Home Roland Garros Thiem zvládol hru nervov s Djokovičom – po roku si zahrá o titul z Paríža

Thiem zvládol hru nervov s Djokovičom – po roku si zahrá o titul z Paríža

by Jana Sedláková
Dominic Thiem

PARÍŽ – Rakúšan Dominic Thiem (4. v hodnotení ATP) postúpil do finále Roland Garros po výhre nad srbskou svetovou jednotkou Novakom Djokovičom po setoch 6:2, 3:6, 7:5, 5:7, 7:5. Zápas sa začal v piatok, no kvôli dažďu sa dohrával v sobotu.

V prvom sete jasne dominoval Thiem. Dvakrát brejkol Djokoviča, ten sa nevedel presadiť na riterne, prezentoval sa jediným víťazným úderom. Nedarilo sa mu získavať body po prvom servise. Rakúšan sa tak po 28 minútach ujal vedenia 1:0 na sety.

Aj na začiatku druhého dejstva mal brejkbaly na 2:1 Thiem, Djokovič však situáciu ustál. Set bol prerušovaný dažďom. Srbovi sa po prestávke podaril brejk na 5:3, servisom potvrdil výhodu a vyrovnal na 1:1 na sety.

V treťom dejstve viedol Rakúšan 3:1, keď dážď opäť zaúradoval a organizátori sa za tohto stavu rozhodli dohrávku preložiť na sobotu. Djokovič sa rýchlo vrátil brejkom na 3:4. Za stavu 4:4 mal dokonca brejkbaly, ktoré však nezužitkoval. Thiem neskôr viedol 6:5 a na príjme zviedol veľký boj. Gem trval viac ako 11 minút. Šiel cez  šesť zhôd, Rakúšan mal štyri setbaly, opäť bol lepším hráčom na kurte a jednu možnosť dokázal premeniť a šiel tak do vedenia 2:1 na sety.

Do druhého setu vstúpil Djokovič v lepšej pohode, viedol 2:1 s brejkom, ale nedokázal výhodu potvrdiť. Dosiahol ribrejk na 3:2. Následne opäť obral svetovú jednotku o servis a potvrdil zlepšenie aj na podaní a zrazu viedol 5:4. Srb tak servoval na udržanie sa v zápase. Zvládol to bez komplikácií, no pomohol mu Thiem niekoľkými ľahkými chybami. Vzápätí sa za stavu 5:5 dostal Djokovič k brejkbalu a premenil ho po dvojchybe Rakúšana a šiel servovať na vyrovnanie na 2:2 na sety. Thiem robil viac chýb a Djokovič vyrovnal a vynútil si rozhodujúce dejstvo.

Thiem doňho vstúpil lepšie, čo korunoval brejkom na 3:1, ktorý následne potvrdil na podaní. Mal brejkbal aj na 5:1, ale Djokovič ho odvrátil. Za tohto stavu museli hráči kvôli dažďu opustiť kurt. Po návrate sa Thiem dostal k brejkbalu, hoci ako ukázalo neoficiálne jastrabie oko, poslal loptičku do autu, ale rozhodca ju zahlásil ako dobrú. Srb však servis nakoniec zvládol. Následne obral po boji Thiema o podanie a znížil na 3:4. Brejk však nepotvrdil a tak zrazu šiel Rakúšan servovať na postup za stavu 5:3. Mal dva mečbaly, ale prišiel o ne a Djokovič sa zachránil. Neskôr sa dostal k ďalšej šanci na riterne za stavu 6:5 a tú už využil a po roku sa opäť prebojoval do finále.

• zápas trval štyri hodiny a trinásť minút
  • Thiem zvládol na sieti 18 z 20 výmen
  • na príjme vyhral 42 % výmen
  • pomer nevynútených chýb bol 60:53, viac ich spáchal Rakúšan

Víťaz sa vo finále po roku opäť stretne s Rafaelom Nadalom, ktorý včera zdolal Rogera Federera.