Home Najdôležitejšie Zmena stanov aj rebríčka STZ: Kližan a spol. predstavujú ďalšie body Reformy slovenského tenisu 2022

Zmena stanov aj rebríčka STZ: Kližan a spol. predstavujú ďalšie body Reformy slovenského tenisu 2022

by Igor Uher
Michal Mertiňák, Igor Zelenay, Martin Kližan, Peter Miklušičák

BRATISLAVA – Po utorkovej tlačovej konferencii, na ktorej Martin Kližan so svojou skupinou predložili programové vyhlásenie v podobe reformného balíčka na záchranu slovenského tenisu, sme tento kompletne svojimi strojcami okomentovaný materiál aj v plnom znení zverejnili. Viaceré body z programu však vyvolali oprávnené otázky a na viaceré z nich vám dnes prinášame odpovede.


Reforma slovenského tenisu 2022: Kompletný obsah v plnom znení

Vraj máte v pláne meniť zaužívané rebríčky?

Martin Kližan: „Bodov k Reforme slovenského tenisu máme rozpracovaných podstatne viac. Medzi tie, ktoré sme k siedmim najpodstatnejším nezaradili, ale s určitosťou by sme chceli zaviesť do praxe, patrí aj aktualizácia prihlasovania tenistov do súťaží. V súčasnosti sa deti prihlasujú na turnaje s rebríčkovým postavením z konca predchádzajúcej sezóny. To znamená, že nasadzovanie na turnajoch nezodpovedá ich aktuálnej forme. Chceli by sme tento systém zaktualizovať do formy, ako ju poznáme z profesionálnych okruhov ATP, či WTA. A to by znamenalo, že prihlasovanie na turnaje by sa odvíjalo od aktuálneho postavenia hráča v priebežnom rebríčku.“

Ako dlho potrvá, než sa rozbehne projekt regionálnych centier?

František Babej: „Tie prvé by sme chceli zaviesť okamžite a s postupom času ďalšie. Všetky naraz spustiť nie je možné, najmä pre nedostatok ľudských zdrojov.“

Peter Miklušičák: „Limitujúcim faktorom je počet kvalitných trénerov. Nie je to možné realizovať zo dňa na deň. Tréneri musia prejsť systémom školení a výberovým konaním.“

Koľko by to stálo klub, ktorý by chcel mať zastúpené všetky vekové kategórie?

Martin Kližan: „Len ťažko môže mať jeden klub všetky tri centrá od prípravky, cez TSM až po vrcholové stredisko. Podmienky na infraštruktúru spĺňa v tomto prípade veľmi málo slovenských klubov. Ja som vyrastal na Slávii STU, ktorá má veľký počet kurtov a rovnako tak veľké zázemie. Preto tam mali všetky tri strediská. Mimo Bratislavy je však málo areálov s väčším počtom kurtov. Väčšina z nich má maximálne štyri kurty, čo stačí na jedno z týchto stredísk. Pri výbere charakteru strediska zohrá úlohu aj urbanistické hľadisko. Napríklad na mieste, kde je veľké množstvo škôl, chceme zaviesť prípravky. V mieste s výskytom viacerých klubov, v ktorých hráva viacero žiakov, by sme sa v závislosti od ich veku zamerali na budovanie TSM alebo vrcholového strediska. Chceli by sme to však prispôsobiť regionálnym podmienkam a možnostiam. Preto bude nutná úzka spolupráca s regionálnymi zväzmi. Aby to nebolo riadené tak, ako doposiaľ z jedného centra, kde o všetkom rozhodoval jeden pán.“



Vedeli by ste pomôcť klubom pri rekonštrukcii ich infraštruktúry?

Martin Kližan: Oslovili sme niekoľko ľudí s ponukou na obsadenie  manažérskych pozícií. Vieme o výzvach na čerpanie finančných prostriedkov z eurofondov. Bohužiaľ, asi 99 percent žiadostí klubov, ktoré by chceli tieto prostriedky čerpať, stojí a padá na zle vypracovaných žiadostiach. Ich administratívna časť je natoľko zložitá a náročná, že iba jej zvládnutie stojí kluby veľa peňazí a času. Z tohto dôvodu ponúkneme klubom tím ľudí, ktorý sa bude problematikou výziev zaoberať.“ 

Reforma slovenského tenisu 2022: Kližan vedie do volieb skupinu so silným menoslovom a jasným plánom

Peter Miklušičák: „Zväz by mal podstatne intenzívnejšie spolupracovať s miestnymi samosprávami, Aj v tejto oblasti vidíme priestor pre možnosti získavania finančných prostriedkov na opravu rokmi zanedbávanej infraštruktúry. Práve preto by zväzoví funkcionári nemali ostávať  v bratislavskej kancelárii. Prospelo by veci, ak by chodili po kluboch, pýtali sa na ich problémy a dohadovali stretnutia s primátormi, s predstaviteľmi vyšších územných celkov. A lobovali za obnovenie infraštruktúry.“

Nadišiel čas na generačnú výmenu? 

