US Open sa začal pre slovenský tenis pomerne katastrofálne. Naši vypadávali v 1. kole jeden za druhým, no Dominika Cibulková tento trend zvrátila a momentálne píše krásny newyorský príbeh.
Na US Open žiari Cibulková
Dominika Cibulková prišla na US Open s minimálnou zápasovou praxou, a tak sme nemohli mať prehnané očakávania. Ak by som mal vypichnúť jeden pozitívny aspekt jej hry na US Open, tak je to bojovnosť. Samozrejme, úderovo je na tom tiež výborne, no v 1. kole proti Holanďanke Arantxi Rusovej otočila z manka setu a brejku, následne zvládla vyše trojhodinovú bitku s taiwanskou „stenou“ Sie Šu-wej a v 3. kole sa jej podaril obrat aj proti Nemke Angelique Kerberovej.
Nesklamala ani Viktória Kužmová. Bohužiaľ, po vlaňajšej konfrontácii s domácou Venus Williamsovou bola tento rok nútená čeliť v 1. kole Bieloruske Viktorii Azarenkovej. Nebola na kurte slabšou hráčkou, no kľúčové momenty zvládla lepšie skúsenejšia favoritka. Viki napriek tomu potvrdila, že v kategórii mladých hráčok je naším najväčším prísľubom do budúcnosti. Predurčujú ju k tomu dobrý servis a agresivita, čo sú dnes mimoriadne dôležité atribúty a na Slovensku nie sú medzi mladými tenistkami samozrejmosťou.
Anna Karolína Schmiedlová v 1. kole srdnato bojovala s Číňankou Wang Ja-fan. Otriasla sa z manko 1:6, 1:3, ale v závere tretieho setu slávila úspech aktívnejšia súperka. Od Kaji to nebol zlý výkon, ale jej pasívnejší prístup znamená, že o výsledku často rozhoduje výkon vyzývateľky.
Najväčšmi sklamala Magdaléna Rybáriková. Bol predpoklad, že by čínsku tenistku Wang Čchiang mohla v úvodnom kole svojou variabilnou hrou rozobrať, no nič jej nevychádzalo. Kameňom úrazu bolo už podanie, ktoré jej vôbec nepadalo a po druhom servise sa dostávala okamžite pod tlak. S Viki zvládli aspoň 1. kolo štvorhry proti Ukrajinkám Oľge Savčukovej s Elinou Svitolinovou, ale nevyužité mečbaly proti rusko-lotyšskej dvojici Anastasia Pavľučenkovová/Anastasija Sevastovová musia mrzieť.
Lukáš Lacko vypadol na US Open aj pri deviatom pokuse v 1. kole. Na amerických hardoch sa mu pritom celkovo pomerne darí, ale ten newyorský je zakliaty. Keby nečelil Kanaďanovi Vaškovi Pospíšilovi, dalo by sa špekulovať, že mu nesadli podmienky, keďže miestny povrch je tento rok údajne pomalší ako býva zvykom. To však nie je faktor, ktorý by mal prikláňať misky váh na súperovu stranu. Vo štvorhre to Lukáš skúsil s Austrálčanom Johnom Millmanom, no elitný juhoafricko-novozélandskýá tandem Raven Klaasen/Miochael Venus nezaskočili.
Na challengeroch dobrý deblový signál pre Dominika Hrbatého
Martin Kližan uprednostnil antukový challenger v talianskom Come pred US Open, kde by musel začínať v kvalifikácii. Logicky mal tie najvyššie ciele, ale nezvládol prechod do haly, kde musel dohrávať štvrťfinále. Hoci na antuke, predsa len boli podmienky rýchlejšie, čo prospelo Chorvátovi Viktorovi Galovičovi. Predtým sa pritom „Kližo“ ukázal veľmi dobre proti domácemu Alessandrovi Giannessimu a dominoval aj nad Andrejom Martinom, ktorý napokon pre chorobu vzdal. V 1. kole zdolal Andrej málo známeho talianskeho mladíka Jannika Sinnera.
Vo štvorhre si zahral Filip Polášek práve po boku Kližana. Na kurte im to klapalo, náš deblový špecialista potvrdil, že už patrí herne minimálne na challengre. Škoda tesnej finálovej prehry s nemeckým tandemom Andre Begemann/Dustin Brown. Napriek tomu ďalšia možná deblová alternatíva do Davis Cupu. Andrej Martin s Rakúšanom Tristanom-Samuelom Weissbornom nestačili v 1. kole na brazílske duo Rogério Dutra Silva/Thiago Monteiro.
Norbert Gombos zostal verný hardu a zamieril na Malorku. Miestne kurty pôsobili rýchlym dojmom a Noro potvrdil, že v takýchto podmienkach vie zahrať a je absolútny povrchový univerzál. Veľký domáci talent Alejandro Davidovich Fokina od neho nedostal žiadnu šancu, suverénny bol náš tenista aj proti jeho krajanovi Pablovi Andújarovi. Stopku mu vystavil Austrálčan Bernard Tomič, ktorý mal svoj lepší deň. A vtedy je jeho výkonnosť na úrovni top 20.
Na ITF okruhu potešila Mihalíková
Tereza Mihalíková sa možno v dohľadnej dobe dostane do podobnej pozície ako Chantal Škamlová, keď sa bude rozhodovať medzi dvojhrou a štvorhrou. Práve v debli má totiž výkonnosť presahujúcu malé ITF podujatia, ktoré hráva kvôli dvojhre. Minulý týždeň ovládla antukovú 25-ku v kazašskej Alma-Ate po boku Valerie Strachovovej z Ukrajiny. V singli skončila v 1. kole na rakete Rusky Jany Sizikovovej.
Michaelu Hončovú zastavila na inej antukovej 25-ke v talianskej Bagnatice v 1. kole Cristina Dinuová z Rumunska. Na rovnakom povrchu sa realizovali aj ostatní naši. Zaujímavá 60-ka sa hrala v maďarskej Budapešti. Jana Čepelová tu skalpom Španielky Olgy Sáezovej Larrovej preťala päťzápasovú šnúru prehier, aby následne dostala tvrdú lekciu od mladej Igy Šwiatekovej z Poľska. Spomínaná Chantal Škamlová skúšala štvorhru s Holanďankou Evou Wacannovou, no 1. kolo proti nórsko-bulharskému páru Ulrikke Eikeriová/Elica Kostovová im vôbec nevyšlo.
Na 15-ke v českých Říčanoch podľahla Laura Maluniaková v 1. kole tesne domácej Veronike Vlkovskej. Kiaru Petrovickú vyradila v rovnakej fáze 15-ky v holandskom Harene domáca Noa Liauw A Fongová.
Na mužskej 25-ke v maďarskom Székesfehérvári sa najväčšmi darilo Lukášovi Kleinovi. Náš talent však trochu stagnuje a márne naháňa prenikavý výsledok. Tentoraz prehral vo štvrťfinále s Holanďanom Jellem Selsom. Tomáš Líška nemal v 1. kole nárok proti Brunovi Sant’Annovi z Brazílie, Samuel Puškár podľahol na úvom Rakúšanovi Pascalovi Brunnerovi.
Na 15-ke v srbskej Subotici získal bod Samuel Hodor, ale 2. kolo proti Tadeášovi Paroulekovi z Česka znamenalo konečnú. Iný 15-tisícový turnaj, v ukrajinskej Buči, zvolil Martin Fekiač. V úvodnom kole nezaskočil napriek skvelému štartu známeho domáceho tenistu Ivana Sergejeva – niekdajšieho účastníka 2. kola Australian Open.
Pridajte komentár