Home Australian Open Prelomí šampiónka Wozniacka na Australian Open kliatbu obhajcov?

Prelomí šampiónka Wozniacka na Australian Open kliatbu obhajcov?

by Jana Sedláková

Caroline Wozniacka vlani po dlhoročnom čakaní prelomila grandslamové prekliatie a vyhrala Australian Open. Aké sú jej šance tento rok? Môže sa zaradiť do úzkeho kruhu úspešných obhajkýň?

Dánska tenistka sa na vrchol renkingu WTA dostala v októbri 2010, premiérového grandslamového titulu sa dočkala až v januári 2018. Žiadna iná svetová jednotka, či už medzi mužmi alebo ženami, nečakala na triumf dlhšie (niekoľko hráčov na titul nikdy nedosiahlo a s tenisom skončili, alebo stále čakajú).

Kliatba obhajkýň

Grandslamový titul sa naposledy podarilo obhájiť Serene Williamsovej vo Wimbledone v roku 2016. Američanka tiež vyhrala na US Open v edíciách 2012 až 2014. Víťazka 23 grandslamov však bola vtedy prakticky neporaziteľná.

Poslednou „smrteľníčkou“ s obhajobou bola práve v Melbourne v roku 2013 Viktoria Azarenková. Bieloruska je tiež poslednou prvovíťazkou, ktorá obhájila titul. Od jej triumfu v roku 2012 sme už videli jedenásť grandslamových prvovíťaziek, okrem nej však ani jedna obhajobu nezvládla (dve ukončili kariéru, tri z nich pôjdu obhajovať tento rok).

Môžeme teda vidieť, že ženský tenis je mimoriadne vyrovnaný. Na rozdiel od mužského, kde stále poväčšine dominujú tí istí hráči, medzi ženami sa víťazky často striedajú a prichádzajú nové. Aj tento rok si tak na triumf budú „brúsiť zuby“ hráčky, ktoré na titul z „veľkej štvorky“ ešte nedosiahli, ako aj známe stálice na okruhu.

Wozniacka a obhajoby

Samotná Dánka už v minulosti niekoľko titulov obhájila. Darilo sa jej najmä na podujatiach v New Havene a v Tokiu. Predsa len, grandslamový titul má inú váhu a sama v rozhovore priznala, ako veľmi túžila jednu z týchto trofejí získať. Bude teda na ňu vyvíjaný väčší tlak ako po víťazstve akéhokoľvek iného turnaja.

V roku 2017 sa tiež radovala z titulu na Turnaji majsteriek, práve tento triumf bol dovtedy najväčším v jej kariére. Hodnotovo je tiež rozhodne najbližšie grandslamu.

Vlani pri obhajobe však zdolala iba Kvitovú. Nepostúpila tiež zo skupiny. Avšak, Svitolinová, ktorej podľahla, nikdy nepatrila k jej obľúbeným súperkám a naviac hrala životný turnaj. Prehrala tiež s Plíškovou, ktorá mala na turnaji dobrú formu. Prenikavý výsledok však ani zďaleka nenapodobnila.

Ak sa pozrieme na jej obhajoby doterajších finálových účastí na grandslamoch, tie taktiež ukazujú rozpačité výsledky. V roku 2010 jej obhajoba finálovej účasti na US Open pomerne vyšla, prehrala až v semifinále s vtedajšou členkou najlepšej desiatky Zvonariovovou. V roku 2015 sa však porúčala už v druhom kole po prekvapivej prehre s Petrou Cetkovskou.

Zaujímavé mená v „pavúku“

Obhajkyňa titulu začne ako nasadená trojka obhajobu proti nepríjemnej Belgičanke Alison van Uytvanckovej. Jediný doterajší vzájomný duel zvládla Dánka na antuke s prehľadom. Belgičanka má zatiaľ v úvode roka bilanciu jedno víťazstvo a dve prehry (jedno z toho bol skreč) a Wozniacka tak bude veľkou favoritkou. Už na tretie kolo sa jej však rysuje súboj s Mariou Šarapovovou. Tá sa zranila vo štvrťfinále v Šen-čene, a hoci s Wozniackou nehrali zápas už takmer štyri roky, určite by bola pre obhajkyňu titulu veľkou výzvou.

Ďalšími nepríjemnými menami by pre Wozniackou mohli byť aj domáca Ashleigh Bartyová v osemfinále. Najmä však neustále sa dopredu predierajúca Aryna Sabalenková v prípadnom štvrťfinále. Bieloruská šampiónka zo Šen-čenu je pre mnohých „čiernym koňom“ turnaja a určite by mohla byť jednou z najväčších previerok pre obhajkyňu titulu. Na prípadné semifinále by sa Wozniacka mohla tešiť na súboj s Angelique Kerberovou, proti ktorej vlani vyhrala oba vzájomné zápasy. Dánka sa tak vyhla vo svojej časti menám ako Simona Halepová či Serena Williamsová, napriek tomu ju čakajú hráčky, ktoré rozhodne nebudú jednoduchým sústom.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

5 + 8 =