Home BTZ FOTO Zelenay opäť rozdával cenné skúsenosti mladým a vyjadril sa k deblovej budúcnosti Kleina: S Poláškom nebudeme reprezentovať večne

FOTO Zelenay opäť rozdával cenné skúsenosti mladým a vyjadril sa k deblovej budúcnosti Kleina: S Poláškom nebudeme reprezentovať večne

by Igor Uher
Igor Zelenay, Peter Miklušičák, BTZ, Doubles Specialist, Karolína Bodiová, Sofia Gašparíková, Filip Náhlovský, Ella Beláňová, Tamara Šramková, Sofia Barháčová, Nela Hlucháňová, Viktória Terézia Bab

BRATISLAVA – Pilotný projekt Bratislavského tenisového zväzu Doubles specialist, ktorý je zameraný na tréningy štvorhier, dáva mladým začínajúcim tenistom možnosť prísť do kontaktu a trénovať tak so súčasnými, ako aj s bývalými reprezentantmi, ktorí tieto deblové tréningy zároveň aj vedú.


Igor Zelenay, Doubles specialist, BTZ
Aj Igor Zelenay odovzdáva najmladším svoje bohaté deblové skúsenosti (Foto: ts – Igor Uher, Peter Miklušičák)

O stále sa zväčšujúcom záujme mladých hráčov o tento projekt svedčí aj skutočnosť, že na minulotýždňový dvojhodinový tréning sa prihlásilo podstatne viac záujemcov, než umožňovali v zimnom období obmedzené kapacitné možnosti organizátorov. V nafukovačke petržalskej TK Jednotky sa okrem domácich predviedli aj žiaci a juniori zo Slávie STU, TK Petržalka a bratislavského Slovana. Popri Petrovi Miklušičákovi viedol jednu skupinu mladých adeptov štyridsaťročný deblový špecialista a dlhoročná opora daviscupového tímu Igor Zelenay. Pre takmer dvojmetrového rodáka z Trenčína to bol už tretí tréning v rámci projektu Doubles specialist.

BTZ doubles specialist aj vzdelávanie s BTZ: Bratislavský tenisový zväz rozbieha zaujímavé nové projekty

Absolvovali ste už tretiu tréningovú jednotku v rámci projektu Doubles specialist. Čo vás na tomto projekte najviac priťahuje?

“Je pre mňa veľkým lákadlom. Predovšetkým chcem mladým tenistom odovzdať svoje skúsenosti, ktoré som získal za tie roky, počas ktorých som reprezentoval Slovensko. Zároveň im poodhaľujem nový obzor k tomu, aby pochopili, že sa vo svojej kariére nemusia orientovať iba na dvojhru. Poznáme viacero prípadov, v ktorých hranie štvorhry pomohlo aj singlistom odraziť sa k lepším výsledkom. A napokon, aby aj pochytili niečo z deblového vnímania. Na Slovensku sa trénuje iba dvojhra. Štvorhra je z nejakého dôvodu zatracovaná, respektíve dosť výrazne podceňovaná.“

Igor Zelenay, Doubles specialist, BTZ
Aj Igor Zelenay odovzdáva najmladším svoje bohaté deblové skúsenosti (Foto: ts – Igor Uher, Peter Miklušičák)

V čom konkrétnom sa líši tréning štvorhry od klasického vo dvojhre?

“Tréning štvorhry je úplne odlišný. Pri nej sa mladí tenisti učia ukladať lopty do priestoru kurtu v podstatne náročnejších situáciách než pri dvojhre. Musia to realizovať tak, aby súper pri sieti nemohol pri nich prebehnúť. Hráč na returne  má obmedzené možnosti a veľmi krátky čas na rozhodovanie. Pri tréningu štvorhry je najdôležitejšie priestorové videnie, keďže musíte sledovať aj hráča na sieti a tým pádom sledujete zároveň jeho aj loptu. A z tohto pohľadu je vnímanie kurtu úplne odlišné ako pri dvojhre.“

Ako to vyzerá v praxi?

