Home Najdôležitejšie Čo Paríž dal, čo vzal: Suverénna Šarapovová, posledná Slovenka končí

Čo Paríž dal, čo vzal: Suverénna Šarapovová, posledná Slovenka končí

PARÍŽ – Siedmy hrací deň na Roland Garros uzavrel súboje tretieho kola. Ženská top 10 stráca v „pavúku“ ďalšie členky. Slovensko prišlo o poslednú zástupkyňu vo dvojhre na turnaji.

Muži:

Fabio Fognini je po prvý raz od roku 2011 v 3. kole Roland Garros. Taliansky tenista zdolal Brita Kyla Edmunda po dlhom päťsetovom zápase 6:3, 4:6, 3:6, 6:4, 6:4. Obaja hráči boli tiež počas súboja ošetrovaní. Keďže včera sa podarilo postúpiť aj jeho krajanovi Marcovi Cecchinatovi, krajina z Apeninského polostrova bude mať po prvý raz od roku 1976 vo štvrtom kole viac ako jedného zástupcu.

Taliansky tenista si zahrá proti 3. nasadenému Marinovi Čiličovi. Chorvát zdolal po množstve winnerov Steva Johnsona. Výborne sa mu darilo na sieti, kde vyhral 11 z 12 výmen a po celkovom výsledku 6:3, 6:2, 6:4 zohral svoj najrýchlejší zápas na turnaji. Stretnutie trvalo 1 hodinu a 34 minút. Favoritom pre osemfinále bude rodák z Medžugoria, ktorý nad Fogninim vyhral 3 zo 4 duelov.

Cesta „lucky losera“ Jürgena Zoppa sa končí v 3. kole. Zastavil ho Nemec Maximilian Marterer, ktorý zatiaľ jediný set na turnaji stratil, keď prekvapivo vyradil 24. nasadeného Denisa Šapovalova. Estónec nakopil obrovské množstvo nevynútených chýb. Celkovo získal Marterer 87 bodov a z toho až 46 po nevynútených chybách súpera. A tak aj výsledok 6:2, 6:1, 6:4 hovorí jasne v prospech mladého Nemca.

V ďalšom kole bude proti Martererovi stáť svetová jednotka a veľký favorit Rafael Nadal. Ten zdolal domáceho Richarda Gasqueta 6:3, 6:2, 6:2. Bol jednoznačne lepší takmer vo všetkých štastikách, získal až 50 % bodov na riterne a bez problémov ide do ďalšieho kola.

Ďalší francúzsky tenista končí! Lucas Pouille nedokázal zvrátiť vývoj včerajšieho zápasu proti Karenovi Chačanovovi, ktorý sa pre dážď dohrával dnes. Ruský tenista tak obhájil vlaňajšie štvrté kolo, ktoré je jeho grandslamovým maximom. Postupuje po setoch 6:3, 7:5, 6:3. Chačanov sa tak stretne s turnajovou dvojkou Alexandrom Zverevom.

Naopak, Alexov starší brat Mischa Zverev končí na rakete 6. nasadeného Kevina Andersona. Bol omnoho menej aktívny, no Anderson pomerne dosť kazil. I tak Juhoafričan postupuje po setoch 6:1, 6:7(3), 6:3, 7:6(4).

Súperom Andersona bude 11. nasadený Diego Schwartzman. Ten si poradil s Bornom Čoričom 7:5, 6:3, 6:3. Chorvát sa málo presadzoval na riterne a tiež kopil množstvo nevynútených chýb.

Dohrával sa aj súboj Gaela Monfilsa Davida Goffina. Pred dažďovou prestávkou bol stav v 3. sete 3:2 pre Belgičana. Domáci tenista dnes zvrátil vývoj na 6:4. Následne vo štvrtom sete mal Monfils na riterne za stavu 5:4 až štvoricu mečbalov. Nakoniec však postupuje po pätsetovej dráme Goffin po výsledku 6:7(6), 6:3, 4:6, 7:5, 6:3. Hráči dokopy spravili až 134 nevynútených chýb. Súperom víťaza bude Talian Cecchinato, ktorý prekvapivo zdolal turnajovú desiatku Pabla Carreňa Bustu.

Piaty nasadený Juan Martín del Potro postúpil po výhre nad Albertom Ramosom-Viňolasom. V prvom sete bol zápas mimoriadne vyrovnaný. Obaja tenisti dokonca vyhrali rovnaký počet výmen. Čoraz viac sa však začala hra preklápať na stranu Argentínca. Ten vyhral 7:5, 6:4, 6:1. Zahrá si tak prvé osemfinále Roland Garros od roku 2012.

Súperom del Potra bude John Isner. Deviaty nasadený vyradil posledného mužského zástupcu Francúzska vo dvojhre Pierra-Huguesa Herberta. Prestrieľal ho winnermi a zároveň dovolil súperovi uhrať iba 22 % výmen na riterne.  Zvíťazil 7:6(1), 6:4, 7:6(4).

