Home Audio/video Aj Filip Polášek jednou z hviezd na ProAm Challenge by Adifex: Jeho rekord na tohtoročnom Wimbledone prekonal iba Nadal

Aj Filip Polášek jednou z hviezd na ProAm Challenge by Adifex: Jeho rekord na tohtoročnom Wimbledone prekonal iba Nadal

by Igor Uher
Filip Polášek, ProAm Challenge by Adifex

BRATISLAVA – Tradičný koncoročný exhibičný turnaj profesionálov a amatérov ProAm Challenge by Adifex ponúka aj tento rok viacero lákadiel v podobe špičkových domácich a zahraničných hviezd.


Charitatívne podujatie vo štvorhre, ktoré od roku 2017 organizuje agentúra Tomorrow agency, sa uskutoční 17.decembra 2022 v hale areálu TK Slávia STU Bratislava. Jedným z ťahúňov tohto ročníka bude aj najlepší deblový špecialista v novodobej histórii a dlhoročná opora daviscupového výberu Filip Polášek

Víťaz vlaňajšieho Australian Open nútene pauzuje od júnového Wimbledonu pre dlhotrvajúce zranenie. Polášek nám v tejto časti rozhovoru ochotne pootvoril dvere do svojho súkromia. Prezradil, aký bizarný osobný rekord si utvoril na tohtoročnom Wimbledone, ako aj to, kto má v rodine posledné slovo v tom, na ktoré turnaje rodina pocestuje. Bývalého siedmeho hráča v rebríčku štvorhry sme vyspovedali po tréningu štvorhry s dievčatami z bratislavských klubov, ktoré organizuje Bratislavský tenisový zväz v rámci projektu Doubles specialist.

Filip Polášek aj o perspektíve mužského tenisu: Rozdiel medzi Slovenskom a svetom je v junioroch obrovskýViacerí služobne starší hráči sa pri dlhšie trvajúcom nútenom odpočinku zvyčajne sťažujú na to, že musia bojovať o udržanie svojej váhy. Vás však evidentne tieto problémy úspešne obišli.

“O svoju váhu som zatiaľ nikdy bojovať nemusel. Zrejme mám stále dobrý metabolizmus. Moja turnajová váha bola vždy na úrovni 90 kíl. Maximálne s jedným kilom navyše sa aj dnes ešte hýbem po dvorci. Mám k tomu taký pragmatický prístup. Ak by mi pohľad na váhu ukázal niečo iné, tak automaticky upravím svoj jedálniček. Našťastie zatiaľ som tak učiniť nemusel.”

Ako zvládate novembrové počasie?

“O zdravie sa mi väčšinou „stará“ staršia, päťročná dcéra, ktorá čas od času donesie zo škôlky domov nejaký ten vírus. Práve teraz je na to vhodné obdobie. Ja sa samozrejme od nej zakaždým nakazím a týždeň si poležím doma v posteli. Takto mi „pomáha“ s budovaním mojej imunity.”

V priebehu tohtoročného Wimbledonu ste si vraj utvorili zaujímavý osobný rekord…

“Mám vo zvyku nechať si každé ráno pred zápasom vypliesť nanovo všetkých päť rakiet, s ktorými chodím na turnaje. Je to rituál, vďaka ktorému mám istotu, že váha, na ktorú sú rakety vypletené, bude u všetkých identická. V úvodnom kole tohto ročníka, práve v čase, keď mi doplietli poslednú, organizátori zahlásili preloženie nášho zápasu na nasledujúci deň. A tak mi výplety na všetkých piatich raketách vystrihali a na druhý deň ráno znova vyplietli. Ráno sme sa však dozvedeli, že organizátori zaradili náš zápas do večerného programu. A ako naschvál sa v jeho priebehu spustil intenzívny dážď, takže nám ho za stavu 4:5 preložili na ďalší deň. A vypletač bol opäť v akcii. No a kým sme po niekoľkých dňoch odkladu a prerušení napokon zvládli rozhodujúci set 6:4, tak som vypletačom v Londýne „doprial“ v priebehu jediného kola urobiť asi osemnásť rakiet. Pred štvrťfinále mi tréner Leoš Friedl prišiel zagratulovať. Hlavný vypletač mu totiž oznámil, že viac rakiet počas súčasného Wimbledonu si nechal vypliesť už iba Rafael Nadal. Úprimne, neviem, či je to práve tá najpozitívnejšia vizitka. Ale každý zrejme máme svoje zvyky.”

Nehľadali ste v tejto súvislosti sponzora z radov výrobcov výpletov?

“Hrám s výpletom, ktorý si musím kupovať, ale keďže som s ním spokojný, neostáva mi nič iné ako to akceptovať. Rakety a výplety mením veľmi nerád, ak som s nimi spokojný.”Dlhodobé maródky majú aspoň jednu výhodu v tom, že hráčom poskytujú viac času, ktorý môžu stráviť s rodinou…

“V tomto ohľade mám výhodu v tom, že som už v priebehu kariéry v dôsledku dlhotrvajúceho zranenia bol doma. A preto už nemusím riešiť, čo mám vlastne robiť. To už mám úspešne za sebou. Okrem toho som s celou rodinou zo šiestich mesiacoch v tejto sezóne strávil tri na turnajoch. Mesiac boli so mnou počas série turnajov v Austrálii, mesiac v štátoch počas jarných podujatí v Indian Wells a Miami a napokon aj v Londýne počas turnajov v Británii.”

