Home BTZ Martin Kližan je späť: Bývalá slovenská jednotka hlavným ťahákom Majstrovstiev v tenise mužov a žien 2023

Martin Kližan je späť: Bývalá slovenská jednotka hlavným ťahákom Majstrovstiev v tenise mužov a žien 2023

by Igor Uher

BRATISLAVA – Martin Kližan sa vracia do turnajového diania.


Držiteľ šiestich turnajových titulov z hlavného okruhu ATP bude najväčším lákadlom pre priaznivcov tenisu na neoficiálnych Majstrovstvách Slovenska dospelých. Tenisovým zväzom zavrhnutý turnaj dnes štartuje úvodnými zápasmi v kvalifikácii. Finálové súboje sú na programe aj pred televíznymi kamerami vo štvrtok popoludní.

My sme sa porozprávali s riaditeľom podujatia Petrom Miklušičákom, ktorý ako predseda BTZ zorganizoval turnaj v spolupráci s petržalským klubom TK Jednotka.Anabáza vzniku tohto turnaja a prekážky, ktoré vám pri jeho zakladaní postavil do cesty STZ, sú všeobecne známe. Aký máte ako organizátor pocit, keď sa vám kompletne zaplnila jeho štartová listina?

“BTZ organizuje turnaj v spolupráci s petržalským klubom TK Jednotka a pocity sú naozaj pozitívne najmä preto, že na Slovensku sa podobný formát turnaja koná po šestnástich rokoch. Skutočnosť, že za toto obdobie sa nič podobné neorganizovalo, je zrejme tou najvýstižnejšou vizitkou vedenia STZ v starostlivosti o kategóriu dospelých. Nikoho na zväze zrejme netrápilo, že v tejto kategórii nie sú na Slovensku plnohodnotné majstrovstvá. My však máme všetko pripravené a teším sa z toho, že máme zaplnenú štartovú listinu.”

Aký je záujem hráčov o turnaj?

“Aktuálne máme prihlásených 40 žien a 38 hráčov v mužskej súťaži. To znamená, že úplne zaplníme pavúky v oboch hlavných súťažiach a niekoľko adeptov si zahrá kvalifikáciu.”

Kto bude najväčším ťahákom pre divákov?

“Najznámejším hráčom je Martin Kližan, ktorý dlhšiu dobu nebol k videniu na turnajoch, avšak posledné dva mesiace poctivo zaberá na tréningu. Okrem toho je ako tréner v trnavskej akadémii denne niekoľko hodín na kurte. Navyše, má aj určitú zápasovú prax, keď odohral 5 zápasov v slovenskej lige. Najdôležitejšia je však skutočnosť, že je zdravotne v poriadku.”

Máme ho automaticky považovať za najväčšieho turnajového favorita?

“To sa ešte len ukáže. V pavúku sú aj mladí hráči, ktorí sa pravidelne objavujú na medzinárodných ITF turnajoch. Uvidíme, v akej budú forme.”

V propozíciách ste mali ustanovenie o prioritnej akceptácii najlepších hráčov z jednotlivých regiónov. Koľkí sa prihlásili?

“Z regiónov máme 12 nominovaných najlepších hráčov v mužskej aj v ženskej súťaži. Niektorým sme udelili voľné karty, ostatní hráči sa prihlásili.”

V akom čase sa môžu prísť pozrieť na turnaj fanúšikovia?

“Každý deň sa začne hrať o deviatej. Rátame s tým, že v pondelok a v utorok, kedy je na programe najviac zápasov, budeme končiť zrejme až o dvadsiatej. V utorok sú okrem dvojhier v rozpise aj štvorhry. Finálové zápasy sú naplánované na štvrtok.”Ako to bude s televíznymi prenosmi?

“Máme zabezpečené priame prenosy zo štvrtkových finálových zápasov vrátane štvorhry.”

Nebude do určitej miery pre fanúšikov sklamaním, keď neuvidia v akcii hráčov z NTC? Prečo nefigurujú na turnajovej súpiske?

“To je otázka, na ktorú treba hľadať odpoveď priamo v NTC. Niektorí z nich majú iný turnajový program a ostatní zrejme nenašli odvahu sa na turnaj prihlásiť z obavy, čo by im nato povedali tréneri a vedenie NTC. Nie je vylúčené ani to, že niektorí sa tak trocha aj obávajú konfrontácie s ostatnými slovenskými tenistami mimo NTC.”

Až na výnimky sa však hráči z NTC na slovenských turnajoch neobjavujú…

“Je to už dlhodobý trend, že ani juniorskí reprezentanti po odchode do NTC sa na slovenských turnajoch nezúčastňujú. Nevieme, do akej miery je na príčine ich vlastný turnajový program, alebo či sa nebodaj neboja vzájomnej konfrontácie s ostatnými hráčmi. Alebo tréneri v NTC jednoducho potrebujú, aby ich zverenci mali aj za takúto cenu naďalej post tých najlepších na Slovensku. V každom prípade faktom zostáva, že títo tenisti sa konfrontácií na slovenských turnajoch dlhodobo vyhýbajú.”

Aj keď to najpodstatnejšie slovo v názve turnaja pre známe okolnosti chýba, všetci zainteresovaní nepochybujú o tom, že reálne ide o formát Majstrovstiev Slovenska. To znamená, že organizujete výberový turnaj výhradne pre slovenských hráčov, navyše s dotáciou 8 tisíc eur. Kedy naposledy boli na Slovensku dotované majstrovstvá?

“Mohlo to byť ešte pred zhruba dvadsiatimi piatimi rokmi, keď ešte Karol Kučera aj s Dominikom Hrbatým patrili medzi mladých hráčov. V tom čase sa organizovali Zimné majstrovstvá Slovenska v Poprade s dotáciou, myslím, že stotisíc korún. Za mojich čias, keď som získal majstrovský titul v roku 2006 už majstrovstvá dotované neboli. Jediným benefitom pre víťaza bola voľná karta na najbližší turnaj kategórie Futures, ktorý sa konal v mieste konania majstrovstiev. To boli zároveň aj posledné Letné majstrovstvá Slovenska dospelých, ktoré sa v tejto vekovej kategórii konali. Náš turnaj, ktorý je určený pre domácich hráčov, má dotáciu osemtisíc eur, čo je do určitej miery unikát aj preto, že dotácia pre bežné domáce turnaje u nás nepresahuje hodnotu tisíc eur.”

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

fourteen − eleven =