Home Najdôležitejšie Djokovič si za kritizovaným odkazom na Roland Garros pevne stojí: Povedal by som to znova, ale nemusím

Djokovič si za kritizovaným odkazom na Roland Garros pevne stojí: Povedal by som to znova, ale nemusím

by Majo Malinovský
Novak Djokovič, Roland Garros 2023

PARÍŽ – Srbský tenista Novak Djokovič vyhlásil po postupe do 3. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros, že si stojí za svojím odkazom ohľadom politickej situácie v Kosove.


Svoj názor vyslal do sveta po triumfe v 1. kole nad Američanom so srbskými koreňmi Aleksandarom Kovačevičom 6:3, 6:2 a 7:6 (1).

Povedal by to znova

“Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie,” napísal v srbčine na objektív kamery. “Povedal by som to znova, ale nemusím, pretože môj citát už máte,” povedal po stredajšom víťazstve v druhom kole nad Maďarom Mártonom Fucsovicsom. “Uvedomujem si, že mnoho ľudí môže nesúhlasiť, ale čo už. Je to niečo, za čím si stojím. A to je všetko,” citovala “Noleho” agentúra AFP.Jeho vyjadrenie skritizovala francúzska ministerka športu Amélie Oudéaová-Castéraová, Kosovský olympijský výbor (KOC) a prezident Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) David Haggerty vyzval hráčov k opatrnosti. ITF dostala od Tenisovej federácie Kosova (FTK) žiadosť o trest pre 36-ročného tenistu, ten však podľa ITF nekonal v rozpore s pravidlami. Za Djokoviča sa postavila ukrajinská tenistka Jelina Svitolinová, podľa ktorej by hráči mali mať v tomto smere slobodu.

Približne 25 vojakov mierových síl NATO, ktorí bránili tri radnice v severnej časti Kosova, v pondelok utrpelo zranenia pri zrážkach so srbskými demonštrantmi a srbský prezident Aleksandar Vučič uviedol armádu do najvyššieho stupňa bojovej pohotovosti.

K incidentom došlo deň po tom, ako generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval Kosovo, aby zmiernilo napätie so Srbskom po zrážkach medzi kosovskou políciou a demonštrantmi. Tí nesúhlasia s tým, aby v etnicky srbských oblastiach úradovali albánski starostovia.

Zdroj: TASR

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

15 − 2 =