Home Australian Open Osaková po dráme víťazkou Australian Open, bude prvou svetovou jednotkou z Ázie

Osaková po dráme víťazkou Australian Open, bude prvou svetovou jednotkou z Ázie

by David Pavlik

MELBOURNE – Japonská tenistka Naomi Osaková sa stala víťazkou súťaže dvojhry žien na grandslamovom Australian Open (60 500 000 AUD, tvrdý povrch vonku).

Turnajová štvorka zdolala v dramatickom finále českú osmičku žrebu Petru Kvitovú 7:6(2), 5:7, 6:4. Šlo o vôbec premiérový vzájomný zápas oboch hráčok, ktorý zároveň znamenal boj o post ženskej svetovej jednotky. Japonku napokon v konečnom súčte nemusela mrzieť strata náskoku 5:3 a 40:0 v druhom finálovom dejstve.

Osaková po triumfe v Melbourne ťahá sériu 14 grandslamových výhier v rade – z celkového víťazstva sa tešila aj na vlaňajšom US Open. Ešte iba 21-ročná Japonka sa stane vôbec premiérovou Aziatkou či Aziatom na poste svetovej jednotky. V pondelok na tróne vystrieda Rumunku Simonu Halepovú. Zdolaná Kvitová bude novou svetovou dvojkou.

Úvod zápasu sa niesol v znamení kvalitného podania oboch hráčok. Viac šancí mala počas dejstva Kvitová. V piatom geme nevyužila dva brejkbaly, v siedmom geme dokonca na príjme nevyťažila z náskoku 40:0. V koncovke sa ešte Češka pri dvoch setbaloch Osakovej v dvanástom geme zachránila, tajbrejk jej ale nevyšiel. Osaková ho brala pomerom 7:2.

Začiatok druhého setu zastihol Kvitovú vo výbornom rozpoložení. Na vytúžený brejk premenila v druhom geme celkovo siedmy zápasový brejkbal a unikla na 2:0. Češku môže mrzieť dramatická tretia hra, v ktorej napriek viacerým gembalom nezveľadila počiatočný náskok. Osaková sa vrátila do hry a sériou štyroch gemov otočila na 4:2. Koncovka priniesla neskutočnú zápletku. Češka prehrávala už 3:5 a 0:40, po troch odvrátených mečbaloch a následnom ribrejku ale bola späť v hre o titul. Rozhodená Osaková vo finiši nevyužila v jedenástej hre ďalší brejk a po následnom zaváhaní Japonky na podaní putovalo finále do tretieho setu.

Zverenkyni Saschu Bajina pomohol prestávkový odchod do šatne. V úvode tretieho setu prerušila sériu piatich stratených gemov v rade, po úspechu na príjme v treťom geme následne viedla 2:1. V siedmej hre Osaková opäť pohŕdla náskokom 40:0 pri podaní Kvitovej, tentokrát sa ale rozhodiť nenechala. V tesnej koncovke si ustrážila servis až do samotného záveru, pri vlastnom podaní premenila na zisk titulu celkovo štvrtý zápasový mečbal.