Home BTZ Aj Kristína Kučová odovzdáva mladým talentom svoje skúsenosti: V tejto pozícii som sa ocitla po prvý raz

Aj Kristína Kučová odovzdáva mladým talentom svoje skúsenosti: V tejto pozícii som sa ocitla po prvý raz

by Igor Uher
Peter Miklušičák, Kristína Kučová, Bratislavský tenisový zväz, Tréning, Doubles specialist

BRATISLAVA – Pilotný projekt Bratislavského tenisového zväzu Doubles specialist, ktorý je zameraný na tréningy štvorhier, dáva mladým začínajúcim tenistom možnosť prísť do kontaktu a trénovať tak so súčasnými, ako aj s bývalými reprezentantmi, ktorí tieto deblové tréningy zároveň aj vedú.


BTZ doubles specialist aj vzdelávanie s BTZ: Bratislavský tenisový zväz rozbieha zaujímavé nové projekty

Projektu sa zúčastňujú okrem iných aj naši skúsení deblisti Michal MertiňákIgor Zelenay či naša najlepšia deblová špecialistka Chantal Škamlová. V utorok si túto úlohu vyskúšala na kurtoch tenisovej školy Kurek & Kratochvíla aj Kristína Kučová, ktorá pre dlhotrvajúce zranenie pravého kolena od júna nútene pauzuje.

Kristína Kučová, Bratislavský tenisový zväz, Tréning, Doubles specialist
Kristína Kučová (vľavo) odovzdala mladým talentom cenné skúsenosti (Foto: ts – Igor Uher)

Tridsaťdvaročná bratislavská rodáčka je v povedomí slovenskej tenisovej verejnosti zapísaná ako bojovníčka na pohľadanie, ktorá hrá s obojručným forhendom. Víťazka dvojhry junioriek na US Open 2007 bola najvyššie v kariére v septembri 2016 na 71. priečke rebríčka WTA. Posledný výrazný úspech zaznamenala mladšia sestra bývalej tenistky Zuzany prienikom do finále na vlaňajšom júlovom antukovom podujatí  kategórie WTA 250 v poľskej Gdyni. 

Chantal Škamlová po tréningu štvorhry v pilotnom projekte BTZ: Pomôcť mladým zvládať každodenné boje s ich mysľou

O spolupráci Kristíny Kučovej s BTZ, ako aj o jej budúcom pôsobení v trnavskom klube Empire, sme sa pozhovárali bezprostredne pred tréningom….Ako prišlo k vašej spolupráci s Bratislavským tenisovým zväzom na projekte Doubles specialist?

“Oslovil ma Peter Miklušičák, či by som mu nemohla pomôcť s tréningom detí, ktorý by bol zameraný na štvorhru. Priznám sa, že v tejto pozícii som sa ocitla po prvý raz.”

Nebudete mať pred deťmi trému?

“Tak trochu aj áno. Uvidíme, ako budú reagovať. Hlavným organizátorom tréningu je však Peťo. Neviem, do akej miery ma bude zapájať. Som tu predovšetkým preto, aby som im mohla odovzdať vlastné skúsenosti. Pripravila som si niektoré cvičenia, ktoré sme praktizovali na tréningoch štvorhry. Sama som zvedavá, ako to dopadne.”

Kristína Kučová, Bratislavský tenisový zväz, Tréning, Doubles specialist
(Foto: ts – Igor Uher)

Na akú konkrétnu činnosť sú zamerané?

“Budú to rôzne cvičenia, pri ktorých jedna dvojica bude hrať pri sieti a druhá od základnej čiary. Vyskúšame si rôzne variácie nábehov k sieti, ako aj nábehy z returnu po druhom podaní súpera. Samozrejme, že nevynecháme „Austráliu“, prebiehanie po podaní, alebo plašenie súpera pri sieti.”

Za akých okolností ste sa rozhodli pokračovať v kariére v trnavskom Empire?

“Zatiaľ to ešte nie je oficiálne potvrdené. Po návrate Vladimíra Pláteníka na Slovensko sme absolvovali niekoľko rozhovorov na túto tému. Ponúkol mi túto možnosť, zvažujem ju a som naklonená ju prijať.”

Pod vedením ktorého trénera by ste v Trnave trénovali? 

“Najradšej by som pokračovala priamo pod Vladom Pláteníkom. Niekoľkokrát sme spolu trénovali aj priamo tu na Dudovej ulici potom, ako som ho neprestajne bombardovala s tým, nech si so mnou zahrá, keď je na Slovensku. Viem, že je to super tréner. Je to aj o tom, či si sadne so zverencom aj po povahovej stránke.”

