Kližan po takmer dvojročnej odmlke v turnajovom zápase: Cenu za triumf na Majstrovstvách v tenise by daroval

by Igor Uher
Martin Kližan

BRATISLAVA – Svoje šance na Majstrovstvách v tenise nerieši, avšak v prípade víťazstva by odmenu, ktorou je voľná karta na medzinárodný turnaj v Trnave, venoval niektorému z mladých a perspektívnych účastníkov turnaja.


Dnes už 33-ročný bývalý slovenský daviscupový reprezentant Martin Kližan sa aj touto formou aktívne zapája a pomáha projektom, ktoré organizuje Bratislavský tenisový zväz.

V nedeľu odohral bývalý 24. hráč sveta a držiteľ šiestich turnajových titulov z hlavného okruhu ATP semifinálový zápas prvej ligy za TK Šaľa proti domácej TK Jednotke. V pondelok nastúpil na tých istých kurtoch na svoj premiérový turnajový zápas po takmer dvojročnej odmlke.  

Martin Kližan, Peter Miklušičák, TK Jednotka, MS v tenise
Martin Kližan a Peter Miklušičák (Foto: ts – Igor Uher)



Kto stojí za vašou účasťou na Majstrovstvách v tenise?

„Úprimne povedané, ani sa mi veľmi nechcelo hrať preto, že som už dva roky neštartoval na žiadnom turnaji. Avšak predseda Bratislavského tenisového zväzu Peter Miklušičák ma napokon prehovoril.“

Prečo ste s účasťou váhali?

„Stále ma trápia niektoré zranenia, ktoré limitujú môj pohyb.“

Organizátor turnaja Peter Miklušičák v našom rozhovore spomínal, že máte solídnu zápasovú prax zo slovenskej ligy. Aké v nej máte skóre?

„Za necelé dva roky po skončení kariéry som vyhral 14 ligových zápasov, v dvoch som neuspel. V tejto sezóne to z mojej strany bohvieaké nebolo, ale v nedeľnom ligovom semifinále proti Marcelovi Šramkovi z TK Jednotka (6:0, 6:1) som odohral jednoznačne najlepší zápas v tomto roku.“

V tom zápase bolo evidentné, že máte pri podaní problémy s ramenom, avšak stále sa výborne pohybujete za základnou čiarou. Ako sa cítite pred Majstrovstvami v tenise po kondičnej stránke?

„Mám pocit, že každý proti komu tento rok hrám, je mladší ako ja. Ale pri hre od základnej čiary sa cítim byť v pohode aj preto, že už asi mesiac a pol pomáham každý deň dievčatám aj chlapcom z trnavského Empire. Horšie je to s podaním, ktorého razancia v súčasnosti je asi tak na úrovni dvadsiatich percent.“

Ako došlo k vašej spolupráci s trnavskou akadémiou?

„Zatiaľ ani nie sme oficiálne dohodnutí. Doposiaľ to bola z mojej strany len výpomoc. Trénoval som so šestnásťročným ukrajinským hráčom Glibom Sekachovom, s jeho o rok mladšou krajankou Adrianou Tkachenkovou a niektorými ďalšími nádejnými slovenskými tenistami. Chceli sme si spolu s vedením akadémie na určité obdobie otestovať, či by naša spolupráca mohla byť perspektívna. S pánom Hlavnom sme spolu vyjadrili obojstrannú spokojnosť a v priebehu budúceho týždňa by sme mohli dohodnúť podmienky a podpísať s Empire zmluvu.“

Bezprostredne po skončení vašej tenisovej kariéry ste spomínali, že máte plné zuby tenisu. Prišli ste mu opäť na chuť?

„Hranie zápasov ma ani v súčasnosti veľmi nebaví. To však neplatí o trénovaní. Počas celej mojej hráčskej kariéry som sledoval chyby u mojich súperov, pričom som podstatne menej riešil tie svoje. Paradoxne, súperom som vedel poradiť ďaleko viac, než sebe. Už dávnejšie som si povedal, že po skončení kariéry budem koučom. Priznám sa, že ma táto nová pozícia napĺňa a baví rovnako, ako manažovať všetko dianie okolo hráčov, ako napríklad zostavovanie turnajových alebo tréningových plánov.“

Vedeli by ste si predstaviť, že by ste osobne viedli niektorého špičkového hráča a cestovali s ním po svete? Alebo vám viac vyhovuje práca v akadémii?