Igor Zelenay: „Bez toho, aby som konkrétne menoval, skúsme dať radšej šancu mladým, aby sa pohli veci dopredu. Myslím si, že tak ako pán Tibor Macko, ako aj Igor Moška, spravili za to obdobie tridsiatich rokov kus práce, avšak dozrel čas na zmenu. Sme mladý tím, pochodili sme po celom svete, máme dostatok poznatkov aj skúseností k tomu, aby sme ich mohli využiť. A navyše máme chuť do práce.“ 

Igor Zelenay, Martin Kližan, Peter Miklušičák
Igor Zelenay, Martin Kližan a Peter Miklušičák (Foto: TASR – Pavel Neubauer)

František Babej: „Napriek tomu, že si vážime prácu, ktorú vedenie STZ vykonalo, naozaj si myslím, že nastal vhodný okamih pre generačnú výmenu. Naši kandidáti sú všetci v takzvanom strednom veku a vstupujú do prostredia, ktoré dokonale poznajú preto, že v ňom žijú už minimálne tridsať rokov.“

Michal Mertiňák: „Súčasné vedenie STZ nás označuje ako úplne neskúsených pre prácu funkcionárov, pritom každý z nás bol súčasťou tenisového diania minimálne od svojich desiatich rokov. Mám 42 rokov. Po svete cestujem už 25 rokov a pri tenise som takmer každý deň. Verte, že viem, ako to vyzerá v mnohých akadémiách a preto mám predstavu, ako by to mohlo vyzerať aj u nás.“



Ako jediný z proreformného hnutia ste zároveň aj členom výkonného výberu za hráčov.

Igor Zelenay: „Chodil som tam, takže viem, ako to vo výkonnom výbore funguje. Aj keď som niečo povedal, išlo o takzvané „one man show“. Nemal som kompetencie k tomu, aby som niečo zmenil. A keď som vystúpil s vlastným názorom, tak som bol zakaždým upokojený a posadený na stoličku. Bolo by prospešné, aby sa dianie zmenilo v tom, aby mohli debatovať všetci prítomní. STZ nie je iba o jednom človeku a jednom projekte. S dobrým nápadom môže prísť predsa ktokoľvek zo štrnástich členov. Každý jeden názor by mal byť vypočutý a toto mi na zasadaniach výboru chýbalo. Sám seba som sa potom pýtal, k čomu je dobré tráviť tam svoj voľný čas, keď sa aj tak nič nezmení.“

František Babej: „Okrem Igora boli na celoslovenskom výbore viacerí, ktorí si tam pripadali iba do počtu.“

Martin Kližan: „Ešte musím prezradiť na Michala Mertiňáka, že bol donedávna trénerom v NTC. Ako jediný zo všetkých tamojších trénerov tam vlani splnil kritériá, ktoré si každoročne pred začiatkom sezóny vytyčujú a napriek tomu ho z centra vyhodili.“

Michal Mertiňák:  „Táto tlačovka nie je na túto tému. Ale je pravdou, že som bol päť rokov trénerom v NTC. Spolupracoval som napríklad s Viktóriou Kužmovou, ktorú som potiahol zo 140. miesta na 43. priečku. Viedol som aj Annu – Karolínu Schmiedlovú, ako aj Rebeccu Šramkovú. No a vlani som viedol Šramkovú s Terezou Mihalíkovou. Jedna z nich cieľ, ktorým bol postup medzi stovku najlepších, splnila. Napriek tomu ma z NTC prepustili.“

Zväz utrpel v Bratislave fiasko: „Záujmová skupina“ verzus STZ 14:0

Plánujete nejaké zmeny v NTC týkajúce sa systému práce trénerov a hráčov?