Takže ste spojili príjemné s užitočným?

“Ak mám byť úprimný, pre partnerku tenistu, ktorá má na krku dve malé deti, to nie je vždy lízať med. Pre ňu to určite nebola žiadna príjemne strávená dovolenka. V priebehu turnaja odchádzam ráno z hotela a vraciam sa až večer. A keďže som v práci, nemá mi ako zavesiť „na krk“ žiadne rodinné povinnosti.”

Materské povinnosti manželiek tenistov sú zrejme minimálne tak náročné, ako povinnosti manžela…

“Manželka sa pri cestovaní poriadne nadrie. Aj preto, že je to v zahraničí a na hoteli, takže to má mnohé obmedzenia, kde nemá kto pomôcť. Napriek tomu to zvládali. Deti cestovali radi. Teraz sme doma. Staršia dcéra chodí do škôlky, takže si to už spolu môžeme užívať viac.”

Kde sa deťom najviac páčilo?

“Manželka si povedala, že po mojom návrate na kurty chce ísť do Austrálie A väčšia dcéra mi vzápätí na rovinu oznámila, že ideme do Indian Wells preto, že tam majú bazén. Takto mi to v podstate rodinka naplánovala a oznámila, kam máme ísť na turnaj. Deti si vyberú turnaj a tatko musí zariadiť.”

Podarilo sa vám ísť spolu počas vašej rekonvalescencie na koncert, do divadla, alebo na iné kultúrne spoločenské podujatie?

“Radi by sme, zatiaľ sa nám to však nepodarilo. Aj preto, že mladšia dcéra nemá ani dva roky a nie je jednoduché obstarať pre ňu dozor. A to napriek tomu, že nám naši rodičia maximálne pomáhajú a vychádzajú v ústrety. Snažíme sa nastaviť si životy tak, aby sme mali čas aj sami pre seba. Máme veľa pozvánok a išli by sme veľmi radi, preto dúfam, že si napokon nejaký ten večer pre seba nájdeme.”

Aký je váš aktuálny zdravotný stav?

“Na kurte som zatiaľ nebol, začal som aspoň s cvičením. Bol som aj na kondičnom pobyte v Tatrách, ktorý však nedopadol úplne podľa mojich predstáv. Telo ma zatiaľ neposlúchalo ani nie tak z pohľadu regenerácie, avšak na zdraví mi nepridali ani rôzne sprievodné virózy. Je to dané aj obdobím, ktoré je pre šírenie respiračných ochorení mimoriadne naklonené. Najradšej by som už čím skôr začal poriadne cvičiť a pracoval na kondícii. Aby som v dohľadnej dobe mohol začať už konečne aj hrať.”Aká je prognóza vášho návratu na súťažné turnaje?

“Do konca kalendárneho roka by som chcel začať s tréningom na kurte, avšak deadline nástupu do turnajového diania som si nestanovil. Má to ešte veľa nezodpovedaných otázok, na ktoré musím poznať odpoveď ešte pred samotným návratom na turnaje. A tie budú ovplyvnené mnohými okolnosťami. Musím okrem iného vedieť, či mi telo zvládne odohrať objem viacerých zápasov v priebehu jediného týždňa bez toho, aby som sa zranil. Alebo, ako sa budem cítiť po dvojtýždňovej turnajovej záťaži. Až potom si dokážem zodpovedne povedať, že som pripravený.”

Máte obavy, či to zvládnete?

“Nie je to o tom, či som schopný odohrať jeden zápas. Musím byť schopný odohrať štyri až päť zápasov v priebehu jedného turnaja a takto to robiť päť mesiacov v kuse. Keď som sa v sezóne 2019 vrátil do turnajového diania, odohral som osemdesiat zápasov. A preto aj v súčasnosti musím byť presvedčený o tom, že moje telo dokáže zvládnuť osemdesiatzápasovú sériu za desať mesiacov. Jednoducho viem, ako musím byť pre návrat pripravený.”

Chýba vám tenis?

“Samozrejme. Aj keď sa priznám, že nie som veľkým fanúšikom cestovania. Lietanie a vybaľovanie sa na hoteloch by som ľahko oželel. Na druhej strane som si vedomý toho, že je to nevyhnutná stránka mojej práce. Avšak ten pocit, keď vchádzam na kurt na tých najväčších turnajoch mi naozaj veľmi chýba.”Poďakovanie generálnemu partnerovi

Organizátori vyslovujú touto cestou veľké poďakovanie spoločnosti Adifex a.s. za dlhodobú podporu podujatia a športu ako takého.

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

1 comment

Aj skúsený Igor Zelenay hviezdou ProAm Challenge by Adifex: Ako hodnotí sezónu a čo plánuje po skončení kariéry? 15 decembra, 2022 - 7:55 pm

[…] Aj Filip Polášek jednou z hviezd na ProAm Challenge by Adifex: Jeho rekord na tohtoročnom Wimbled… […]

Reply

Leave a Comment

six + eighteen =