Home BTZ Filip Polášek aj o perspektíve mužského tenisu: Rozdiel medzi Slovenskom a svetom je v junioroch obrovský

Filip Polášek aj o perspektíve mužského tenisu: Rozdiel medzi Slovenskom a svetom je v junioroch obrovský

by Igor Uher
Ema Mravcová, Viktória Lacková, Yasmin Vavrová, Laura Cíleková, Filip Polášek

BRATISLAVA – Pilotný projekt Bratislavského tenisového zväzu Doubles specialist, ktorý je zameraný na tréningy štvorhier, dáva mladým začínajúcim tenistom možnosť prísť do kontaktu a trénovať tak so súčasnými, ako aj s bývalými reprezentantmi, ktorí tieto deblové tréningy zároveň aj vedú.


Projektu sa zúčastňujú okrem iných aj naši skúsení deblisti Michal MertiňákIgor Zelenay či Chantal Škamlová. Koučing štvorhry si po dlhšom čase vyskúšal aj najlepší deblový špecialista v novodobej histórii Slovenska a dlhoročná opora nášho daviscupového výberu Filip Polášek. Víťaz vlaňajšieho Australian Open od júna nútene pauzuje pre dlhotrvajúce zdravotné problémy. Držiteľ sedemnástich deblových titulov zasiahol naposledy do turnajového diania vo Wimbledone, kde vo štvrťfinále spolu so svojim deblovým partnerom Johnom Peersom neuspeli s neskoršími víťazmi Matthewom Ebdenom a Maxom Purcellom. 

Filip Polášek, Doubles specialist
(Foto: ts – Igor Uher)

Pod vedením bývalého siedmeho hráča deblového rebríčka si v nafukovačke Love4Tennis zatrénovala štvorica junioriek z bratislavského Slovana a TK Petržalka. Tridsaťsedemročného zvolenského rodáka sme vyspovedali po dvojhodinovom tréningu.  

Chantal Škamlová po tréningu štvorhry v pilotnom projekte BTZ: Pomôcť mladým zvládať každodenné boje s ich mysľou

Ako prišlo k vašej spolupráci s Bratislavským tenisovým zväzom na projekte Doubles specialist?

“S Petrom Miklušičákom sa poznáme už od detstva, z čias, keď sme ešte hrávali HTO. Je všeobecne známe, že sme štvorhru spolu hrávali už od dvanástich rokov, takže máme za sebou spoločnú, takmer 28-ročnú minulosť. Informácie o existencii projektu Doubles specialist som zachytil už v priebehu leta. A keďže som v dôsledku zdravotných problémov aktuálne doma, Peter ma oslovil, či by som sa do projektu nezapojil. Som naozaj veľmi rád, že takáto aktivita existuje.”

V čom vidíte význam týchto tréningov? Ako môžu pomôcť mladým tenistom?

“Je to iný uhol pohľadu na tenis. Na týchto tréningoch deti neučíme novú techniku ich úderov, ktorej sa denne venujú ich osobní tréneri. Ani by nebolo vhodné sa v tomto smere zapájať. Radíme im napríklad, kde a za akých okolností sa majú na dvorci postaviť. Ako vnímať niektoré herné situácie. Poskytuje im pohľad niekoho iného, než osobného trénera. Tréning im zároveň dopraje zaujímavý zážitok. Dievčatá sú v strehu, chcú počúvať, chcú sa niečo nové naučiť. Aj preto ho vnímam skôr ako pomoc pre ich osobných trénerov.”

Môže tréning štvorhry určitým spôsobom pomôcť hráčovi aj k zručnostiam, ktoré používa vo dvojhre?

“Každá výmena sa začína podaním a returnom, ktoré sú prítomné v každom jednom zápase. Čím viac sa tieto dve činnosti trénujú, tým viac sa mladý tenista  pri ich realizácii zlepšuje. Pri štvorhre je pritom na hráča na príjme vyvinutý podstatne väčší tlak preto, že má oproti sebe súpera aj pri sieti a preto musí return zahrať presnejšie a s väčším rizikom a „prísnejšie“ s väčšou razanciou. A vďaka tomu má potom počas returnu vo dvojhre väčší priestor. Aj z tohto dôvodu to hráča obohacuje, nehovoriac o tom, že akékoľvek víťazstvo prispieva k zvyšovaniu sebavedomia. Aj z minulosti poznáme prípady, kedy úspechy vo štvorhre zachránili kariéru hráčovi vo dvojhre.”



To isté zrejme platí aj o ostatných herných činnostiach ako napríklad pri nábehoch k sieti alebo volejoch.

“V súčasnosti sme vo dvojhre svedkami trendu s prevládajúcou hrou od základnej čiary. Tenisti sa prepracujú k sieti pomerne zriedka dôsledkom čoho nie sú naučení k nej optimálne nabiehať a v niektorých situáciách pri nej nevedia ani adekvátne reagovať. To sa môže odzrkadliť v zlomových situáciách napríklad pri brejkbale v závere rozhodujúceho setu. Ak bude musieť ísť k sieti tenista so skúsenosťami zo štvorhry, tie mu dopomôžu k tomu, aby sa nezľakol a s väčším pokojom a prehľadom rozhodujúcu výmenu zakončil.”