Ženy:

Dva duely dnešného dňa, ktoré včera zmaril dážď, rozhodli o posledných osemfinalistkách v dolnej časti „pavúka“. Stretnutie medzi Camilou Giorgiovou Sloane Stephensovou prinieslo rozuzlenie, aké môžeme vidieť iba na grandslamoch. Doteraz mimoriadne suverénna Američanka sa tentokrát poriadne zapotila. Talianka bola mimoriadne aktívna, no z toho plynulo aj množstvo chýb. A tak postupuje stále úradujúca šampiónka US Open po setoch 4:6, 6:1, 8:6.

Jej súperkou bude Anett Kontaveitová. Estónka zastavila 13-zápasovú víťaznú šnúru Petry Kvitovej po dvoch úspešných tajbrejkoch. V druhom sete podávala za stavu 5:4 Kontaveitová na víťazstvo, mala aj mečbal, no Češka ešte zabojovala, no v skrátenej hre už neuspela. Dvadsiata štvrtá tenistka sveta pokračuje na turnaji po setoch 7:6(6), 7:6(4).

Šampiónka z roku 2016 Garbine Muguruzová po náročnom prvom kole proti Svetlane Kuznecovovej pokračuje v dobrej forme. V zápase proti niekdajšej finalistke Samanthe Stosurovej spravila iba 9 nevynútených chýb a na riterne obávaného servisu Austrálčanky zísala až 61 % výmen. Pribalila jej aj „kanára“ a postupuje 6:0, 6:2.

Slovenskí fanúšikovia si zrejme priali, aby súperkou nasadenej trojky bola Magdaléna Rybáriková. Tá však po rovnej jednej hodine prehrala s Lesiou Curenkovou, ktorá tak zdolala po Vandeweghovej aj ďalšiu nasadenú súperku. Ukrajinka hrala veľmi dobre, najmä oveľa menej kazila, a tak po výhre 6:2, 6:4 bude súperkou Muguruzovej.

Karolína Plíšková v treťom kole narazila na dvojnásobnú šampiónku Mariu Šarapovovú. Tá sa už rok vracia po dopingovej afére, ukázala však, že s ňou v Paríži treba počítať. Češka z 35 výmen až 19 vyhrala po chybách Rusky. Zahrala iba 5 winnerov, z toho 1 eso. Sibírska siréna tak bez komplikácií postupuje po setoch 6:2, 6:1. Plíšková obhajovala semifinále. Zatiaľ sa jej vypadnutie nijako neprejavilo v onlajn verzii renkingu, kde je, tak ako v oficiálnej verzii, na 6. mieste. No bude musieť pozorne sledovať najmä výkony Stephensovej, ale ohroziť ju môže aj Nemka Kerberová a niekoľko ďalších hráčok.

Pre ruskú tenistku je na programe v osemfinále ďalšia veľká súperka. Preverí ju odveká rivalka Serena Williamsová, proti ktorej má hrozivú bilanciu 2 víťazstvá a 19 prehier. Američanka po náročnom stretnutí s Bartyovou predviedla uvoľnený a zlepšený výkon proti premožiteľke Dominiky Cibulkovej Julii Görgesovej. Nemka americkú legendu prestrieľala na esá 11:3, no inak predviedla aj viac nevynútených chýb a za hodinu a štvrť Serena vybojovala postup 6:3, 6:4.

Ďalej ide aj 16. nasadená Elise Mertensová. Belgičanka postupuje po súboji s Dariou Gavrilovovou, ktorá nakopila množstvo nevynútených chýb. Favoritka stretnutia vyhrala 6:3, 6:1.

Víťazka sa v osemfinále stretne so svetovou jednotkou Simonou Halepovou. Tá sa stretla s niekdajšou členkou top 10 Andreou Petkovičovou, ktorá už na turnaji stihla zaskočiť domácu favoritku Kristinu Mladenovičovú. V prvom sete, ktorý trval takmer hodinu a priniesol skvelé výmeny, zvíťazila Rumunka. Potom začala mať Nemka problémy s kolenom a kvalita zápasu šla rapídne dole. Pre Petkovičovú sa stretnutie skončilo kruto – „kanárom“. Najvyššie nasadená hráčka tak pokračuje po setoch 7:5, 6:0.

Postúpila posledná Francúzka v „pavúku“ Caroline Garciová. Irinu-Cameliu Beguovú zdolala hladko 6:1, 6:3. Rumunka robila množstvo nevynútených chýb a dovedna sa zmohla len na 11 winnerov. Z toho v druhom sete padlo až 9 z nich.

Ďalej postupuje aj Angelique Kerberová. Bývalá svetová jednotka po dvoch presne 1 hodinu trvajúcich zápasoch musela najviac bojovať proti semifinalistke z roku 2016 Kiki Bertensovej. Holanďanka predvádzala viac víťazných úderov, no nepomerne viac aj kazila. Nemecká ľaváčka tak postupuje po setoch 7:6(4), 7:6(4) a ďalej si zahrá s Caroline Garciovou.