Home Názory Muži sa dotrápili na antuke, ženy so skvelými číslami

Muži sa dotrápili na antuke, ženy so skvelými číslami

by redakcia tenisovysvet.sk

BRATISLAVA – Ako mimoriadne kontrastný môžeme nazvať tento týždeň z pohľadu našich zástupcov na turnajoch rôznych kategórií. Mrzieť nás môže to, že na väčších podujatiach sa naši v poslednom období nechytajú. Turnaje ITF nám ale priniesli mimoriadne bohatú žatvu.

Zrejme nejeden fanúšik sa pred pár mesiacmi potešil, že Magda Rybáriková je naspäť. Okrem prirodzene sympatického prejavu a neortodoxnej hry si jej priaznivci našli určite aj ďalšie dôvody. Magda si to po návrate užíva plnými dúškami. A keďže tento týždeň hrala na svojej obľúbenej tráve, viac jej nebolo treba. Na 100-tisícovom turnaji v Surbitone poslala z kurtu prvé dve súperky do hodiny. V prvom kole dokonca viedla nad piatou nasadenou Čchang Kchaj-čchen 6:1, 4:0 a 40:15 po polhodine hry a mohla skončiť ešte v expresnejšom čase. Pri zakončovaní duelov bola trocha váhavejšia, to je však zrejme jediná vec, ktorá by sa jej dala vytknúť.  Inak mala všetky zápasy pod kontrolou.

V priebehu turnaja Magda nestratila ani set. Pomer es a dvojchýb 32:6 je aj na trávnatom povrchu na ženu impozantný. V dueloch s Dodinovou i Watsonovou sa vymanila aj z nepriaznivých stavov. V náročnejších dueloch od štvrťfinále odvrátila 14 zo 17-tich brejkbalov súperiek. Vo svetovom rebríčku sa dostáva pred Kužmovú i Šramkovú. Len na štyroch turnajoch potrebovala použiť chránený renking (tri z nich vyhrala, pozn. red.) a v rebríčku je už v podstate naspäť tam, kde bola pred pauzou. Z posledných 17-tich duelov 16 vyhrala. Míľovými krokmi sa blíži k prvej svetovej stovke a pravdepodobne aj pozícii slovenskej dvojky. Tieto údaje nepotrebujú ďalší komentár.

Fenomenálny turnaj odohrali Slovenky v českých Starých Splavoch. V hlavnej súťaži ich bolo päť a kúsok chýbal k čisto slovenskej semifinálovej účasti. Ale aj tri naše tenistky v semifinále 25-tisícovho turnaja nie sú každodennou záležitosťou. Vo štvrťfinále to nevyšlo iba Lenke Juríkovej, ktorá doplatila na straty tesných gemov s favorizovanou Lapkovou. Bieloruska potom v semifinále uspela aj proti Chantal Škamlovej. Naša najlepšia deblistka nevyužila sľubné vedenia v rozhodujúcom sete.

Rolu favoritky v Česku spočiatku potvrdzovala Viki Kužmová. Turnajová jednotka si výdatne pomáhala svojím prvým servisom. Počas turnaja nadelila súperkám dohromady 20 es. Proti Kaji Schmiedlovej však v semifinále nemala žiadnu šancu a pri vlastnom servise neuhrala ani 50 percent výmen. Karolína je nezastaviteľná.  Jej sebavedomie je zrazu naspäť. Za zmienku stojí, že od stavu 2:5 v prvom sete prvého kola vyhrala 17 gemov v rade a v jednej pasáži úvodného zápasu dokonca 22 výmen po sebe. Pochváliť ju opäť treba za zvládanie tesných stavov, hoci, podobne ako Magda Rybáriková, aj ona si to pri ukončovaní gemov a setov viackrát skomplikovala. Napokon však rovnako bez straty setu ovládla celý turnaj a už v desiatich zápasoch v rade nenašla premožiteľku. Zverenkyňa trénera Martinca sa oprávnene vracia do prvej svetovej dvojstovky a v predstihu si zaistila účasť v kvalifikácii US Open.

Aj Kajina sestra Kristína Schmiedlová spravila krok vpred. Nebola síce taká úspešná, ale na 15-tisícovom podujatí v Banja Luke našla svoju premožiteľku až v semifinále.

Do správnej prevádzkovej teploty sa nevie dostať Kika Kučová. Na WTA turnaji v chorvátskom Bole síce po inkasovaní „kanára“ na úvod turnaja od Jorovičovej prepla na vyšší prevodový stupeň, no nestačilo to. Veľké množstvo chýb kombinované s pasívnou hrou jej ovocie neprinieslo. Kika by potrebovala odohrať viac zápasov, aby získala istotu.

Prostějovský challenger bol blamážou pre naše farby. Na zápas Nora Gombosa s lotyšským rekonvalescentom Gulbisom sa pozeralo veľmi zle. Ani jeden si nezaslúžil hrať druhé kolo. A tak to nakoniec aj dopadlo. Norbiho čísla v tom zápase boli katastrofálne. Svoje prvé podanie zapojil len v 44 percentách prípadov, využil iba jeden z ôsmich brejkbalov. Nedokázal riternovať prvé ani druhé podanie súpera. Nepomohlo mu ani 12 zápasových dvojchýb protivníka. Lotyš kúskoval hru, z jeho rakety prichádzali buď nechytateľné rany alebo veľké auty. Galanťanovi to úplne rozbilo rytmus. Lotyš napriek výhre na druhé kolo nenastúpil. Andrej Martin mal set a brejk k dobru, nakoniec si nepripísal tiež ani jednu výhru. Maťo Kližan bol jednotkou turnaja, ale na kurte to tak nevyzeralo. Konečná prišla v osemfinále, v ktorom podal podpriemerný výkon.

Lukáš Lacko bol menej úspešnou piešťanskou polovicou v Surbitone. Prvé kolo na tamojšom podujatí ATP Challenger ešte s prehľadom zvládol, v druhom ho podaním rozstrieľal Rumun Copil. Klobúk dole aspoň za jeden brejk, ktorý sa Lukymu podaril. Svoje kvality na riterne využil v kvalifikácii ATP turnaja v Stuttgarte. Nestratil ani set a zahrá si hlavnú súťaž.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

5 × 3 =