“Deti si skúšajú rôzne varianty systému servis – volej, return – volej. Trénujú nábehy na sieť, obhadzovanie, prebiehanie na sieti a iné dôležité činnosti. Mnohým singlistom tréning štvorhry pomáha tým, že sa naučia nové zručnosti. Pomáha im aj k dynamickejšiemu hernému prejavu. Zároveň nadobudnú sebavedomie na to, aby si zbehli na volej aj v kľúčových chvíľach zápasu.“

Aj Kristína Kučová odovzdáva mladým talentom svoje skúsenosti: V tejto pozícii som sa ocitla po prvý raz

Na začiatku tréningu ste rozdelili deti na dva kurty podľa veku. Na jednom boli 13 až 14-roční, na druhom šestnásťroční. Aký je rozdiel v tréningu u týchto vekových kategórií?

“Pre mladšie by bolo priveľmi náročné, aby sa starším vyrovnali. Staršie hráčky hrajú tenis agresívnejšie. Sú o dva roky fyzicky vyspelejšie, čo sa samozrejme prejavuje aj na výkonnosti. Navyše, aj o dva roky trénujú dlhšie a to sa v ich hre zákonite musí prejaviť.“



Bol aj koncept cvičení na oboch kurtoch z metodického hľadiska odlišný?

“Nie, princíp štvorhry je pre obe kategórie ten istý. Trinásťročné dievčatá robili rovnaké cvičenia, ako staršie hráčky, len s odlišným cieľom. Chceli sme, aby si najprv osvojili a zaužívali návyky pre štvorhru. Najmä preto, že takáto metodika na Slovensku nie je zavedená a nikto ich to ani neučí. Česť výnimkám. To je hlavný dôvod, pre ktorý sa im snažím predať svoje know – how, aj keď je to pre tie mladšie o niečo náročnejšie. U niektorých aj preto, že ešte nemajú zvládnuté voleje na požadovanej úrovni. Veľký rozdiel je napríklad aj pri nábehoch. O dva roky staršie dievčatá už majú v týchto činnostiach podstatne lepšie vybudované návyky. Avšak v oboch prípadoch ide predovšetkým o nové vedomosti, kde majú v ktorej situácii stáť. Kedy majú prebiehať, za akých okolností majú uzatvárať kurt a to bez ohľadu na to, koľko majú rokov.“  

Bolo vidieť, že mladšie dievčatá mali pri niektorých cvičeniach pri sieti ešte veľký rešpekt.

“Áno, to je však úplne prirodzený jav. Zatiaľ ešte nemajú mnohé z týchto činností zaužívané a zautomatizované.“

Igor Zelenay, Doubles specialist, BTZ
Aj Igor Zelenay odovzdáva najmladším svoje bohaté deblové skúsenosti (Foto: ts – Igor Uher, Peter Miklušičák)

Nedalo sa prehliadnuť, že jedno z nich malo na voleji forhendové držanie.

“Je to tak. Iné pre zmenu používali pri volejoch veľmi veľké náprahy, čo je z časového hľadiska pri štvorhre nesmierne náročné. Hrať by mali s krátkymi náprahmi, pričom by mali využívať predovšetkým silu úderu súperky. My tu však nie sme od toho, aby sme dievčatám v priebehu dvojhodinového tréningu menili techniku ich úderov. To je v kompetencii ich vlastných trénerov. Pomáhame im predovšetkým s taktikou, aby predovšetkým vedeli, kde a za akých okolností majú stáť a čo majú hrať v daných situáciách.“



Aj z tohto pohľadu má zmysel učiť už štrnásťročné dievčatá „Austráliu“?

“Je to pre ne náročné, aby ju už v tomto veku perfektne zrealizovali. Nikde však nie je napísané, že by sa už v tomto veku učiť nemala. Čím skôr si osvoja jej zákonitosti, tým lepšie ich uplatnia do budúcnosti. Je samozrejmé, že ju nebudú v zápasoch neustále uplatňovať, ale dopomôže im k variabilnosti ich prejavu vo štvorhre. Určite je potrebné hrať od malička to, čo budú hrať ako dospelé. Ak by s ňou začali až v šestnástich, alebo v osemnástich, po príchode do NTC, bolo by to už neskoro. Chceme ich to učiť v tomto veku, aby ju už v sedemnástich rokoch dokonale ovládali a aby prechod medzi dospelých zvládli rýchlejšie.“

Chantal Škamlová po tréningu štvorhry v pilotnom projekte BTZ: Pomôcť mladým zvládať každodenné boje s ich mysľou

Na tréningu ste mali medzi staršími dievčatami aj chlapca. Nepôsobí to niekedy rušivo? Nemajú chlapci v tomto veku tendenciu vyťahovať sa pred dievčatami?

