a snažím sa ju hlavne rozširovať, kde to ide. Je neuveriteľné, akú voľnosť hráč získa, keď má viac možností, keď necíti pri úderoch a po zápasoch bolesť a tenis ho baví. To je momentálne mojou najväčšou motiváciou.
Akokoľvek, táto ruská mladá generácia nám to na okruhu ATP určite spestrí a prinesie ešte veľa zaujímavých momentov.
Tenisového analytika Jána Solčániho nájdete aj na Facebooku (TU) a Instagrame (TU).

Bio trénera Jána Solčániho

V tomto blogu sa slovenský tenisový tréner Ján Solčáni s vami podelí o bohaté skúsenosti nadobudnuté počas trénerskej kariéry, ktorá bola naozaj pestrá. Po ukončení univerzitného štúdia v USA, ako tréner pracoval po svete s mnohými hráčmi, ktorí reprezentujú svoje krajiny v Davis Cupe, Fed Cupe a juniorských národných mužstvách. Pre ilustráciu spomenieme maďarskú mužskú, bývalú juniorskú svetovú jednotku, majstra Európy družstiev a wimbledonského víťaza Mártona Fucsovicsa (ATP 45), novozélandského deblistu Marcusa Daniella (ATP 34), Bulharku Diu Evtimovovú (WTA 145), Američanov Jana-Michaela a Toriho Gambilla (ATP 14), čínskych reprezentantov Wu Ti (ATP 186), Čang Č‘-čen (ATP 335), Čou I-miao (WTA 127) a niekoľko poľských, srbských, bulharských, švajčiarskych a slovenských juniorských reprezentantov. Ján písal metodické články do mesačníka Slovenský tenis, švajčiarskeho mesačníka Smash, čínskeho tenisového magazínu a v roku 2010 vydal knihu Tenista – Profil tenisového hráča. 

Momentálne Ján pôsobí popri trénovaní aj ako výkonnostný analytik a poradca, ktorý klientovi na požiadanie detailne zhodnotí herný prejav a celkový stav, v ktorom sa v danom momente tenisový hráč nachádza. V prípade potreby taktiež zhodnotí výkonnosť celého realizačného tímu a všetky okolité vplyvy, ktoré môžu priamo či nepriamo/krátkodobo, či dlhodobo ovplyvňovať výkon a výsledky hráča. Nakoniec pripraví plán ako zlepšiť efektivitu celého tímu a tým reťazovo nielen výkonnosť hráča a jeho výsledky na turnajoch, ale v konečnom dôsledku aj jeho/jej umiestnenie v lokálnych, národných, či medzinárodných tabuľkách.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

four × 1 =