Známe sú prípady singlistov, ktorí dosahujú slušné výsledky aj vo štvorhre.

“Príkladom je americký tréner Craig Boynton, ktorý trénoval troch výborných „servismanov“. Krajanov Johna Isnera, Sama Querreyho a teraz spolupracuje s Poliakom Hubertom Hurkaczom. Prvú vec, čo im na úvod ich spolupráce naordinoval bolo, aby hrali na všetkých turnajoch aj štvorhru. Výsledkom bol výkonnostný progres Hurkacza vo štvorhre, ktorý mu vzápätí dopomohol k podstatne kvalitatívne lepším výkonom aj vo dvojhre.”

Aj Kristína Kučová odovzdáva mladým talentom svoje skúsenosti: V tejto pozícii som sa ocitla po prvý raz

Načo bol zameraný dnešný tréning?

“Vzhľadom k všeobecne známym ekonomickým okolnostiam, ktoré sa bezprostredne dotkli výrazne aj tenisu, sa hralo v menej vykurovanej nafukovačke. Preto sme absolvovali iba niekoľko prípravných cvičení. Väčšinu času som nechal dievčatá hrať na body, aby boli v permanentnom pohybe a nevychladli. Nacvičovali sme klasické herné situácie, keď jedna hráčka z dvojice stojí vzadu a jedna vpredu. Šlo o hodnotenie jednotlivých herných situácií v konkrétnych momentoch. Komentoval som ich riešenie a rozhodnutia. K tomu, aby som ich mohol viesť prostredníctvom systematických rozvojových cvičení, by bola potrebná určitá tréningová pravidelnosť. Z jednej tréningovej jednotky si skôr zapamätajú moje rady a do akej miery bolo ich taktické rozhodovanie a prevedenie na kurte správne.”

Filip Polášek, Doubles specialist
(Foto: ts – Igor Uher)

V priebehu tréningu ste spomenuli, že jedno sústredenie zamerané výhradne na štvorhru ste už s deťmi absolvovali. 

“V Piešťanoch som vyvíjal podobnú aktivitu, ktorú som chcel robiť dlhodobejšie, avšak v tom čase som sa po zranení postupne vrátil k vrcholovému tenisu. V roku 2017 sa mi podarilo zorganizovať štvordňové sústredenie, ktoré začalo vo štvrtok popoludní a končilo v nedeľu dopoludnia. Bolo zamerané výhradne na štvorhru pre starších žiakov. Zúčastnili sa ho šiesti najlepší z prvej osmičky rebríčka z ročníka 2005. A dvaja starší hráči z ročníka 2005. Bola to kombinácia tréningov, zameraných na rozhodovanie v konkrétnych herných momentoch v kombinácii s tréningami vo dvojiciach. V nich sme precvičovali  nácvik jednotlivých herných situácií. A práve takto koncipované sústredenia by sa mali organizovať v budúcnosti pravidelnejšie. Slovenskému tenisu by určite pomohli aj preto, a všetci o tom vieme, že z dlhodobého hľadiska máme vo štvorhre veľmi málo konkurencieschopných hráčov.”



Kedy by mali deti začať s trénovaním štvorhry?

“Začať by mali hneď ako začnú hrať tenis. Ak to bude mať určité pravidlá, môžu pokojne hrať od začiatku vo štvorici. Pritom cvičenia nemusia byť cielene zamerané na štvorhru. Na ich základe by si však zvykli, že sú napríklad na dvorci štyria, alebo na to, že stoja blízko siete. Aj na tréningu dvojhry je možné precvičovať prvky pre štvorhru, ako napríklad voleje, či nábehy k sieti a to už aj od ôsmich, či deviatich rokov.”   

Mali by sa tréningy štvorhry zakomponovať do tréningovej metodiky? Vieme o tom, že sa štvorhra na mládežníckej úrovni v kluboch veľmi netrénuje.

“To však musí byť niečo, čo si niekto zoberie za svoje. Neviem si predstaviť, že na základe zväzového príkazu to aj budú vo všetkých kútoch Slovenska trénovať. Okrem iného by to nebolo možné ani fyzicky odkontrolovať. Malo by sa však vysvetliť, prečo je to pre deti užitočné. Aby si aj tréneri mohli povedať, že im to dáva zmysel.”

Filip Polášek, Doubles specialist
(Foto: ts – Igor Uher)

Bavilo by vás viac trénovanie dvojhry, či štvorhry?