“Samozrejme, že som ho upozornil, aby nehral údery úplne naplno. Najmä pri hernom cvičení, v ktorom sme používali aj smeč, aby dievčatá dokázali reagovať. Chlapec bol po silovej stránke na úplne inej úrovni než ostatné hráčky na dvorci. Po organizačnej stránke je v takýchto situáciách pre trénera komplikovanejšie dať v tréningu vyniknúť úplne každému, aby si čo najlepšie zahral. A práve pri takýchto podmienkach je dôležité zverencov správne usmerniť. Ako napríklad uzavrieť výmenu v konkrétnych situáciách, keď je na opačnej strane siete hráč, ktorý výkonnostne vyčnieva. Prišli sme sem ale hlavne kvôli taktike a preto, aby sa deti naučili správne deblové pozície.“

Igor Zelenay, Doubles specialist, BTZ
Aj Igor Zelenay odovzdáva najmladším svoje bohaté deblové skúsenosti (Foto: ts – Igor Uher, Peter Miklušičák)

Posledný daviscupový duel proti Rumunsku ste absolvovali po boku Lukáša Kleina, ktorý je o generáciu mladší. Ako ste si na dvorci rozumeli?

“Ešte pred Davisovým pohárom sme cielene odohrali spolu dva turnaje. Snažili sme sa trocha zohrať, takže počas reprezentačného zápasu som už vedel, ako hrá a čo môžem od neho očakávať. Na dvorec som nastúpil s vedomím, že je to jeho reprezentačná premiéra a preto som aj očakával, že „Klajnik“ (tenisová prezývka Lukáša Kleina) bude z toho mierne nervózny. Napokon to však veľmi dobre zvládol. Ukázal sebavedomie a nebojácnosť. Pomohli mu k tomu aj dobré výsledky z turnajov, ktoré absolvoval pred reprezentačným zrazom. Dokázal, že s ním v budúcnosti do štvorhry môžeme počítať.“



Lukáš Klein je ešte vo veku, kedy sa prirodzene venuje predovšetkým dvojhre. A to je oproti nášmu deblovému špecialistovi Filipovi Poláškovi predsa len rozdiel.

“Lukáš nie je v tomto ohľade deblovým nováčikom. S „Polisom“ (tenisová prezývka Filipa Poláška) už hrali spolu na OH, kde s ním Filip odohral množstvo deblových cvičení. Okrem iného Lukáš s nami trénoval aj na predchádzajúcich reprezentačných zrazoch. Techniku podania aj volejov má zvládnutú naozaj na vysokej úrovni. Dokáže si zbehnúť aj na sieť, čo je v singli dosť dôležité pre zmenu tempa hry a hlavne pri vytváraní tlaku na súpera. Ak by som hral napríklad s Alexom Molčanom, musel by som rátať s tým, že by Alex hral väčšinou od základnej čiary. Čím nechcem samozrejme povedať, že by hrať štvorhru nevedel, len ju hrá s iným, defenzívnejším štýlom. „Klajnik“ skôr preferuje štýl hry, ktorý máme zaužívaný aj my s Filipom. To znamená, že po výbornom servise okamžite štartuje k sieti.“

Filip Polášek aj o perspektíve mužského tenisu: Rozdiel medzi Slovenskom a svetom je v junioroch obrovský

Polášek o Kleinovi tvrdí, že je najperspektívnejší deblista spomedzi nastupujúcej generácie, je to tak?

“Reprezentačný dres nebudem obliekať večne a rovnako tak ani „Polis“. Aj preto sú už reprezentačné zrazy smerované do budúcnosti. Onedlho by nás už mohla nahradiť nová generácia hráčov. A práve Klein má z nej najväčší potenciál pre štvorhru. Otázne je, koho k nemu vychováme do dvojice. Perspektívne sa javia aj Miloš Karol s Lukášom Pokorným. Bude však záležať aj od toho, či budú k tomu v dohľadnej budúcnosti aj cielene vedení. To je však už otázka na vedenie STZ.“

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

6 + 3 =

1 comment

Aj skúsený Igor Zelenay hviezdou ProAm Challenge by Adifex: Ako hodnotí sezónu a čo plánuje po skončení kariéry? 15 decembra, 2022 - 3:52 pm

[…] FOTO Zelenay opäť rozdával cenné skúsenosti mladým a vyjadril sa k deblovej budúcnosti Kleina… […]

Reply