Home Najdôležitejšie Djokovič schytal kritiku za odkaz na kamere: Poľutovaniahodné!

Djokovič schytal kritiku za odkaz na kamere: Poľutovaniahodné!

by Majo Malinovský
Novak Djokovič, Roland Garros

PARÍŽ – Srbský tenista Novak Djokovič si vyslúžil kritiku od Tenisovej federácie Kosova (FTK) za jeho vyjadrenie k etnickým konfliktom na severe krajiny.


Djokovič sa po víťazstve v 1. kole dvojhry na Roland Garros v Paríži postaral o kontroverzný moment. “Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie,” napísal v srbčine na objektív kamery po víťazstve nad Američanom so srbskými koreňmi Aleksandarom Kovačevičom 6:3, 6:2 a 7:6 (1). FTK v utorok uviedla, že “Djokovičove komentáre sú poľutovaniahodné”, pretože podnecujú napätie medzi Srbskom a Kosovom.

Kritika aj od francúzskej ministerky športu

Francúzska ministerka športu Amélie Oudéaová-Castéraová označila vyjadrenia srbského tenistu Novaka Djokoviča k etnickým konfliktom na severe Kosova za nevhodné.

“Keď ide o obranu ľudských práv a zbližovanie ľudí v súvislosti s univerzálnymi hodnotami, môže to robiť každý športovec,” uviedla Oudéaová-Castéraová pre agentúru DPA. Djokovičovo posolstvo však bolo podľa nej “militantné, veľmi politické” a nemalo by sa opakovať.

Djokovič, ktorého otec sa narodil v Kosove, podľa stanice Sky News srbským novinárom povedal: “Nie som politik, ani nemám v úmysle vstupovať do diskusií. Ako Srba ma zraňuje, čo sa deje v Kosove. Naši ľudia boli vyhnaní z magistrátov. To je to najmenej, čo som mohol urobiť. Ako verejne známa osoba cítim povinnosť vyjadriť podporu našim ľuďom a celému Srbsku. Kosovo je naše srdce, pevnosť, centrum najdôležitejších udalostí; odohrala sa tam najväčšia bitka, je tam najviac kláštorov. Je veľa dôvodov, prečo som to napísal. Neviem, či ma niekto potrestá, alebo niečo podobné, ale urobil by som to znova. Som proti vojnám a konfliktom akéhokoľvek druhu.”“Občas sa stáva, že diskusie o medzinárodných udalostiach vstupujú do sféry turnaja, čo je pochopiteľné,” uviedli vo svojom vyhlásení organizátori Roland Garros.

Približne 25 vojakov mierových síl NATO, ktorí bránili tri radnice v severnej časti Kosova, utrpelo v pondelok zranenia pri zrážkach so srbskými demonštrantmi. Srbský prezident Aleksandar Vučič uviedol armádu do najvyššieho stupňa bojovej pohotovosti.

K incidentom došlo deň po tom, ako generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval Kosovo, aby zmiernilo napätie so Srbskom po zrážkach medzi kosovskou políciou a demonštrantmi. Tí nesúhlasia s tým, aby v etnicky srbských oblastiach úradovali albánski starostovia.Podľa Vučiča utrpelo v pondelok zranenia 52 Srbov, z toho traja vážne. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová obvinila svojho srbského kolegu z destabilizácie Kosova.

Srbsko ani Rusko ako jeho tradičný spojenec neuznávajú nezávislosť Kosova, pričom Moskva zablokovala snahu tejto krajiny stať sa členom Organizácie Spojených národov (OSN). Srbsko stále považuje Kosovo za súčasť svojho územia.

Zdroj: TASR

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

19 − 16 =