„Po toľkých rokoch, ktoré som precestoval ako aktívny hráč, si momentálne ďalšie cestovanie neplánujem. Viem si predstaviť, že budem viesť jedného, či viacerých tenistov, avšak iba na Slovensku.“

Ako vidíte svoje šance na nadchádzajúcich Majstrovstvách v tenise?

„Úprimne? Svoje šance vôbec neriešim. Aj v dnešnom ligovom súboji som videl minimálne dvoch hráčov, ktorí by ma určite porazili, pričom na turnaji bude takých adeptov podstatne viac. Bohužiaľ, moje podanie v súčasnosti v dôsledku dlhotrvajúceho zranenia nie je ani zďaleka také, ako bývalo kedysi. Je to práve servis, ktorý je najmä v mužskom tenise rozdielovým úderom. A práve podaním som získaval najviac bodov ako profesionálny hráč.“



Ako vnímate turnaj, ktorý sa z oficiálnych Majstrovstiev Slovenska stal neoficiálnym turnajom?

„Je to typický prejav žabomyšej vojny zo strany STZ. Do vedenia BTZ sa po vlaňajších voľbách dostali noví ľudia, ktorí po roku od svojho nástupu do funkcie dokázali zorganizovať majstrovstvá s rozpočtom 8 tisíc eur, čo je samo o sebe na Slovensku v súčasných podmienkach niečo neuveriteľné. Navyše vybavili voľné karty na medzinárodné turnaje, ktoré bude v lete organizovať trnavský Empire. Vyznieva to, akoby sa STZ bálo Bratislavského zväzu, ktorý si robí svoju prácu podstatne lepšie, aktívnejšie a predovšetkým robí toho podstatne viac pre samotných hráčov. Mám pocit, akoby sa páni z Príkopovej 6 hanbili za to, že za tých 15 rokov nedokázali majstrovstvá zorganizovať sami a tento turnaj naschvál chceli potopiť len preto, aby pred zrakmi tenisovej verejnosti nepôsobili ako tí menej schopní.“

O záujme zo strany hráčov o turnaj svedčí aj skutočnosť, že sa veľmi rýchlo zaplnila štartová listina…  

„Najlepšou vizitkou pre organizátorov turnaja je prejavená dôvera zo strany hráčov. A tí ju takýmto spôsobom BTZ preukázali. Uvedomte si, že BTZ má ročný rozpočet na úrovni 30 tisíc eur, zatiaľ čo STZ so 6 miliónmi nie je schopný zorganizovať tento typ turnaja už 15 rokov. Naopak, BTZ vie vybaviť od podnikateľov peniaze a zabezpečiť televízny prenos. Skúste si len predstaviť, keby sa nám podarilo vlani vyhrať voľby, koľko by sme s rozpočtom STZ mohli zorganizovať podobných turnajov. Mnohí hráči by dostali šancu a podstatne väčší priestor. Nemuseli by odchádzať hrať popri štúdiu na univerzity do USA. Mnohí z nich by mohli zostať doma trénovať a popri tom by si ešte aj zarobili na domácich turnajoch.“

Čo hovoríte na absenciu hráčov z NTC?

„Osobne si myslím, že dostali pokyn od Igora Mošku a Miloša Mečířa, aby sa na tomto podujatí nezúčastnili. Zrejme by na sekretariáte museli stráviť spätnú väzbu o dobrej organizácii. A predovšetkým by tým uznali, že Bratislavský zväz, ktorý označili za nedôveryhodného partnera, si svoju prácu robí poctivo a dobre. Generálny sekretár si nemôže predsa dovoliť, aby BTZ bolo v očiach tenisovej verejnosti vnímané podstatne v pozitívnejšom svetle než STZ. Preto ma absencia hráčov z NTC neprekvapuje. Avšak som na druhej strane sklamaný preto, že tým napokon trpia samotní hráči.“

Trúfli by ste si v prípade víťazstva na tomto turnaji a získaní voľnej karty zabojovať aj na trnavskom podujatí?

„Ak by sa mi náhodou podarilo zvíťaziť s určitosťou sa jej vzdám v prospech niektorého z nádejných mladých tenistov, ktorého by som si v priebehu turnaja vytypoval.“

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

5 × 3 =