Home Správy ATP Cup – sumár 6. dňa: Španieli opäť stopercentní, smutný hrdina Paire

ATP Cup – sumár 6. dňa: Španieli opäť stopercentní, smutný hrdina Paire

BRISBANE/PERTH/SYDNEY – ATP Cup spoznal zostávajúcich účastníkov štvrťfinále. Víťazstvo v skupine malo pred dnešnými zápasmi isté Srbsko.

Skupina A (Brisbane)

Srbsko – Čile 2:1

Istí víťazi skupiny neponechali nič na náhodu a rozhodli vo dvojhrách. Dušan Lajovič zdolal Nicolása Jarryho 6:2, 7:6(3). V prvom sete nepotvrdil brejk na 2:0, no potom jasne dominoval. Druhé dejstvo prelomený servis neprinieslo, skrátená hra bola v Srbovej réžii. Novak Djokovič porazil v súboji jednotiek 6:3, 6:3 Cristiana Garína. V prvej časti bol kľúčový brejk na 3:1, v druhej sa „Nole“ blysol obratom z 1:3. Čestný čilský úspech zaknihovali v debli Nicolás Jarry a Alejandro Tabilo, ktorí vyhrali 6:3, 7:6(2) nad Nikolom Čačičom a Viktorom Troickim. Jediný brejk zápasu si pripísali hneď v druhom geme. O osude druhého dejstva rozhodli presvedčivo zvládnutou skrátenou hrou.

Juhoafrická republika – Francúzsko 2:1

Gilles Simon vykresal iskierku francúzskej nádeje na postup z druhého miesta víťazstvom 2:6, 6:2, 6:2 nad Lloydom Harrisom. V prvom dejstve síce stratil dvakrát servis, no v druhom sa rýchlo odpútal do vedenia 3:0 a dominoval aj v treťom. Brejk na 3:1 nepotvrdil, ale žiadny ďalší gem v závere nestratil. Benoit Paire nastupoval na súboj jednotiek s imperatívom dvojsetového víťazstva. Viedol 6:2, 5:4 s výhodou servisu, ale napokon Kevinovi Andersonovi podľahol 6:2, 6:7(1), 6:7(5). V kľúčovej hre na podaní spravil tri dvojchyby, v treťom sete nevyužil za stavu 5:2 mečbal na riterne, následne nedopodával vinou dvoch dvojchýb a nakoniec prehral aj druhý tajbrejk. Sklamaní Francúzi na záver nezvládli ani debla. Z víťazstva nad duom Nicolas Mahut/Édouard Roger-Vasselin sa po výsledku 6:3, 6:4 tešili Raven Klaasen a Ruan Roelofse.

Skupina B (Sydney)

Španielsko – Japonsko 3:0

Favoriti v priamom súboji o víťazstvo v skupine nezaváhali. Roberto Bautista Agut si poradil s Go Soedom presvedčivo 6:2, 6:4. Od stavu 1:2 získal päť hier za sebou, a hoci ho v druhom sete dokázal japonský veterán pribrzdiť v rozlete, brejk z piateho gemu rozhodol. Rafael Nadal následne zdolal 7:6(4), 6:4 Jošihita Nišioku. V úvodnom dejstve prehrával 2:3 i 4:5 s mankom brejku, ale vždy okamžite kontroval a v skrátenej hre ukázal svoje kvality. V druhom sete zlomil súpera brejkom na 5:4. V debli zvíťazili Pablo Carreňo Busta s Rafaelom Nadalom nad Benom McLachlanom a Go Soedom 7:6(5), 4:6, 10:6. Jediný úspech na príjme si pripísali pri skóre 2:2 v druhom sete Japonci, v supetrajbrejku však nezískal od stavu 6:3 ani bod.

Gruzínsko – Uruguaj 2:1

Gruzínec Aleksandre Metreveli potvrdil na úvod úlohu favorita a Franca Roncadelliho deklasoval 6:2, 6:1. Súper mu ako-tak vzdoroval len do stavu 2:3. Gruzínsky líder Nikoloz Basilašvili tiež potvrdil papierové predpoklady. Nad Pablom Cuevasom vyhral 6:4, 1:6, 6:4. V prvom sete zaznamenal jediný brejk v deviatej hre. V druhom ťahal od stavu 1:1 za kratší koniec, no v tom rozhodujúcom bol znova o niečo lepší. Uruguajčan nezvládol pri manku 4:5 servis na udržanie sa v zápase. Čestný bod pre Uruguaj získali Ariel Behar s Pablom Cuevasom. Aleksandreho Bakšiho s Aleksandrem Metrevelim zdolali 6:2, 6:2.

Skupina E (Sydney)

Poľsko – Rakúsko 2:1

K prekvapivej výhre nasmeroval Poliakov v súboji dvojok Kacper Žuk, keď zdolal 5:7, 7:6(3), 6:3 Dennisa Novaka. V úvodnej časti plnej dlhočizných gemov prišiel o náskok 4:2 a koncovku nezvládol. V druhej nedoservoval na 6:4 ani 7:5, ale presvedčivo získal skrátenú hru a v treťom sete mu stačil brejk na 3:1. Poľský triumf spečatil Hubert Hurkacz po víťazstve 3:6, 6:4, 7:6(5) nad Dominicom Thiemom. V prvom sete sa presadil  favorit dvakrát na riterne, no v druhom už taký nebezpečný nebol a brejkom na 4:3 Poliak rozhodol. Tretia časť sa niesla v znamení istých servisov, v skrátenej hre bol šťastnejší Hurkacz. Oliver Marach s Jürgenom Melzerom aspoň znížili, keď porazili 6:7(3), 6:3, 11:9 Hurkacza s Lukaszom Kubotom. V supertajbrejku odvrátili za stavu 8:9 mečbal.

Argentína – Chorvátsko 3:0

E skupina vyvrcholila priamym súbojom o prvé miesto. Argentínu naštartoval Guido Pella víťazstvom 7:6(1), 6:3 nad Marinom Čiličom. V prvej časti sa otriasol z manka 1:4, v skrátenej hre kraľoval a v druhom dejstve rozhodol brejkom na 4:2. Diego Schwartzman v dueli jednotiek spečatil triumf Juhoameričanov, keď deklasoval 6:2, 6:2 Bornu Čoriča. V úvodnom dejstve viedol už 4:0, v druhom sa presadil na riterne v prvej a siedmej hre. Ivan Dodig a Nikola Mektič mohli deblovým úspechom v debli zaistiť Chorvátsku postup z druhej priečky. Nestalo sa. Po výsledku 3:6, 6:3, 10:2 sa tešili Máximo González s Andrésom Moltenim. Prvý set stratili vinou zaváhania na servise za stavu 3:4, druhý získali vďaka brejku na 4:2 a v supertajbrejku favoritov prevalcovali.

Postupujúcimi z druhých miest sa stali Belgičania a Kanaďania, ktorí od včera s napätím čakali na dnešný vývoj. Ten im napokon zahral do karát.