Home Najdôležitejšie Čo Paríž dal, čo vzal: Serena bojovala, Rybáriková navýšila kariérne maximum

Čo Paríž dal, čo vzal: Serena bojovala, Rybáriková navýšila kariérne maximum

PARÍŽ – Slovenských fanúšikov v 5. hrací deň na Roland Garros potešila Magdaléna Rybáriková, ktorá ako posledné slovenské želiezko v ohni prešla cez bývalú členku najlepšej desiatky. Simona Halepová po rozpačitom prvom kole suverénne postúpila. Naopak, Serenu zachránila bojovnosť.

Muži:

Turnajová trojka Marin Čilič stratil prvý set na turnaji. Proti Poliakovi Hubertovi Hurkaczovi, ktorý je až 188. vo svetovom rebríčku, nezvládol tajbrejk. Súpera však výrazne prestrieľal winnermi a postupuje po setoch 6:2, 6:2, 6:7(3), 7:5.

Ďalej postupuje aj domáci tenista a nasadená 15-tka Lucas Pouille.  Proti Britovi Cameronovi Norriemu však na postup tiež potreboval až 4 sety. Víťazí 6:2, 6:4, 5:7, 7:6(3). Jeho ďalším súperom bude mladý Rus Karen Chačanov.

Postup má vo vrecku aj Juan Martín del Potro. Ten si poradil už s 2. Francúzom. Po Mahutovi zdolal aj Juliena Benneteaua. Postupuje po setoch 6:4, 6:3, 6:2. Bol lepší vo všetkých ukazovateľoch, a tak ho v 3. kole čaká Albert Ramos-Viňolas, ktorý zdolal Nóra Caspera Ruuda podobne hladko 6:4, 6:2, 6:4. Pôjde len o druhý vzájomný duel tenistov. Ich jediný predchádzajúci zápas vyhral na tráve vo Wimbledone del Potro, ktorý bude favoritom aj tentokrát.

Postúpil aj domáci Richard Gasquet.  Toho dokázal o prvý set na turnaji obrať Tunisan Malek Jaziri. Postupuje však  ďalej 6:2, 3:6, 6:3, 6:0. V ďalšom kole sa bude snažiť zaskočiť veľkého favorita a rekordéra Roland Garros Rafaeala Nadala. Ten nemal zľutovanie s Guidom Pellom a postupuje po setoch 6:2, 6:1, 6:1. Gasquet jedinú výhru nad Nadalom dosiahol v januári na exhibícii v Kooyongu.

Končí 24. nasadený a jeden z takzvanej „NextGeneration“ Denis Šapovalov. Prehráva s ďalším mladíkom Maximilianom Martererom po setoch 7:5, 6:7(4), 5:7 4:6.

Po stratenom sete postupuje aj Dominic Thiem. Mladý rakúsky spolufavorit turnaja si poradil s Grékom Stefanosom Tsitsipasom 6:2, 2:6, 6:4, 6:4.

Deviaty nasadený John Isner sa opäť vyznamenal 38 esami, stratil jeden tajbrejk, no postupuje. Horacia Zeballosa zdolal 6:7(8), 7:6(4), 7:6(2), 6:2.

Postupuje aj Kevin Anderson. Proti Pablovi Cuevasovi stratil jeden set a vyhral iba o 8 výmen viac, no po výhre 6:3, 3:6, 7:6(5), 6:4 ho v ďalšom kole čaká starší z bratov Zverevovcov Mischa.

V 3. kole sa stretnú Borna Čorič a 11. nasadený Diego Schwartzman. Chorvát tiež prišiel o set v súboji s Talianom Fabiannom. 4:6, 6:2, 6:1, 6:1. Argentínec zas jednoznačne nedal šancu Čechovi Adamovi Pavláskovi 6:1, 6:3, 6:1. Čorič oba vzájomné duely vyhral. Schwartzmana dokonca zdolal aj vlani na antuke.

Postupuje aj Brit Kyle Edmund. Ten tiež v jednom zo setov zaváhal. Maďara Mártona Fucsovicsa poslal domov po setoch 6:0, 1:6, 6:2, 6:3. Súperom mu bude suverénny Fabio Fognini, ktorý na Švéda Eliasa Ymera nepotreboval ani 2 hodiny a postupuje 6:4, 6:1, 6:2.

