Home Názory Atmosféra, peniaze a pokus

Atmosféra, peniaze a pokus

by redakcia tenisovysvet.sk

BRATISLAVA – Dominika Cibulková, Magda Rybáriková, Jana Čepelová, Kristína Kučová i Norbert Gombos sa v posledných týždňoch starostlivo pripravujú pred Wimbledonom na trávnatom podklade. To isté sa nedá povedať o väčšine ich krajanov, ktorí dnes vstúpia do kvalifikačných bojov.

Kvalifikantov privítajú v Roehamptone

Trávu vo wimbledonskom areáli šetria na zápasy hlavnej súťaže. Preto sa eliminačné súboje mužov a žien konajú v Roehamptonskom športovom centre vzdialenom približne štvrť hodinu autom. Už za účasť v prvom kole kvalifikácie sú veľmi slušné odmeny. Samozrejme, oplatí sa zažiť aj atmosféru grandslamového turnaja. V Londýne by sa tento týždeň mali predstaviť aj piati naši zástupcovia. Traja z nich nehrali na tráve žiadne prípravné turnaje. Šance zvyšných dvoch sú pomerne vysoké.

Lacko a Kužmová majú k tráve dobrý vzťah

Lukáš Lacko odohral už na zelenom podklade množstvo duelov. Posledné týždne absolvoval prípravné ATP turnaje v Nemecku. Má odohratých viacero dobrých zápasov. Herná kvalita i skúsenosti by ho mohli vyniesť do hlavnej súťaže. Dnes približne po 13:30 SELČ začne svoje účinkovanie súbojom s Japoncom Hirokim Morijom. Bude to ich tretí vzájomný zápas. V predošlých dvoch sa z výhry tešil náš tenista. Luky dnes odohrá aj prvé kolo dvojkolovej kvalifikácie debla po boku Ukrajinca Stachovského. V prípade postupu môže naraziť na Igora Zelenaya. Ten spojí sily s Nemcom Krawietzom. Viki Kužmová hrala predvlani semifinále wimbledonskej juniorky. Výborný servis a razantná hra sú rovnako prísľubom pred začiatkom kvalifikácie. Meno svojej súperky v prvom kole sa dozvie dnes.

Martin, Kovalík a Šramková to skúsia

Andrej Martin nemá tiež k tráve zlý vzťah. Jeho variabilná hra a voleje by na tomto povrchu mohli platiť. Netají sa však tým, že dáva prednosť antuke a v Londýne to bude pre neho viac dobrodružstvo. Niekedy však môže aj motyka vystreliť. Začne proti domácemu Marcusovi Willisovi. Zápas by mal prebiehať súbežne s duelom Lacka. Jojo Kovalík dal tiež v poslednej dobe prednosť antukovým turnajom. Podobne ako Andrej, ani on nie je v hernej pohode. Bodaj by mu zmena povrchu prospela. Jeho podvečerný duel so španielskym antukárom Robertom Carballésom Baenom nemá jasného favorita. Rebecca Šramková odohrala svoj posledný súťažný duel na Roland Garros. Bude takou mačkou vo vreci. Na trávu má podobne vhodné zbrane ako Kužmová. Veľa bude záležať od fyzickej a psychickej pohody.

Dominika Cibulková bude v Eastbourne obhajovať titul

Domča vlani na tomto turnaji zahviezdila a senzačne nenašla premožiteľku. Teraz je jej pozícia veľmi náročná. Na predošlých dvoch trávnatých turnajoch prehrala v prvom kole a z rebríčka jej vypadáva veľa bodov. Hrá ale dobre. A potvrdiť by to mohla už v úvodnom zápase. Po voľnom žrebe v prvom kole ju čaká duel proti domácej Heather Watsonovej. Britka je na trávnatom podklade dobre rozohraná a nebude jednoduchou súperkou. Duel je na programe cca po 15:00 na centrálnom dvorci. Doterajšie skóre vzájomných zápasov je 1:1.

Kližan a Gombos absolvujú generálku

Martin Kližan sa rozhodol vstúpiť na zelený podklad až tesne pred Wimbledonom. Po nevydarenom antukovom vystúpení v Poprade sa predstaví na tráve v tureckej Antalyi. Domáci Ilhan bude jeho súperom v prvom kole pravdepodobne zajtra. Turek sa v poslednej dobe trápil striedavo na turnajoch futures a challengerových podujatiach. Ide však o skúseného hráča. Ešte dnes si vyskúša miestny povrch vo štvorhre po boku Čecha Jebavého. „Kližo“ bude potrebovať chytiť správny rytmus. Noro Gombos ho zdá sa chytil. Na tráve sa pripravoval svedomito. Vidno to na hre aj výsledkoch. Bez straty setu prešiel kvalifikáciou v Eastbourne. I keď má Norbi na tomto povrchu menej skúseností, môže mať jeho herný prejav na ňom perspektívu. Servis, ritern a rýchle údery sú tými správnymi devízami. A práve tie by mu dnes po 15:00 mohli pomôcť v zápase prvého kola proti Austrálčanovi Bernardovi Tomičovi. Pokiaľ nebude mať Norbi prílišný rešpekt, môže byť zápas otvorený.

Rušno bude aj na ITF turnajoch

17-ročný David Juras sa rozbieha v kvalifikácii v Šarm aš-Šajchu. V Setubale sa o hlavnú súťaž snaží Lukáš Klein. Do rumunskej Curtey de Arges sa vybral Filip Horanský. V dobrej forme hrajúce Chantal Škamlová a Lenka Juríková sa pokúsia nazbierať čo najviac bodov na 25-tisícovom podujatí v poľskom Toruni. V kvalifikácii tam bojujú Laura Svatíková a Viktória Surová. Do švédskeho Lundu si to na turnaj s rovnakou dotáciou namierila Vivien Juhászová. V americkom Auburne sa predstaví Zuzana Zlochová. V Šarm aš-Šajchu skúsia okrem Jurasa šťastie aj Tereza Mihalíková a Laura Maluniaková.  Kvalifikáciu v Istanbule hrá Ivana Kopšová.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

seven + 13 =