“V zásade mi je to jedno. Vo štvorhre však mám toho odohraného viac a tým pádom disponujem bohatšími skúsenosťami. Aj tými zo záverečných kôl najväčších turnajov, ktoré na Slovensku reálne nikto nemá. Sú to situácie, ktoré je náročné vnímať a pre ich pochopenie je nutné ich na najvyššej úrovni aj absolvovať. A preto aj v rámci tréningového procesu existujú určité špecifiká. Je dôležité, aby tenista vedel, na čo konkrétne má byť pripravený. Preto si myslím, že pre tréning štvorhry by som bol zrejme užitočnejší.”

Bol by pre realizačné tímy slovenských reprezentačných výberov užitočný aj tréner pre štvorhru?

“Samozrejme, že by prítomnosť takéhoto špecialistu bola na osoh. Na druhej strane však aktuálna situácia v našich vrcholových tímoch vôbec nie je tak zlá. Tibor Tóth sa počas reprezentačných sústredení venoval osobne aj tréningu štvorhry. Je to kapitán, ktorý sa vo štvorhre dobre vyzná, veľakrát nám pomohol a aj preto máme spolu výborný vzťah. V ženskom výbere aktuálne pôsobí Janette Husárová, ktorej spôsobilosť pre tréning štvorhry si určite nikto spochybniť nedovolí. Na druhej strane by bolo vhodné, keby takáto funkcia bola do realizačného tímu zaradená aj preto, aby sme sa v budúcnosti nemuseli spoliehať na náhodu. Je naozaj nevyhnutné, aby bol v trénerskom tíme vždy prítomný aj špecialista, ktorý sa štvorhre rozumie na najvyššej úrovni.”

Ako vnímate budúcnosť tenisu na Slovensku po tohtoročných nádejných výsledkoch v tímových súťažiach?

“Nádejnejšie je to u dievčat. Generácia hráčok od 12 do 17 rokov sa javí sľubne. V tímových súťažiach sa presadili dievčatá do 17 rokov. Štrnásťročné boli druhé na Európe, štvrté na Majstrovstvách sveta. Dvanásťročné na Majstrovstvách Európy dokonca vyhrali. Takže v ženskej kategórii môžeme dúfať v svetlejšiu budúcnosť. U chlapcov je to výrazne horšie. Sledoval som niektoré súboje z Turnaja Majstrov do 14, aj do 16 rokov. A nebolo možné si nevšimnúť výkonnostný prepad. Naozaj výrazne zaostávame. Rozdiel medzi slovenským a svetovým tenisom je v juniorských kategóriách chlapcov naozaj obrovský.”



Obaja s Igorom Zelenayom máte dávno po tridsiatke. Vidíte niekoho, kto by vás v budúcnosti adekvátne nahradil?

“Medzi mladými je jednoznačne najlepším deblistom Lukáš Klein. Disponuje parametrami, ktoré ho vo štvorhre predurčujú na svetovú úroveň. Aj keď by jeho prioritou mala byť dvojhra. Na Slovensku máme aj niektorých ďalších chlapcov, ktorí štvorhru hrať vedia. Je však otázne, do akej miery ich podrží systém, aby svoju kariéru neukončili skôr, než sa začnú na štvorhru špecializovať. Za mojich čias bol výborným deblistom Patrik Fabián, ktorý však musel ukončiť kariéru aj pre zdravotné problémy. Dnes sa sľubne javia Lukáš Pokorný s Milošom Karolom. Pokorný dosahuje výborné výsledky vo dvojhre. S najväčšou pravdepodobnosťou, ktorá takmer hraničí s istotou, bude do dvoch až troch rokov súčasťou daviscupového výberu. Aj preto, že starší hráči, terajší tridsiatnici, už v tom čase s tenisom skončia.”

Takže nemáte obavy, že po vašom odchode nastane výkonnostný prepad?

“Záleží, od toho, o akej úrovni sa chceme baviť. Objektívne treba poukázať na skutočnosť, že po odchode terajšej garnitúry zostanú k dispozícii iba Alex Molčan s Lukášom Kleinom, ktorí sú jedinými kvalitnými hráčmi pre mužskú reprezentáciu vo vekovej kategórii od osemnásť do tridsať rokov. Ako tretieho do partie môžeme k nim v blízkej budúcnosti zaradiť aj Lukáša Pokorného. Takže reálne bude mať slovenský daviscupový výber troch konkurencieschopných hráčov. Ak sa všetci traja zídu v dobrom zdraví, možno niečo dosiahnu. Avšak výber vhodných adeptov je v súčasnosti naozaj veľmi úzky. A potom je to už len o uhle pohľadu, či je to veľa, alebo málo.”

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

1 comment

FOTO Zelenay opäť rozdával cenné skúsenosti mladým a vyjadril sa k deblovej budúcnosti Kleina: S Poláškom nebudeme reprezentovať večne 14 decembra, 2022 - 4:09 pm

[…] Filip Polášek aj o perspektíve mužského tenisu: Rozdiel medzi Slovenskom a svetom je v junioroc… […]

Reply

Leave a Comment

thirteen + ten =