Home Názory V znamení nevyužitých príležitostí

V znamení nevyužitých príležitostí

by redakcia tenisovysvet.sk

BRATISLAVA – Schopnosť nepretržitého sústredenia sa, pozviechania sa z čiastkových nezdarov, či pevné nervy pri dokončení dobre rozbehnutých duelov. Aj to sú aspekty, ktoré robia z dobrého hráča ešte lepšieho. Väčšina našich tenistov a najmä tenistiek vykazuje celkom slušnú odolnosť a bojovnosť pri zdanlivo stratených stavoch, slabšie je to už pri uzatváraní duelov pri nadobudnutom náskoku. Tak to bolo aj tento týždeň. V niektorých prípadoch mohlo ísť o nedostatok skúseností, v iných o nízke sebavedomie po sérii prehier. Potešiteľné je, že v tomto období máme aj stabilnú výnimku, Magdu Rybárikovú. 

Dominike Cibulkovej nestačila ani kvalitná hra

Zápas prvého kola WTA podujatia v Birminghame medzi našou jednotkou a Luciou Šafářovou mal kvality hodné záverečných duelov turnaja takejto kategórie. Dominike sa dá len máločo vyčítať. Hrala s dobrým rytmom, mala slušnú dĺžku úderov. Aj podanie bolo solídne. Čo sa týka druhého servisu, má ho napriek svojej výške možno najkvalitnejší spomedzi našich tenistiek. A napriek tomu Dominika nevyhrala. Češka odohrala výborný zápas. Zverenkyňa Mateja Liptáka nevyužila dva mečbaly. V kľúčových momentoch bola váhavejšia ako jej súperka. Pre Cibulkovú i jej tím určite nie je jednoduché pri šnúre prehier udržiavať sa neustále v pohode a veriť, že kvalitná hra prinesie ovocie.

Janke Čepelovej tráva sedí

Košičanka patrí medzi tie naše tenistky, ktoré sa na Wimbledon určite veľmi tešia. V posledných rokoch tam porazila Halepovú, či Muguruzovú. Evidentne nešlo o náhodu. Na zelenom podklade hrá Jana ako pokropená živou vodou. Lepšie využíva svoj prvý servis, má veľmi dobrý tajming, do úderov dáva ten správny švih. Dokázala to aj tento týždeň na Malorke. Preletela kvalifikáciou i prvým kolom, súperkám rozdeľovala „kanárov“. Lepšia bola v medzihre aj v tesnom zápase s favorizovanou Garciovou. V jej neprospech rozhodli kľúčové momenty. Francúzka sa v nich omnoho viac presadzovala servisom a riternom.

Lukáš Lacko svoj tieň neprekročil

Po zvládnutej kvalifikácii turnaja v Halle narazil v prvom kole opäť na kvalitnejšieho súpera, ktorý mal výhodu domáceho prostredia. A dopadlo to podľa očakávania. V oboch setoch rozhodol jeden brejk, o ten kúsok lepší bol Mischa Zverev.

Noro Gombos sa na tráve zlepšuje

S odretými ušami prešiel Galanťan prvým kolom challengerového turnaja v Ilkley, hoci domáci Klein mal set a brejk k dobru. Ďalší zápas s Austrálčanom Boltom prehral, ale malý progres bolo vidno. Na kratšie čopy súpera dokázal reagovať s väčšou istotou, predviedol aj dobré voleje. Žiaľ, pri jednom z nich zakričal do výmeny „dobre!“, stratil výmenu a o chvíľu aj celý set. Rozhodla kvalita súperovho podania, v medzihre bol Norbi lepší. Rezervou je ešte občas slabšie sústredenie na riterne, najmä pri druhom podaní súpera. Lepšie to bolo v kvalifikácii ATP podujatia v Eastbourne. Odohral ju dobre a aj vďaka priaznivému žrebu nemal väčšie problémy s postupom do hlavnej súťaže.

V Poprade sa zázrak nekonal

Teda jeden menší áno. Alex Molčan porazil v prvom kole Andreja Martina. Alex podal paradoxne lepší výkon v druhom kole, cez ktoré ale nepostúpil. Proti Ymerovi mal v treťom sete brejk k dobru a podával aj na víťazstvo v zápase. Nevyšlo to. Na prvé challengerové štvrťfinále si ešte počká. Mladý Prešovčan ale zaujal tým, že vie pri hre rozmýšľať, meniť rytmus a udrieť v pravý čas. V druhej polovici júla a začiatkom augusta si zahrá dva väčšie turnaje futures a potom dva challengerové turnaje v Česku. Filip Horanský nevyužil sľubný vývoj skóre v prvom kole proti Šafránkovi. Dominik Šproch a Peter Vajda ukázali pekné údery, k lepším výsledkom im ale chýbala úderová konštantnosť. Martin Kližan sa na turnaji vytrápil a nakoniec skončil vo štvrťfinále. Komickým prvkom turnaja boli merače rýchlosti podania, podľa ktorých hrala väčšina hráčov prvý servis rýchlosťou takmer 250 km/h. Možno by bolo rozumnejšie investovať viac do mikrofónov pre empajrových rozhodcov, alebo do digitálnych tabúľ skóre.

Jojovi Kovalíkovi Taliansko nevyšlo

Zverenec Borisa Borgulu zrejme premýšľa, či nebolo lepšie rozhodnúť sa pred Wimbledonom pre trávnatý program. Z talianskej antuky odchádza so zápasovou bilanciou 1:2. V Todi prehral hladko s Belgičanom de Greefom.

Magda Rybáriková je ako stroj

Neuveriteľných 23 výhier z posledných 25 zápasov a štvrtý turnajový titul zo šiestich hraných turnajov! Taká je Magdina bilancia. Tentoraz ničila svoje súperky na 100-tisícovom ITF turnaji v Ilkley. Viaceré zápasy boli náročnejšie ako na predošlých turnajoch. Možno aj preto, že protivníčky sa už stihli na trávu adaptovať. Zverenkyňa Petra Hubera to však opäť všetko bravúrne zvládla. Pred začiatkom Wimbledonu sa vracia hlboko do prvej svetovej stovky. Dostáva sa pred Kučovú a Čepelovú a zajtra bude druhou najlepšou Slovenkou. Bez ohľadu na ďalšie výsledky má už teraz istú účasť v hlavnej súťaži US Open. Kika Kučová prehrala v Ilkley v prvom kole s Golubičovou. Celé to mohlo byť iné, ak by dotiahla prvý set, v ktorom viedla 5:3. Kika ale nakoniec predsa prerušila dlhú sériu prehier. V Eastbourne jej k tomu skrečom pomohla Minellová v prvom kole kvalifikácie. Cez druhé sa však napriek veľkej bojovnosti v závere duelu s Barthelovou nedostala.

Skvelý týždeň Chantal Škamlovej

23-ročná Banskobystričanka je vo forme. Posledné tri turnaje, na ktorých hrala dvojhru, mali dotáciu 25 000 USD. Na každom bola minimálne v semifinále a tentoraz v maďarskej Baji dokonca vo finále. Aj zásluhou tohto výsledku by sa mala v rebríčku posunúť na svoje doterajšie rebríčkové maximum, bližšie k prvej svetovej trojstovke. Prečo by si Chantal nemohla budúci rok zahrať napríklad aj kvalifikáciu grandslamového turnaja? Tak trocha očakávaným bonusom z Maďarska je ďalší deblový titul.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

14 + 8 =