Slovensko, Fed Cup, Matej Lipták
Matej Lipták a slovenský fedcupový tím (Foto: TASR - Martin Baumann)

Žreb finálového turnaja Pohára Billie-Jean Kingovej: Slovenky spoznali súperky

LONDÝN – Súperkami slovenských tenistiek v B-skupine na finálovom turnaji Pohára Billie Jean Kingovej v Glasgowe budú Austrálčanky a Belgičanky. Rozhodol o tom piatkový žreb v Londýne. Hrať sa bude 8.-13. novembra v Emirates aréne, do semifinále postúpia víťazi štyroch trojčlenných skupín.


Zverenky kapitána Mateja Liptáka mali v kvalifikácii voľný žreb, keďže ich pôvodný súper – Austrália – postúpil po suspendácii Ruska a Bieloruska priamo do finálovej skupiny. Vlani v Prahe Slovenkám tesne ušiel postup medzi elitné kvarteto. Po prehre 1:2 so Španielskom a víťazstve 2:1 nad USA obsadili v tabuľke druhé miesto za Američankami, ktoré sa dostali do semifinále vďaka lepšiemu pomeru setov.

Piatkové žrebovanie hostila BBC a o zložení skupín rozhodla v televíznom štúdiu legendárna Američanka Billie Jean Kingová, bývalá svetová jednotka, po ktorej od roku 2020 pomenovali celú súťaž.

Na základe rebríčka krajín figurovali Slovenky v druhom koši spoločne s Kanadou, USA a Kazachstanom. Z prvého koša im vytiahli Austrálčanky vo svojom strede s wimbledonskou štvrťfinalistkou Ajlou Tomljanovičovou – 44. hráčkou svetového rebríčka WTA. Vo vzájomnej bilancii prehrávajú Slovenky 0:2. V roku 1995 podľahli Austrálli 2:3 na tráve v Perthe a vo februári 2016 rovnakým výsledkom na harde v bratislavskom NTC. Nad Belgičankami vedú na zápasy 2:1, v predchádzajúcom dueli v roku 2009 zvíťazili v NTC 4:1. Belgická jednotka Elise Mertensová figuruje v rebríčku na 31. priečke.Moška: Ťažkí súperi, ale môžeme prekvapiť

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška považuje skupinu za vyrovnanú. „Austrália i Belgicko sú ťažkí súperi, no ak dievčatá podajú výkony na hranici svojich možností a budú mať viac šťastia ako v Prahe, môžu prekvapiť a zabojovať o semifinále. Pikantné je, že sa stretneme s Austrálčankami, proti ktorým sme mali nastúpiť v kvalifikácii, sú nám súdené. Ashleigh Bartyová už ukončila kariéru, no stále je to kvalitný tím. Belgičanky Mertensová i Alison Van Uytvancková sú dobré hráčky, no majú výkyvy. Naše hráčky s nimi odohrali veľa zápasov. Je to otvorené, postúpiť môže ktokoľvek z trojice,“ povedal pre TASR Moška.

Žreb finálového turnaja Pohára Billie Jean Kingovej:
A-skupina: Švajčiarsko, Kanada, Taliansko
B-skupina: Austrália, SLOVENSKO, Belgicko
C-skupina: Španielsko, Kazachstan, Veľká Británia
D-skupina: Česko, USA, Poľsko

Zdroj: TASR

About Roderik Pastier

Check Also

Jozef Kovalík

Slováci v akcii: Utorok 28. marca

BRATISLAVA – Dnes bude v akcii až 21 slovenských zástupcov. Kovalík a Gombos na challengeroch …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

19 − 11 =