Ste známa tým, že v ostatnom čase chodíte po turnajoch väčšinou sama. Zmenilo by sa na tom niečo po vašom príchode do Trnavy?

“Aj som chcela brávať na turnaje trénera, ale koleno mi to nedovolilo. Nemohla som trénera využívať na podujatiach do tej miery, ako by to za normálnych okolností mohol využiť zdravý tenista. Niekedy sa mi aj podarilo odcestovať s trénerom. V Indian Wells bol so mnou práve Vlado Pláteník. Inokedy mi pomáhal Filip Havaj z Love4Tennis.”

Problémy s pravým kolenom vás už prenasledujú dlhšie obdobie….

“Áno, veľmi dlho. V podstate už od vtedy, čo sa mi podaril prienik do semifinále na hardovom turnaji v Montreale v sezóne 2016. Aj preto som v júni požiadala o zmrazenie rebríčkového postavenia. WTA mi ho oficiálne určila na 90. pozíciu.”Dokedy si ho chcete uplatniť?

“Ranking mám zmrazený od vlaňajšieho Wimbledonu. Posledný zápas som odohrala 30. júna. V druhom kole som podľahla Chorvátke Petre Martičovej 6:7(4), 3:6. Mimo turnajového diania musím byť aspoň pol roka. To znamená, že ak by rehabilitácia napredovala podľa predpokladov, mohla by som sa do turnajového kolotoča vrátiť začiatkom budúceho roka v Austrálii. Aj keby som nebola stopercentne v poriadku, nechcem už aj kvôli môjmu veku byť tak dlho bez zápasového zaťaženia. Možno, že sa v Austrálii predstavím naposledy. Žije tam dosť veľká komunita Slovákov, ktorú chcem spoznať a to je tiež jedným z dôvodov, aby som to ešte stihla.”

To vyznieva, akoby ste boli myšlienkami už pri závere vašej tenisovej kariéry. Čo plánujete po jej skončení?

“Už som si aj vyskúšala, ako viesť zverenkyňu. Poskytovala som jej informácie, ktoré možno ešte nepočula od bežných trénerov. Boli viac zamerané na mentálnu a psychickú stránku. Šlo o koučing, ktorý dnešní tréneri pomerne často zanedbávajú.”

V tomto ohľade by ste si zrejme vedeli predstaviť svoje pôsobenie v klube Empire ako štartovaciu pozíciu pre vaše ďalšie smerovanie.

“Rozhodne áno po boku Vladimíra Pláteníka, ktorý mi naďalej odovzdáva svoje skúsenosti a potrebné informácie, ktoré sú pre mňa veľmi užitočné a vzácne zároveň. Ak by ma medzi seba prijali, určite by som si vedela svoje pôsobenie v Empire predstaviť.”V Trnave ste sa už stihli predstaviť počas prebiehajúcej série challengerových turnajov aj v inej pozícii…

“Oslovil ma pán Tomáš Boleman s tým, či by som vedela vypomôcť na pár dní s organizáciou. Súhlasila som aj preto, že som mala v pavúku dvojhry zverenkyňu, mladučkú, ešte len šestnásťročnú Američanku Brooklyn Olsonovú. V USA trénuje pod vedením môjho priateľa. V Trnave jej prostredníctvom Vlada Pláteníka udelili do kvalifikácie dve voľné karty. Chceli sme, aby mala trocha zmenu. Ostatným hráčkam som organizovala a zapisovala tréningy, dávala loptičky. Dievčatá mi na mobil písali najrôznejšie požiadavky, ako napríklad kde a kedy môžu ísť na masáž. Väčšinu z nich som aj osobne poznala, a tak napriek tomu, že tej práce bolo naozaj dosť, som si ju aj celkom užívala. Na nasledujúce dva 25-tisícové turnaje som však svoju funkciu už radšej preniesla na moju mamu.”

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

1 comment

FOTO Zelenay opäť rozdával cenné skúsenosti mladým a vyjadril sa k deblovej budúcnosti Kleina: S Poláškom nebudeme reprezentovať večne 14 decembra, 2022 - 4:07 pm

[…] Aj Kristína Kučová odovzdáva mladým talentom svoje skúsenosti: V tejto pozícii som sa ocitla … […]

Reply

Leave a Comment

sixteen − 5 =