Home Najdôležitejšie Čo Paríž dal, čo vzal: Titul v správnych rukách a austrálske prekliatie

Čo Paríž dal, čo vzal: Titul v správnych rukách a austrálske prekliatie

by Michal Pokrivka

PARÍŽ – Roland Garros 2017 je za nami. Priestoru na celkové bilancovanie bude ešte dosť, no aj záverečný 15. hrací deň si zaslúži svoje vlastné zhrnutie. A svoj priestor si zaslúži aj Rafael Nadal, ktorého parížske štatistiky vyrážajú dych.

Muži:

Od finále medzi Rafaelom Nadalom (4. nasadený) a Stanom Wawrinkom (3.) si mnohí sľubovali skvelé vyvrcholenie antukovej sezóny. V tomto duchu sa vyjadrili aj Mats Wilander či Boris Becker. Možno si ho však skôr priali, než ho reálne očakávali. Španielsky fenomén zvíťazil 6:2, 6:3, 6:1 a Švajčiarovi pripravil vo 4. grandslamovom finále kariéry prvú porážku (viac: Antukový kráľ Nadal s jubilejným 10. titulom z Roland Garros). Sám ukončil trojročné čakanie na 10. parížsky titul. Stále platí, že v areáli Rolanda Garrosa ešte vo finále neprehral. Tento rok stratil iba 35 gemov.

Na dnešný súboj sa bude spomínať najmä v súvislosti s historickými zápismi. Prvýkrát od roku 1969 bojovali o titul z parížskej antuky dvaja tridsiatnici. Vtedy nedal 30-ročný Austrálčan Rod Laver žiadnu šancu svojmu o 4 roky staršiemu krajanovi Kenovi Rosewallovi. Paralela je tak nielen v jednoznačnom skóre, ale aj v tom, že uspel mladší z dvojice finalistov. Keď už sme spomenuli Stanovu prvú prehru. Ak by dnes uspel, so štyrmi grandslamovými titulmi pri rovnakom počte finálových účastí by sa priblížil k Rogerovi Federerovi, ktorý zakopol až v 8. finále turnaja „veľkej štvorky“.

„Je to pre mňa neuveriteľný moment. Vyhrať desiatykrát finále Roland Garros, to je neskutočné. Ďakujem všetkým fanúšikom za podporu. Lomcujú so mnou veľké emócie. Od začiatku turnaja som hral dobre, no ten pocit, keď hrám o titul na dvorci Phlippa Chatriera, sa nedá s ničím porovnať. Na žiadnom turnaji necítim takú nervozitu a taký adrenalín. Je to pre mňa najdôležitejší turnaj sezóny,“ tešil sa dojatý víťaz. Okrem týchto veľavravných slov si hráči vymenili po zápase tradičné komplimenty a gratulácie.

Čísla Rafaela Nadala na Roland Garros 2017:

  • počet es: 18
  • počet dvojchýb: 7
  • počet víťazných úderov: 168
  • počet nevynútených chýb: 122
  • štatistika premenených brejkbalov: 45/90
  • čas strávený na kurte: 12 hodín a 4 minúty

Komentár Tenisového sveta:

Už po Australian Open bolo jasné, že Rafael Nadal môže zaútočiť na 10. parížsky titul. Fantastické výkony na hardoch naznačili, čo príde na antuke. „Rafa“ dominoval ako v časoch svojej najväčšej slávy. Navyše, zlepšil bekhend, servis a častejšie si chodí po fiftíny na sieť. Z hľadiska atraktivity zápasov je jeho dominancia priam na škodu. Na Roland Garros nemusel riešiť žiadny kritický stav, kontroloval každý set. Ak nepatríte medzi jeho skalných fanúšikov, zrejme ste sklamaní, že ani Thiem ani Wawrinka ho nedokázali potrápiť. Nemali však šancu. Nadal už nie je žiadny obranár, ale komplexný hráč, agresívnejší než Murray či Djokovič, najlepší antukár histórie a o pár týždňov možno aj staronová svetová jednotka.

Ženy:

Dámy dnes bojovali o titul zo štvorhry. Nie je prekvapením, že triumfoval americko-český pár Bethanie Matteková-Sandsová/Lucie Šafářová. Prekvapením je akurát spôsob, akým sa to jednotkám turnaja podarilo. Vo finále deklasovali Austrálčanky Ashleigh Bartyovú s Casey Dellacquovou 6:2, 6:1 (viac: Titul zo štvorhry žien pre nasadené jednotky). Z posledných ôsmich Grand Slamov, na ktorých spolu hrali, vyhrali 5!

Austrálčanky prežívajú na turnajoch „veľkej štvorky“ doslova prekliatie. Spolu majú na konte 4 neúspešné finále. Staršia Dellacquová zaváhala vo finálových dueloch aj v ďalších troch prípadoch. Dvakrát po boku Kazašky Jaroslavy Švedovovej a raz po boku Talianky Francescy Schiavoneovej.

Legendy:

Pamätníci si dnes mohli vychutnať aj finálové stretnutia vo štvorhre mužov do 45 rokov a nad 45 rokov. Medzi „mladíkmi“ triumfovali Sébastien Grosjean s Michaelom Llodrom. Domáci tenisti zdolali vo finále holandsko-ukrajinský pár Paul Haarhuis/Andrej Medvedev 6:4, 3:6, 10:8. Zaujímavosťou je, že Holanďan štartoval v tejto kategórii, hoci má už 51 rokov.

Medzi zrelšími pánmi sa radovali tiež francúzski reprezentanti. Tenisoví kúzelníci Mansour Bahrami s Fabriceom Santorom zvíťazili po setoch 7:6(3), 6:3 nad austrálsko-americkou dvojicou Pat Cash/Michael Chang.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

1 × two =