Posledné týždne slovenským fanúšikom tenisu príliš veľa radosti nepriniesli. Jediná výnimka bol Norbert Gombos. Teraz prišiel veľký úspech konečne aj z hlavného okruhu.
Rybáriková žiarila v Linzi, Kužmovej míľnik
Magdaléna Rybáriková odohrala skvelý turnaj v Linzi. Darmo jej laici odporúčali oddych. Magda patrí medzi inteligentné hráčky, ktoré vedia, do akej miery môžu svoje telo zaťažovať. Išla si svoje. Finále je o to cennejšie, že povrch nebol z kategórie rýchlych. Richel Hogenkampová, Carina Witthöftová, Sorana Cirsteová a Viktorija Golubičová. Pekný zoznam skalpov. A cenný. Tá komédia, keď niekto kritizuje Magdin bekhend, svedčí o amaterizme. Naša koncoročná jednotka hrá ináč, neortodoxne, ale pre mňa veľmi zaujímavo.
Finále jej nevyšlo aj preto, že Barbora Strýcová tento typ zápasov jednoducho zvláda. Povedané laicky, hovorovo, ale presne. Na skúsenú Češku Magdin štýl neplatí.
Prelomový turnaj má za sebou Viktória Kužmová. Po US Open zvládla druhýkrát kvalifikáciu a premiérovo zvíťazila aj v „main draw“ podujatia hlavného okruhu. Na víťazstvo nad Nemkou Annou-Lenou Friedsamovou však nenadviazala. V 2. kole proti jej krajanke Tatjane Mariovej nemala svoj deň. Inak je to tenistka, na ktorú herne má. Servis jej ale ani zďaleka nešiel tak, ako v štyroch predchádzajúcich zápasoch.
Jana Čepelová sa zmestila do hlavnej súťaže priamo, no šnúru nevýrazných výsledkov nepretrhla. Stopku jej vystavila Švédka Johanna Larssonová v 1. kole. Janka pritom mala v oboch setoch brejk k dobru. Takéto zaváhania ju, bohužiaľ, trápia dlhodobo a pripravujú ju o stabilné miesto v top 100.
Gombos v Ortisei nečakane zaváhal
Norbert Gombos na hardovom challengeri v hale v Ortisei dlho potvrdzoval skvelú formu. Aktívnou hrou podporenou dobrým podaním ničil Taliana Lorenza Sonega. Kým v Orléanse som ho chválil za zvládanie kľúčových momentov, teraz prišiel presný opak. Viedol 6:2, 5:2, mal 3 mečbaly. V kľúčových momentoch mu nechodilo prvé podanie a vo výmenách sa mi zdal trochu zbrklý. Výsledok – zbytočná prehra. Mrzí o to viac, že Sonego to dotiahol k titulu.
Vo štvorhre postúpil Norbi s mladým Lukáš Kleinom do štvrťfinále, na ktoré však pre Gombosove problémy s pravým ramenom nenastúpili. Igor Zelenay skončil v debli po boku Švéda Johana Brunströma už v 1. kole.
Južná Amerika Slovákom nesadla
Andrej Martin a Jozef Kovalík skúšali šťastie na antukovom challengeri v argentínskom Buenos Aires. Obaja skončili tak nejak podobne. Na raketách ortodoxných domácich antukárov. V zápasoch mali lepšie a horšie pasáže, pričom negatíva prevážili. Andyho zastavil kvalitný Renzo Olivo, Joja menej známy brat slávneho Guillerma Coríu – Federico.
Chalani spolu skúšali aj štvorhru. Slovenská kooperácia na turnajoch je vždy pozitívny signál, nie vždy však predznamenáva úspech. Tentokrát z toho bola prehra v 1. kole.
Na ITF okruhu vynikli Mihalíková, Juhászová a Líška
Tereza Mihalíková ovládla 15-ku v egyptskom Šarm aš-Šajchu. Je hlúpe kritizovať. Terka dosiahla maximum, ktoré mala stanovené. Ale, je čas ísť na 25-ky a 60-ky. Dva či tri turnaje budú odtrpené. Prehra v 1. kole neprospeje. Ale víťazka juniorky na Australian Open má najvyšší čas ísť vyššie.
Vivien Juhászová odohrala jeden z najlepších turnajov kariéry. Na 25-ke v španielskej Seville potešila skalpmi Nórky Melanie Stokkeovej i domáceho talentu Pauly Badosovej Gibertovej. Nakoniec ale opúšťala turnaj sklamaná. V semifinále totiž mala „na lopate“ najvyššie nasadenú Čiľanku Danielu Seguelovú, ale ani náskok 4:0 v rozhodujúcom tajbrejku jej nestačil.
Vo štvorhre vypadla komárňanská rodáčka po boku svojej tradičnej maďarskej partnerky Ágnes Buktovej v rovnakej fáze podujatia.
Tomáš Líška odohral jednoznačne svoj najlepší turnaj. Semifinále z 15-ky v Antalyi sa počíta. Možno ešte viac ako samotný výsledok mu dodá sebavedomie zoznam hráčov, ktorých zdolal. Vyčnievajú známe mená Bastian Trinker, Péter Nagy, Maciej Rajski a Peter Torebko. Stopol ho Bulhar Dimitar Kuzmanov.
Morvayová konečne s renkingom, ostatné naše bez úspechu
Viktória Morvayová dokázala bodovať na treťom turnaji za sebou. Dvadsiateho tretieho októbra ju bude premiérovo evidovať rebríček WTA. Na 15-ke v Antalyi sa prebojovala dokonca druhýkrát v kariére do štvrťfinále. Zastavila ju až jednotka „pavúka“ Carolina Meligeni Rodrigues Alvesová z Brazílie.
Michaela Hončová zrejme doplatila na únavu. Po skvelom turnaji v talianskej Santa Margherite di Pula sa presúvala do francúzskeho Cherbourg-en-Cotentin, kde ju čakalo ďalšie 25-tisícové podujatie. Prvé kolo proti domácej Léi Tholeyovej ešte zvládla, no následne úplne vyhorela proti Britke Sarah Beth Greyovej. Napriek tomu má reálnu šancu na kvalifikáciu Australian Open 2018. Potrebuje okolo 50 bodov.
Posledná Slovenka v akcii bola Martina Fričová. Na 15-ke v tuniskom Hammamete nemala v 1. kole šancu proti Nemke Katharine Heringovej.
Pridajte komentár