foto: TASR

Mladé tenistky v roku 2019: Ktorá sa dočká grandslamu?

Ženské grandslamy, na rozdiel od tých mužských, už niekoľkokrát ovládli dámy narodené v deväťdesiatych rokoch. Dokonca v ich druhej polovici. Tento trend by mal podľa odborníkov pokračovať aj v roku 2019. Ktorá z hráčok do 25 rokov má teda najväčšiu šancu?

Elina Svitolinová

Prvú polovicu sezóny mala 24-ročná Ukrajinka senzačnú, aj preto ju mnohí na Roland Garros pasovali do úlohy favoritky. Vypadla však už v treťom kole a odštartovala tak niekoľkomesačnú hernú krízu. Na Turnaj majsteriek išla takpovediac „do počtu“. Nulový tlak jej však dokonale sadol a bez jedinej prehry získala najväčší titul kariéry.

Svitolinová tak opäť potvrdila, že patrí medzi absolútnu špičku sveta. Podobne ako Zverev to však potrebuje predviesť konečne aj na grandslamoch. Ešte nikdy na nich nedokázala prejsť cez štvrťfinále a po Singapure sa bude musieť zase vyrovnať s veľkými očakávaniami. Na tráve od nej nemôžeme očakávať hviezdne výsledky, ale pokiaľ zvládne tlak, na antuke či na tvrdom povrchu by mohla uspieť.

Šanca na výhru: 5/10

Aryna Sabalenková

Bieloruska sa v priebehu roka vyšvihla z nevýraznej tínedžerky na jednu z najväčších hviezd ženského tenisu. „Nakopla“ sa hlavne počas americkej šnúry, ktorú zakončila osemfinálovou účasťou na US Open. S novým sebavedomím prišli aj prvé tituly. Po troch neúspešných finále ovládla kvalitne obsadené podujatia v New Havene a vo Wu-chane, po ktorých sa katapultovala na 13. miesto sveta. Novou métou pre rok 2019 sú teraz grandslamy. Na Australian Open aj na French Open štartovala po prvý raz iba tento rok a nevyhrala ani zápas. Vo Wimbledone pri dvoch účastiach presne jeden, a tak jej jediným úspechom zostávajú tri skalpy z tohtoročného New Yorku.

Ako sa však v ženskom tenise neraz ukázalo, neskúsenosť nie je prekážkou ku triumfom ani na najvyššom fóre. Hlavná otázka je, ako na Arynu zapôsobí kliatba „druhej sezóny.“ Pokiaľ udrží hlavu a zvládne obhajoby, pokojne môže zaútočiť aj na najcennejšie tituly.

Šanca na výhru: 4/10

Daria Kasatkinová

Súčasná ruská jednotka má 21 rokov a v závere roka premiérovo prerazila do elitnej desiatky. Darí sa jej prakticky na všetkých povrchoch. V Dubaji aj v Indian Wells po niekoľkých cenných skalpoch dokráčala až do finále. Na Roland Garros zas po tretí raz v sezóne zdolala Caroline Wozniacku a prešla medzi najlepšiu osmičku, rovnako sa jej darilo aj vo Wimbledone. Potom síce jej výkony trocha ustali, ale formu si ušetrila na domáci turnaj v Moskve.

So svojím pasívnejším tenisom favoritkou určite nebude, ale pri vyrovnanosti ženského tenisu a schopnosti porážať aj hráčky z elitnej desiatky, môže pokojne prekvapiť. Zrejme však ešte nie tento rok.

Šanca na výhru: 3/10

Ashleigh Bartyová

Austrálčanka okupuje v rebríčku WTA 15. miesto, ale ani zďaleka jej nie je venovaná taká pozornosť ako trom vyššie menovaným hráčkam. A to aj napriek dvom titulom z uplynulej sezóny vrátane „malého turnaja majsteriek“. Proti hráčkam z prvej tridsiatky obyčajne nemá problém, ale víťazstiev nad elitnou desiatkou zatiaľ veľa nezbiera. Na grandslamoch je jej najprenikavejším (singlovým) výsledkom osemfinále na US Open. Zároveň je to jediný turnaj „veľkej štvorky“, na ktorom nemá negatívnu zápasovú bilanciu.

Podľa väčšiny odborníkov Ashleigh chýba hlad po víťazstvách a inštinkt dravca viacerých mladých kolegýň. Svojou nenápadnou variabilnou hrou, mimo svetla reflektorov, sa však pokojne môže prehrýzť až do záverečných fáz. A tam je už možné všetko.

Šanca na výhru: 1,5/10

About Jana Sedláková

Check Also

Daria Kasatkinová, WTA San Jose

Štátne vyznamenanie pre Kasatkinovú, ktorá priznala vzťah so ženou: Poslanec dumy zúri, žiada jeho zrušenie

MOSKVA – Poslanec ruskej Štátnej dumy Roman Terjuškov nesúhlasí s udelením štátneho vyznamenania pre ruskú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

19 − 2 =