Home Australian Open Čo Melbourne dal, čo vzal: Osakovej triumf aj koniec rozprávkovej jazdy austrálskeho páru

by Dominika Mikušiaková

MELBOURNE – Po trinástom hracom dni na Australian Open poznáme mená ďalších šampiónov. Naomi Osaková získala druhú grandslamovú trofej a stala sa novou svetovou jednotkou, v juniorskej súťaži sa darilo nasadeným jednotkám.

Ženy:

Ženské finále prinieslo skvelé tenisové divadlo. Naomi Osaková (4.) zdolala po tuhom boji Petru Kvitovú (8.) po setoch 7:6(2), 5:7, 6:4. (Viac o zápase nájdete tu.) V druhom sete nevyužila tri mečbaly na servise Češky, ktorá si vynútila rozhodujúci set. V ňom Japonka zvíťazila 6:4 a po US Open získala ďalšiu grandslamovú trofej. V pondelok sa Japonka stane prvou svetovou jednotkou z Ázie a zároveň najmladšou líderkou rebríčka od Caroline Wozniackej v roku 2010.

Osaková ťahá na turnajoch „veľkej štvorky“ už 14-zápasovú víťaznú šnúru. Potvrdiť premiérové grandslamové víťazstvo triumfom na nasledujúcom grandslame nie je v ženskom tenise vôbec jednoduché, naposledy to dokázala Jennifer Capriatiová ešte v roku 2001. Rodáčka z Osaky pokračuje ešte v jednej zaujímavej sérii – po vyhratom prvom sete neprehrala už 60 zápasov za sebou.

Porazená finalistka Kvitová sa pri záverečnom ceremoniály neubránila slzám dojatia: „Je to šialené, nemôžem uveriť že som si opäť zahrala v grandslamovom finále. Ďakujem môjmu tímu za všetko, a najmä za to, že pri mne vydržali aj keď sme netušili, či ešte niekedy vezmem do rúk raketu.“ Česká tenistka vyrovná v pondelok svoje rebríčkové maximum v podobe 2. miesta.

Domáci pár hrajúci na voľnú kartu Astra Sharmová a John-Patrick Smith sa vo finále miešanej štvorhry o prekvapenie nepostarali. Ich spanilú jazdu zastavili vo finále trojky žrebu Barbora Krejčíková a Rajeem Ram, keď zvíťazili 7:6(3), 6:1 (viac o zápase nájdete tu). Austrálčania štartovali na grandslamovom podujatí vôbec prvýkrát a bez straty setu dokráčali až do finále. Krejčíková aj Ram sú obaja špecialisti na štvorhru, pre oboch však ide o premiérový grandslamový titul z miešanej štvorhry. Američan si v roku 2016 zahral ešte jedno neúspešné finále po boku Coco Vandewegheovej.

Juniori:

V dramatickom finále juniorov triumfoval najvyššie nasadený Talian Lorenzo Musetti nad Američanom Emiliom Navom po setoch 4:6, 6:2, 7:6(12). Pre 16-ročného Taliana ide o prvý juniorský titul na grandslamovej úrovni, minulý rok si zahral finále na US Open.

Obrovskú drámu priniesol rozhodujúci supertajbrejk. Musetti v ňom odvrátil mečbal a zvíťazil pomerom 14:12. Čo mu počas neho bežalo hlavou? „Nerozmýšľal som, iba som hral. Prežíval som každý fiftín. Emilio odvrátil tri mečbaly. Bol to fantastický tajbrejk.“

Juniorky:

V juniorskej dvojhre dievčat sa z titulu raduje dánsky supertalent Clara Tausonová. Šestnásťročná turnajová jednotka si vo finále poradila so štvrtou nasadenou Leylou Annie Fernandezovou hladko 6:4, 6:3. Zápas trval iba hodinu a 6 minút. Víťaznú šnúru tak natiahla už na 22 zápasov a získala svoj prvý juniorský grandslamový titul.

Po zápase mladučká tenistka neskrývala radosť: „Nečakala som, že tu zvíťazím. Na začiatku som mala pár ťažkých zápasov a som rada, že som ich zvládla. Dnes hrala Leylah veľmi dobre, zvíťazila som, lebo som neprestávala bojovať a kontrolovala som svoje emócie.“ Tausonová je po Caroline Wozniackej druhou dánskou tenistkou, ktorá získala juniorský grandslam. Známejšiu krajanku radí Clara medzi svoje idoly: „Je obrovskou inšpiráciou pre každého hráča v Dánsku. Keď sa vidíme, vždy sa pozdravíme, už som s ňou aj trénovala.“