Home Najdôležitejšie Čo Paríž dal, čo vzal: Ostapenková titul neobháji, vlaňajšia semifinalistka vypadne z top 300

PARÍŽ – V úvodný hrací deň parížskeho grandslamu sme videli dve obrovské prekvapenia v ženskej dvojhre. Medzi mužmi k žiadnym nečakaným výsledkom nedošlo. Odhlásenie vlaňajšej semifinalistky zas spôsobí jej obrovský prepad v renkingu.

Muži:

Zadarilo sa Martinovi Kližanovi, ktorý zdolal Srba Lasla Djereho v takmer 3 a pol hodiny trvajúcom dueli 7:6(6), 4:6, 7:6(6), 6:1. V ďalšom kole sa stretne s domácim šoumenom Gaelom Monfilsom.

Naopak druhý slovenský reprezentant Jozef Kovalík podľa očakávaní podľahol svetovej jedenástke Španielovi Pablovi Carreňovi-Bustovi. Tiež sa však zdržal na kurte viac ako tri hodiny a favoritovi vzal set. Napokon prehral 6:4, 1:6, 5:7, 6:7 (5).

Pohodlný vstup do turnaja zaznamenal popri Rafaelovi Nadalovi jeden z najväčších favoritov turnaja Alexander Zverev. Litovcovi Ričardasovi Berankisovi nedal takmer žiadnu šancu a zvíťazil jednoznačne 6:1, 6:1, 6:2. Nastrieľal množstvo víťazných úderov a pomohol si aj 11 esami.

Veľký obrat predviedol 9. muž svetového rebríčka Belgičan David Goffin. Proti Robinovi Haasemu prehrával už 0:2 na sety, no zápas zvládol a postúpil 4:6, 4:6, 6:4, 6:1, 6:0. Belgičan predviedol až 69 víťazných úderov, ale aj 40 nevynútených chýb. Zaujal tiež 18 esami.

Po odhlásení Viktora Troického sa do hlavného „pavúka“ do zápasu proti Grigorovi Dimitrovovi dostal 182. hráč sveta Mohamed Safwat z Egypta. Vôbec prvýkrát sa dostal do hlavnej súťaže grandslamu. Hoci prehral, bulharskej svetovej pätke vzdoroval dobre a prehral 1:6, 4:6, 6:7(1).

Naj prvého hracieho dňa:

• Najdlhší zápas: 4 hodiny a 22 minút – Fernando Verdasco zdolal Jošihita Nišioku 6:7(4), 6:4, 6:3, 6:7(5), 7:5.
  • Najkratší zápas: 1 hodina a 9 minút – Alexander Zverev zdolal Ričardasa Berankisa 6:1, 6:1, 6:2

Ženy:

Väčšie prekvapenia sa diali medzi ženami. Asi najviac zarezonovalo vypadnutie vlaňajšej šampiónky Jeleny Ostapenkovej. Proti Ukrajinke Katerine Kozlovovej nakopila 48 nevynútených chýb i 13 dvojchýb. Nakoniec prehrala 5:7, 3:6. V najbližsích týždňoch tak bude sledovať svoj prepad rebríčkom WTA.

Barbora Strýcová konečne vyhrala! Napriek katastrofálnemu štartu a prvému stratenému setu 1:6 otočila duel proti Japonke Narovej. Jej čierna šnúra sa začala ešte v prvej polke februára v Dauhe proti Görgesovej. Nakoniec trvala takmer 15 týždňov a osem prehratých zápasov. Celkovo za tento čas získala len tri sety.

Ešte väčšie problémy má Timea Bacsinszká. Bývalá svetová deviatka sa z Paríža na poslednú chvíľu odhlásila. Ani po troch týždňoch si nedokázala doliečiť natrhnuté lýtko z rozcvičky v Rabate. Na víťazstvo tak čaká už takmer rok! Naposledy sa tešila vlani na Wimbledone proti Kristíne Kučovej. Pre problémy so zápästím musela predčasne ukončiť sezónu a v tomto roku odohrala iba päť zápasov. Na Roland Garros tak neobháji vlaňajšie semifinále a z terajšej 63. priečky spadne mimo elitnú svetovú trojstovku.

Favoritka na titul Elina Svitolinová vstúpila do turnaja úspešne. Austrálčanku Ajlu Tomljanovičovú zdolala 7:5, 6:3. V prvom sete mala však Ukrajinka veľké problémy, keď prehrávala už 1:5, dianie však 6 hrami za sebou obrátila. Za stavu 3:5 dokonca odvracala setbal, no nakoniec situáciu ustála a postúpila.

Veľkým prekvapením bolo aj vypadnutie svetovej deviatky Venus Williamsovej. Američanka podľahla Číňanke Wang Čchiang 4:6, 5:7. Súperka je až o 80 miest v rebríčku nižšie a iba po druhý raz v kariére zdolala hráčku z elitnej desiatky. Venus tak neobháji vlaňajšie osemfinále a tiež ťahá nelichotivú sériu, keď už na druhom grandslame za sebou vypadla v 1. kole.

Jediná slovenská tenistka, ktorá dnes zasiahla do diania bola Viktória Kužmová. Jej súperkou bola talianska veteránka a bývalá šampiónka Francesca Schiavoneová. Tá je v súčasnoti až v 3. stovke rebríčka WTA, no v súboji so slovenskou tenistkou prehrala len tesne. Viki triumfovala 7:6(2), 7:6(2). Slovenka sa po prvý raz pozrie do 2. kola grandslamu, no tam vyzve veľkú favoritku Elinu Svitolinovú.

• Najdlhší zápas: 2 hodiny a 28 minút – Barbora Strýcová zdolala Kurumi Narovú 1:6, 6:3, 6:4
  • Najkratší zápas: 49 minút – Sloane Stephensová zdolala Arantxu Rusovú 6:2, 6:0