Naj 5. hracieho dňa:

• Najdlhší zápas: 3 hodiny a 35 minút – Jürgen Zopp zdolal Rubena Bemelmansa 4:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:4
  • Najkratší zápas: 1 hodina 27 minút – Diego Schwartzman zdolal Adama Pavláska  6:1, 6:3, 6:1

Ženy:

Po výkyve v prvom kole už druhým hladko prešla Simona Halepová. Svetová jednotka si v ňom poradila s Američankou Taylor Towsendovou, ktorú prestrieľala na winnery a za hodinu a 8 minút postupuje 6:3, 6:1. Jej súperkou bude Andrea Petkovičová, s ktorou ešte nikdy neprehrala.

Obrovské problémy mala naopak Serena Williamsová.  V súboji s Austrálčankou Ashleigh Bartyovou dlho ťahala za kratší koniec. V prvom sete ju jednoznačne súperka prevyšovala. Bolo zjavné, že legendárna tenistka nie je ešte rozohraná. Nakoniec však zápas ubojovala 3:6, 6:3, 6:4. Vyhrala iba o jednu výmenu viac a nakopila 36 nevynútených chýb oproti súperkiným 21. Jej ďalšou protivníčkou bude premožiteľka Dominiky Cibulkovej Julia Görgesová. Proti Alison van Uytvanckovej to dlho vyzeralo na trojsetový duel. Nakoniec to však Nemka zvládla vo dvoch 7:5, 7:6(5).

Garbine Muguruzová sa teší z postupu po výhre nad domácou Fionou Ferrovou 6:4, 6:3. Ďalej si zahrá proti niekdajšej finalistke Samanthe Stosurovej. Tá vyradila 30. nasadenú Anastasiu Pavľučenkovovú 6:2, 7:6(1).

Postupuje aj domáca nádej Caroline Garciová. Tá potrebovala na postup proti Číňanke Pcheng Šuaj tri sety 6:4, 3:6 6:3.

Veľmi zaujímavý súboj sa črtá na tretie kolo. Stretnú sa Maria Šarapovová Karolína Plíšková. Ruska si poradila s Chorvátkou Vekičovou 7:5, 6:4. Češka zohrala náročný duel proti krajanke a bývalej finalistke Lucii Šafářovej. Nakoniec vyhrala 3:6, 6:4, 6:1.

Suverénne zatiaľ pôsobí Angelique Kerberová. Nemka potrebovala na postup cez Anu Bogdanovú presnú hodinu a sety 6:2, 6:3. Ďalej ju preverí Kiki Bertensová, ktorá tiež strávila na kurte proti Bieloruske Aliaksandre Sasnovičovej iba niečo málo cez hodinu. Vyhrala 6:4, 6:2.

Súboj tretieho kola zohrajú aj Daria Gavrilovová a Elise Mertensová. Austrálčanka zdolala v zápase, ktorý priniesol 19 dvojchýb, Bernardu Perovú 5:7, 7:5, 6:3. Belgičanka nastrieľala takmer o polovicu menej winnerov ako jej súperka Heather Watsonová, no stačí jej to na postup pomerne jednoznačne 6:3, 6:4.

Slovenských fanúšikov potešila Magdaléna Rybáriková. Tá ako posledná slovenská zástupkyňa v „pavúku“ dvojhry vyradila bývalú hráčku top 10 Belindu Benčičovú. Výrazne menej chybovala a postupuje 6:2, 6:4. Jej súperkou bude nevyspytateľná Ukrajinka Lesia Curenková, ktorá porazila 15. nasadenú Coco Vandeweghovú. Síce prehrala na esá 0:6, no toho skutočného „kanára“ dala súperke Ukrajinka. Po množstve chýb na strane Američanky postupuje po výsledku 3:6, 6:4, 6:0.

• Najdlhší zápas: 2 hodiny a 35 minút – Daria Gavrilovová zdolala Bernardu Perovú 5:7, 7:5, 6:3
  • Najkratší zápas: 1 hodina – Angelique Kerberová zdolala Anu Bogdanú 6:2, 6:3