Peter Miklušičák: „V stredisku je nutné nastaviť také kritériá, ktoré sa nebudú obchádzať a predovšetkým podliezať len preto, aby sa naplnil požadovaný počet hráčov. Tie súčasné sú nastavené doslova hocijako. Myslíme si, že niektorí hráči a predovšetkým práca, ktorá sa s nimi vynakladá, nie je hodná národného strediska. Preto je nutné kritériá prehodnotiť a predovšetkým zabezpečiť ich dodržiavanie.“ 

František Babej: „NTC má byť špičkou ľadovca kvality slovenského tenisu, jeho výkladnou skriňou. Majú sa tam pripravovať reprezentanti, ktorí spĺňajú kvalitatívne kritériá na medzinárodnej úrovni. Tento projekt chceme samozrejme udržať. A k tomu je nutné ho viac profesionalizovať.“

Plánujete spolupracovať aj so slovenskými trénermi, ktorí pôsobia v zahraničí, alebo tými, ktorí trénujú zahraničných hráčov?

Martin Kližan: „Nebránime sa spolupráci s tými trénermi, ktorí v stredisku pracujú teraz. Pôsobí v ňom viacero takých, s ktorými chceme spolupracovať aj naďalej, či už v NTC, alebo v niektorom regionálnom centre, alebo na klubovej úrovni. Chceme poslať pozvánky aj zahraničným trénerom preto, že v blízkom zahraničí je tá kvalita na vyššej úrovni ako u nás. Veľa dobrých trénerov je v Čechách. Nedávno u nás pôsobil pán Krúpa, ktorý pomáhal Lukášovi Kleinovi a jeho práca na Lukášovom hernom progrese bola viditeľná. Je na škodu veci, že si ho vedenie STZ nedokázalo podržať dlhšiu dobu. Myslím si, že STZ preto urobilo málo.“



Odkiaľ zoberiete peniaze na zabezpečenie regionálnych centier?

Peter Miklušičák: „Peňazí, ktoré idú do zväzu, je dostatočné množstvo. Treba však finančné toky inak nastaviť. Aj keď pri pohľade z vonka nemáme úplný prehľad, kam sa to  množstvo peňazí uberá. Máme o tom iba predstavu. Ale vieme o dvoch až troch projektoch, pri ktorých by bolo možné tie peniaze ušetriť a priamo poslať do regionálnych centier na rozšírenie hráčskej základne.“

Martin Kližan, Peter Miklušičák
Martin Kližan a Peter Miklušičák (Foto: TASR – Pavel Neubauer)

Martin Kližan: „Absolvovali sme viaceré stretnutia s potenciálnymi sponzormi, ktorí by sa veľmi radi zapojili do Reformy slovenského tenisu. Berú to ako prestíž preto, že po 29 rokoch tu môže vzniknúť niečo celkom nové. Aby som to uviedol na pravú mieru, túto reformu neriadi tých päť ľudí, ktorí sme tu za stolom. Je nás približne päťdesiat, pričom máme vo svojich radoch osobnosti ako Dominik Hrbatý, Vladimír Pláteník, Martin Hromec a mnohých ďalších, dobre známych ľudí celej širokej tenisovej verejnosti. Sponzori nám tvrdia, že peniaze nie sú problémom. Tenis by aj podporili, avšak pri súčasnom vedení na čele s pánmi Tiborom Mackom a Igorom Moškom do toho nepôjdu.“

Pláteník reaguje na kritiku Mečířa a Kučeru: Nepravdivými informáciami sa snažia ovplyvniť voľby

Kedy predstavíte meno svojho kandidáta na funkciu prezidenta?

Peter Miklušičák: „Čakáme na výsledky z ostatných krajských volieb. Až podľa jednotlivých výsledkov sa rozhodneme, koho pošleme do volieb o post prezidenta. My sa však predovšetkým nesnažíme vymeniť jedného človeka za druhého. Našim cieľom je presadiť program zmien. Meno kandidáta zverejníme až na poslednú chvíľu. Všetci ste videli, aká kritika a antikampaň sa spustili po bratislavských voľbách na moju osobu. Je samozrejmé, že niečo podobné by ešte pred voľbami mohol očakávať aj náš kandidát a tomu sa chceme vyhnúť.“

Chceli by ste po voľbách zmeniť právomoci prezidenta a generálneho sekretára?

Martin Kližan: „Stanovy STZ sú skostnatené do takej miery, že je nevyhnutné v nich urobiť poriadok.“

Martin Kližan
Martin Kližan (Foto: TASR – Pavel Neubauer)

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

thirteen − 3 =