Slovenský týždeň: Heroické výkony Kližana, pozitívom aj Kovalík

by Michal Pokrivka

V posledných rokoch sme si zvykli, že nám robí radosť najmä ženský tenis. Muži nie sú pravidlom ani v hlavných súťažiach ATP podujatí. Martin Kližan a Jozef Kovalík však za ostatných sedem dní prerazili.

Kližan úspešný na dvoch frontoch

Martin Kližan o sebe hovorí, že ľudsky dozrel. A zatiaľ voči tomu nemožno namietať. Na kurte prevládajú z jeho strany pozitívne emócie. Na ATP 500 turnaji v Barcelone najskôr ustál takmer trojhodinovú bitku s Argentínčanom Federicom Delbonisom, aby následne zaskočil Srba Novaka Djokoviča. Ten je síce na míle vzdialený od svojej top formy, no počíta sa to. Víťazstvo bolo treba potvrdiť a „Kližo“ to proti Španielovi Felicianovi Lópezovi s prehľadom zvládol.

Aj štvrťfinálová prehra so španielskou svetovou jednotkou Rafaelom Nadalom v sebe skrýva pozitíva. V prvom sete sa síce Bratislavčan úderovo „zastreľoval“, no v druhom to rozbalil a v prestrelkách z forhendu bol favoritovi minimálne rovnocenným súperom. Škoda troch nepremenených setbalov. Pri dvoch z nich hrali proti nášmu tenistovi centimetre. Vzal však Nadalovi ako jediný za posledných 46 setov na antuke viac ako štyri gemy!

V piatok poobede dohral v Barcelone a už o 24 hodín čelil na ATP 250 turnaji v Mníchove v kvalifikácii Lotyšovi Ernestsovi Gulbisovi. Prípadná prehra by nebola dôvod na kritiku, skôr logické vyústenie náročného programu. Martin sa však blysol obratom a vo finále eliminácie deklasoval Jozefa Kovalíka.

Pozitívny Kovalík, ďalší naši v Mníchove tieň neprekročili

Jozef Kovalík sa dostal do žiary reflektorov v Barcelone aj vďaka náhode. Kvalifikáciou neprešiel, ale zranenie nasadeného Španiela Fernanda Verdasca ho poslalo rovno do 2. kola. Vážiac si druhú šancu odohral skvelý zápas proti Guidovi Pellovi z Argentíny. U Joja je badať progres v rámci pojatia hry. Častejšie chodí na sieť, snaží sa byť aktívny. Možno skúsenosti, možno nervozita, to zohralo rolu v 3. kole. Rakúšan Dominic Thiem mu vystavil stopku. Napriek tomu hral náš tenista veľmi dobre a ukázal, že ho od top 100 delí len nevyrovnanosť výkonov. Na svojom maxime je schopný konkurovať aj oveľa vyššie postaveným súperom.

Mníchov už spomenutý bol. Čo spomenuté nebolo je víťazstvo v 1. kole eliminácie. Odniesol si to Španiel Sergio Gutiérrez Ferrol. Kližan potom jasne demonštroval, kto je najlepším antukovým hráčom Slovenska.

Norbert Gombos vydrel postup cez mladého Nemca Rudolfa Möllekera, nie už cez jeho krajana Daniela Masura. Andrej Martin zvládol rakúskeho navrátilca Jürgena Melzera. Rumun Marius Copil bol však vo finále eliminácie priveľkým sústom.

Rybáriková pozitívne prekvapila

Magdaléna Rybáriková odštartovala neobľúbenú antukovú sezónu umne na WTA Premier akcii v nemeckom Stuttgarte. Hrá sa v hale a podmienky sedia viac tenistkám preferujúcim rýchle povrchy než ortodoxným antukárkam. Magdin variabilný tenis v 1. kole dokonale otrávil Rusku Dariu Kasatkinovú. A poriadne problémy narobil aj v 2. kole Rumunke Simone Halepovej.

Stuttgartskú antuku však nemožno porovnávať s vonkajšími v Madride či Ríme. Nemožno mať preto od piešťanskej rodáčky priveľké očakávania. Finále Karolína Plíšková vs Coco Vandeweghová jasne napovedá, že Stuttgart je pre milovníčky rýchlych dvorcov.

Pražská eliminácia radosť nepriniesla

WTA International podujatie v Prahe prilákalo logicky aj naše hráčky. Michaela Hončová má solídnu formu, vzdorovala favoritke, ale napokon sa pred umením Nemky Tamary Korpatschovej musela skloniť už v 1. kole kvalifikácie. Singlová forma úplne opustila Chantal Škamlovú. Proti Nórke Ulrikke Eikeriovej získala len štyri gemy.

O niečo lepšie si počínala Rebecca Šramková. Skalp Francúzky Tessah Andrianjafitrimovej bol povzbudzujúci, žiaľ, neviedol k prelomovému turnaju po zranení. Spomenutá Nemka Korpatschová sa stala katom Sloveniek. Rebeccu môže mrzieť nedotiahnutý stav 30:0 na príjme pri skóre 4:4 v treťom sete. Najmä, keď následne stratila podanie.

Zelenayova senzačná séria sa skončila

Igor Zelenay sa tento rok usadil pri Ukrajincovi Denisovi Molčanovovi. Úprimne, od tejto spolupráce som nečakal prelomové výsledky. K Igorovi sa mi skôr hodil drobnejší „parťák“ vynikajúci riternami. Funguje to však dokonale. Spolu zbierajú jeden titul za druhým a ich 10-zápasová víťazná šnúra sa zastavila až tesnou prehrou v semifinále challengeru v talianskej Francaville.

Proti jej natiahnutiu boli Uruguajčan Ariel Behar a argentínsky veterán Máximo  González.

ITF turnaje bez úspechov

Peter Vajda sa vracia do hry. V Káhire sa na 15-tisícovom ITF Futures turnaji pekne rozbehol v kvalifikácii, ale v 1. kole hlavnej súťaže ho zastavil vo forme hrajúci Rus Zachar Trapeznikov. Karol Beck dopadol rovnako. Na 15-ke v kazašskom Šymkente prešiel eliminačným sitom, ale Rus Matvej Chomentovskij bol v 1. kole „main draw“ nad jeho sily.

Početné zastúpenie sme mali v talianskej Santa Margherite di Pula. Muži i ženy tu bojovali o body a podiel z balíka 25 000 amerických dolárov. Filipa Horanského zastavil v 2. kole domáci Giovanni Fonio, Lukáša Kleina v rovnakej fáze iný Talian Enrico Dalla Valle a do tretice Tomáša Líšku Brit Billy Harris. Alex Molčan sa vracal po operácii zápästia, no za stavu 6:4, 3:6 vzdal 1. kolo Švajčiarovi Adrianovi Bodmerovi.

Ženská zložka na Sardínii tiež nepotešila. Michaela Hončová našla v 2. kole premožiteľku v Češke Anastasii Zaryckej, Vivien Juhászová už v 1. kole v Ruske Valerii Solovievovej.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

2 × 5 =