Home Najdôležitejšie Čo Paríž dal, čo vzal: Superfavoritka končí, Zverev tiež takmer vypadol

Čo Paríž dal, čo vzal: Superfavoritka končí, Zverev tiež takmer vypadol

PARÍŽ – Šiesty hrací deň na Roland Garros, ktorý patril súbojom tretieho kola, sa niesol v znamení veľkých prekvapení. Zaznamenali sme vypadnutia favoritov či spolufavoritov medzi mužmi aj medzi ženami.

Muži:

Spolufavorit turnaja Alexander Zverev musel proti Bosniakovi Damirovi Džumhurovi bojovať v piatich setoch, obracať nepriaznivé skóre 1:2 na sety a tiež odvrátil mečbal. Po takmer štyroch hodinách zvíťazil 6:2, 3:6, 4:6, 7:6(3), 7:5. Pre nasadenú dvojku šlo paradoxne o prvú výhru nad tenistom najlepšej 50-ky v kariére na grandslame.

Herne sa pomaly vracia Novak Djokovič. Ten vyhral nad 13. nasadeným Robertom Bautistom Agutom a po 9. raz za sebou je v osemfinále v Paríži. Bitka o postup trvala takmer 4 hodiny. Srb ocenil, že dokázal vyhrať nad hráčom, ktorý nič nedaruje zadarmo, aj napriek menšej zápasovej praxi v posledných mesiacoch. Nastrieľal 51 winnerov a postupuje po setoch 6:4, 6:7(6), 7:6(4), 6:2.

Súperom šampióna z roku 2016 bude 30. nasadený Fernando Verdasco zo Španielska. Ten nečakane postupuje cez turnajovú štvorku Bulhara Grigora Dimitrova. Postaral sa tak o veľké prekvapenie. Španiel má v tejto sezóne proti Dimitrovovi bilanciu 2:0, keď ho zdolal aj v Indian Wells. Favorit si síce viac pomáhal winnermi, no aj viac kazil. V prvom sete napriek prehre získal rodák z Chaskova o dve výmeny viac. Skúsený ľavoruký tenista postupuje po setoch 7:6(4), 6:2, 6:4.

Ďalší spolufavorit turnaja Dominic Thiem opäť stratil set. Proti 96. tenistovi sveta Matteovi Berrettinimu mu nevyšiel tajbrejk 2. setu, v ktorom výrazne viac kazil a nastrieľal aj menej winnerov. Nakoniec však postupuje bez väčšieho zaváhania 6:3, 6:7(5), 6:3, 6:2.

V ďalšom kole si Thiem zmeria sily s Keiom Nišikorim. Japonec sa tiež pomaly vracia a pomerne suverénne prešiel 3. kolom, čím nepotešil domácich fanúšikov. Vyradil v ňom Gillesa Simona. Bol výrazne aktívnejší, strieľal viac winnerov a postupuje hladko 6:3, 6:1, 6:3. Vo 4. kole nás teda čaká zaujímavý súboj, Japonec doteraz Rakúšana zdolal v oboch predchádzajúcich zápasoch. Jeden z nich bol na antuke.

Prekvapujúco sa lúči 10. nasadený Pablo Carreňo Busta. Ten proti Talianovi Marcovi Cecchinatovi uhral iba jeden set. Končí po výsledku 6:2, 6:7(5), 3:6, 1:6.

Pre dážď sa nestihli dohrať dva zápasy. V súboji medzi Davidom Goffinom a Gaelom Monfilsom je stav 1:1 na sety a Goffin servuje v 3. sete na potvrdenie brejku na 4:2. Z tohto zápasu vzíde súper Cecchinata.

Ďalší rozohraný duel je medzi Lucasom Pouillem a Karen Chačanovom. Mladý Rus vedie 2:0 na sety a v treťom je to 1:1. Na víťaza čaká v osemfinále Alex Zverev.

Ženy:

Suverénna je naďalej Caroline Wozniacka. Opäť nadelila „kanára“ a zarmútila domáce publikum, keďže vyradila Francúzku Pauline Parmentierovú. Vyhrala 6:0, 6:3.

Jej ďalšou súperkou bude 14. nasadená Daria Kasatkinová. Tá si poradila s Grékyňou Mariou Sakkariovou. Vyrovnala tak svoje kariérne maximum na grandslame, ktoré si vytvorila vlani na US Open. Hráčky nestrieľali príliš veľa víťazných úderov. V druhom sete, ktorý Kasatkinová prehrala zaznamenala dokonca iba 2. Postupuje však 6:1, 1:6, 6:3.

Suverénne pôsobí zatiaľ aj Madison Keysová. Hrala 1 hodinu a 23 minút trvajúci zápas proti Japonke Naomi Osakovej. Išlo o vôbec najdlhšie stretnutie Američanky na turnaji. Ázijská tenistka sa zmohla iba na 8 winnerov, no i tak dokázala najmä v druhom sete držať krok s Keysovou. Rodáčka z Rock Islandu postupuje 6:1, 7:6(7).

Súperkou americkej tenistky bude najväčšie prekvapenie turnaja, Rumunka Mihaela Buzarnescuová. Tridsiata prvá nasadená zaskočila jednu z najväčších favoritiek Jelinu Svitolinovú. Podobne ako v zápase s Kužmovou, aj tentokrát bola Ukrajinka menej aktívna, prezentovala sa iba 11 winnermi a aj napriek tomu, že spravila menej nevynútených chýb, nestačilo to. Po setoch 6:3, 7:5 postupuje hráčka, ktorá až doteraz mala maximum na grandslamoch 1. kolo na Australian Open a US Open. Vo Wimbledone dokonca nikdy neprešla ani kvalifikáciou.

Barbore Strýcovej, ktorá v Paríži prerušila dlhú sériu bez výhry, sa naďalej darí. Zdolala aj krajanku a premožiteľku Viktorie Azarenkovej Kateřinu Siniakovú. Dvadsiata šiesta nasadená tak postupuje 6:2, 6:3.

Súperkou Češky bude Julia Putincevová. Tá vyradila premožiteľku Venus Williamsovej Wang Čchiang. Obe tenistky vyhrali po 96 výmen. Kazaška tak postupuje 1:6, 7:5, 6:4.

Zvyšné dve stretnutia sa pre dažď presúvajú na zajtra. Camila Giorgiová vyzve Sloane Stephensovú Petra Kvitová si zmeria sily s Anett Kontaveitovou. Víťazky budú osemfinálovými súperkami.

• Najdlhší zápas: 2 hodiny 18 minút – Julia Putincevová zdolala Wang Čchiang 1:6, 7:5, 6:4
  • Najkratší zápas: 1 hodina a 18 minút – Caroline Wozniacka zdolala Pauline Parmentierovú 6:0, 6:3
  • Najviac es: 4 – Mihaela Buzarnescuová
  • Najviac dvojchýb: 5 – Daria Kasatkinová
  • Najviac winnerov: 39 – Julia Putincevová
  • Najviac nevynútených chýb: 54 – Julia Putincevová
  • Najrýchlejší servis: 187 km/h – Madison Keysová