Home Najdôležitejšie Zväz schytal ďalšiu tvrdú kritiku: Každé významnejšie hlasovanie bolo dopredu dané, realita je úplne iná

Zväz schytal ďalšiu tvrdú kritiku: Každé významnejšie hlasovanie bolo dopredu dané, realita je úplne iná

by Majo Malinovský
Tomáš Boleman

TRNAVA – Po kritike STZ a dlhodobo nefungujúceho systému smerovania slovenského tenisu z úst významných trénerov ako Vladimír Pláteník, Peter Miklušičák či Emil Miške, ktoré sme vám postupne priniesli, prišla na súčasné vedenie a smerovanie slovenského tenisu ďalšia tvrdá kritika.


Po hĺbkovom rozbore a analýze toho, ako to v slovenskom tenise vlastne nefunguje z úst aj v zahraničí uznávaného trénera Pláteníka, sa k napísaniu otvoreného listu odhodlala aj naša bývalá juniorská grandslamová šampiónka Chantal Škamlová. Slová dotknutej tenistky okamžite rozvírili množstvo diskusií a k reakcii napokon dohnali aj samotného fedcupového trénera Mateja Liptáka, na ktorého Škamlová reagovala.Trnavský klub sa zastal Škamlovej

Na stranu tenistky sa následne postavil aj jej bývalý klub TC EMPIRE Trnava, ktorý pred pár dňami potvrdil nejasnú situáciu okolo fedcupovej nominácie proti Lotyšsku v roku 2019. Stanovisko klubu prinášame v plnom rozsahu bez akýchkoľvek redakčných úprav:

“Klub TC Empire Trnava by sa chcel vyjadriť ku komunikácii medzi Chantal Škamlovou a fedcupovým trénerom SR Matejom Liptákom. Klub TC EMPIRE Trnava potvrdzuje slová Chantal Škamlovej o nejasnej situácii okolo nominácie Fed Cupu proti Lotyšsku v roku 2019. Nominácia M.Liptáka na dané stretnutie sa riešila aj na základe výsledkov z prebiehajúceho ITF turnaj s dotáciou 25 000 USD v TC EMPIRE Trnava. Musíme konštatovať, že konečná nominácia jednoznačne poznačila priebeh nášho ženského ITF turnaja v danom týždni. O udalostiach, ktoré ovplyvnili nomináciu na FED cup v Rige a tiež atmosféru ITF turnaja v Trnave sme po skončení turnaja informovali prezidenta STZ p. Tibora Macka. Následne o celej situácii bol informovaný i VV STZ, ktorý prizval na zasadnutie p. Liptáka.” uviedol pred pár dňami trnavský klub.Športový riaditeľ vie, ako to tam chodí

K pálčivým otázkam sa aktuálne vyjadril aj samotný športový riaditeľ klubu TC Empire Trnava Tomáš Boleman, ktorý má so zväzom a fungovaním vedenia slovenského tenisu vlastné skúsenosti, ktoré ho napokon prinútili vzdať sa funkcie vo VV zväzu. Aj jeho slová vám prinášame v plnom rozsahu bez akýchkoľvek redakčných úprav:

“V slovenskom tenise pôsobím celý svoj život. Začínal som ako hráč a neskôr som pôsobil ako tréner, rozhodca a funkcionár. Pred 2 rokmi som sa rozhodol, že sa budem uchádzať o post vo Výkonom výbore (VV) STZ ako aj v Predsedníctve ZsTZ. V tej dobe som už takmer 10 rokov pôsobil v klube TC EMPIRE Trnava vo funkcii športového riaditeľa. Chcel som priniesť do VV STZ nové myšlienky, svoje skúsenosti a hlavne pomôcť slovenskému tenisu. Nevnímal som situáciu okolo slovenského tenisu veľmi dobre, bolo menej kvalitných hráčov a medzinárodná scéna sa nám stále vzďaľovala.
Príčinu úpadku som videl v tom, že kluby strácali svoju pozíciu a čoraz viac sa presadzoval individualizmus, t.j. rodič si zaplatí trénera, prenajme kurt a individuálne tréningy sa môžu začať. Chýba mi združovanie hráčov, vytvorenie zázemia pre kvalitné sparingy, konkurenčné prostredie, tým pádom celkovo koncepcia a systém výchovy vrcholových hráčov.
Apeloval som na väčšiu podporu klubov a vynikajúcou príležitosťou bol schválený Zákon o športe a vyššie dotácie pre tenis. Pamätám si ako nás STZ pozval na stretnutie k zásadám financovania tenisu, kde pozval aj ďalšie dva najlepšie kluby. Hneď vtedy sme sa ostro vyjadrili, že s daným nadstavením nesúhlasíme a ešte viac to oslabí kluby. Bola napr. schválená individuálna podpora pre hráčov v celkovej hodnote okolo 400 000€, t.j. hráči dostali podporu na priamo a mohli obísť klub. Takže na tomto fóre sme neuspeli, tak som sa snažil na danú vec poukázať aj na VV STZ. Všetkých teší, že do tenisu prišlo viacej peňazí ako pred Zákonom o športe, ale poukazoval som na neefektívne rozdelenie týchto peňazí. Bohužiaľ, odbornej diskusie som sa na VV nedočkal a dokument bol bleskovo schválený. Toto bol jeden z príkladov ako to aj vo VV funguje. Snažil som sa v rámci VV ponúknuť aj iný pohľad na vec, ale vždy som bol prehlasovaný a dostával som sa do konfliktov s vedením STZ.

Po dvoch rokoch v tejto funkcii musím konštatovať, že som nedokázal nič ovplyvniť. Každé významnejšie hlasovanie bolo dopredu dané ako dopadne. Stále bolo prezentované ako napredujeme, že všetko funguje, podporuje sa stále viacej hráčov, rozširujeme základňu a vo výsledkoch sme piaty v Európe. Zväz sa schováva za čísla, dotazníky a ich vyhodnotenia, ale podľa mňa je realita úplne iná. Aj z týchto neprekonateľných rozdielov v názoroch na smerovanie slovenského tenisu som sa rozhodol vzdať sa funkcie vo VV. Čítal som vyjadrenia popredných tenisových trénerov, hráčov a stotožňujem sa s názorom, že nejdeme správnym smerom. Chcelo by to zmenu, reformu a nový impulz. Príde mi to, ako čakanie na zázrak, že vystrelí motyka v DC alebo FC alebo nejaký junior spraví výsledok na juniorskom grandslame a bude opäť na chvíľu kľud, veď máme výsledky. Obávam sa, že pri tomto smerovaní budeme na ten výsledkový zázrak čakať čoraz dlhšie a dlhšie,” uviedol Boleman.

Zdroj: ts, facebook – TC Empire Trnava

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

10 + 20 =