Home Audio/video VIDEO Djokovič nápisom na kameru rozvíril na Roland Garros emócie: V Srbsku sa obávajú diskvalifikácie

VIDEO Djokovič nápisom na kameru rozvíril na Roland Garros emócie: V Srbsku sa obávajú diskvalifikácie

by Majo Malinovský
Novak Djokovič, Roland Garros 2023

PARÍŽ – Srbský tenista Novak Djokovič sa po svojom triumfe v 1. kole na Roland Garros v Paríži postaral o kontroverzný moment. Prostredníctvom odkazu na kamere poslal do sveta svoj postoj k súčasnej politickej situácii v Kosove.


Novak Djokovič, Roland Garros
Novak Djokovič (Foto: TASR/AP – Jean-Francois Badias)

Kosovo je srdce Srbska

“Kosovo je srdcom Srbska. Zastavte násilie,” napísal v srbčine na objektív kamery po víťazstve nad Američanom so srbskými koreňmi Aleksandarom Kovačevičom 6:3, 6:2 a 7:6 (1).

Približne 25 vojakov mierových síl NATO, ktorí bránili tri radnice v severnej časti Kosova, v pondelok utrpelo zranenia pri zrážkach so srbskými demonštrantmi a srbský prezident Aleksandar Vučič uviedol armádu do najvyššieho stupňa bojovej pohotovosti.

Djokovič, ktorého otec sa narodil v Kosove, podľa stanice Sky News srbským novinárom povedal: “Nie som politik, ani nemám v úmysle vstupovať do diskusií. Ako Srba ma zraňuje, čo sa deje v Kosove. Naši ľudia boli vyhnaní z magistrátov. To je to najmenej, čo som mohol urobiť. Ako verejne známa osoba cítim povinnosť vyjadriť podporu našim ľuďom a celému Srbsku. Kosovo je naše srdce, pevnosť, centrum najdôležitejších udalostí; odohrala sa tam najväčšia bitka, je tam najviac kláštorov. Je veľa dôvodov, prečo som to napísal. Neviem, či ma niekto potrestá, alebo niečo podobné, ale urobil by som to znova. Som proti vojnám a konfliktom akéhokoľvek druhu,” dodal 36-ročný tenista.Djokovič dokonca chce nechať v Kosove pokrstiť svoje deti. V reakcii na to mu cez Twitter odkázal kosovský minister športu, kultúry a mládeže Hajrulla Çeku, že bez očkovania do krajiny nemôže. Djokovič je známym odpieračom vakcinácie, ale minister nespresnil, aké očkovanie má vlastne na mysli.K incidentom došlo deň po tom, ako generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval Kosovo, aby zmiernilo napätie so Srbskom po zrážkach medzi kosovskou políciou a demonštrantmi. Tí nesúhlasia s tým, aby v etnicky srbských oblastiach úradovali albánski starostovia.

Podľa Vučiča utrpelo v pondelok zranenia 52 Srbov, z toho traja vážne. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová obvinila svojho srbského kolegu z destabilizácie Kosova.

Srbsko ani Rusko ako jeho tradičný spojenec neuznávajú nezávislosť Kosova, pričom Moskva zablokovala snahu tejto krajiny stať sa členom Organizácie Spojených národov (OSN). Srbsko stále považuje Kosovo za súčasť svojho územia.

Srbské médiá sa po politickom odkaze dokonca obávajú diskvalifikácie svojho národného hrdinu. Ako príklad uviedli osud niekoľkonásobného plaveckého medailistu z európskych šampionátov Milorada Čaviča, ktorý bol v roku 2008 diskvalifikovaný na ME v Eindhovene za to, že prišiel na preteky v tričku s nápisom „Kosovo je Srbsko.”

“Neexistujú nijaké oficiálne grandslamové pravidlá o tom, čo hráči môžu alebo nemôžu povedať. Francúzska tenisová federácia (FFT) v tejto veci nevydá žiadne vyhlásenie, ani nezaujme žiadne stanovisko,” uviedli pre Reuters predstavitelia FFT, ktorá Roland Garros organizuje. Okolo Djokoviča bol politický rozruch už na tohtoročnom Australian Open, o ktorý sa postaral jeho otec Srdjan, ktorý sa nechal odfotiť s ruskými fanúšikmi podporujúcimi agresiu Ruska na Ukrajine.

Djokovič je na Roland Garros v pozícii nasadenej trojky. Na parížskej antuke môže získať rekordný 23. grandslamový titul a odpútať sa na čele historických tabuliek od Rafaela Nadala. Španiel vo francúzskej metropole neobhajuje titul pre zranenie bedrového kĺbu, ktoré utrpel v januári na Australian Open.

Zdroj: ts, TASR

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

five × 1 =