Home Najdôležitejšie Talent: Polina Kudermetovová – Mladšia z nádejného sesterského dua

Talent: Polina Kudermetovová – Mladšia z nádejného sesterského dua

by Michal Pokrivka

V ruskom tenise sa objavujú nové a nové talenty prakticky neustále. Jedným z nich je aj Polina Kudermetovová, ktorú si priblížime dnes.

Detstvo a tenisové začiatky

Polina Kudermetovová sa narodila 4. júna 2003 v ruskom Magnitogorsku, kam sa rodina tesne pred jej narodením presťahovala z Kazane. Dôvodom bol nový profesionálny kontrakt otca Eduarda – známeho úspešného hokejistu. Jej sestrou je Veronika Kudermetovová – o šesť rokov staršia 38. hráčka sveta.

Keď sa Polina v siedmich rokoch rozhodla ísť v sestriných šľapajách, nemala to jednoduché. „Snažila sa hrať počas prestávok medzi mojimi tréningovými jednotkami. Veľmi sa jej to páčilo, ale rodičia ani tréneri nemohli tráviť dosť času s oboma, takže sa nedá povedať, že by sa dostala k tenisu priamočiaro,“ prezradila vlani staršia Veronika o svojej „malej sestre“.

sestry Polina a Veronika Kudermetovové

Napriek ťažším začiatkom sa Polinin talent rýchlo prejavil a po žiackych úspechoch v Rusku sa už na jeseň 2016 vydala na medzinárodný juniorský okruh. Deň pred svojimi 14. narodeninami zaznamenala prvý veľký úspech, keď ovládla turnaj do 18 rokov v gruzínskom Tbilisi. V ďalších mesiacoch jej postupné zlepšovanie plynule pokračovalo.

Polina Kudermetovová vs Fatima Ingrid Keitová (štvrťfinále Les Petits As 2017):

Vlani sa mladšia zo sestier Kudermetovových začala tlačiť medzi juniorskú špičku. Na Australian Open síce skončila pri grandslamovej premiére v 2. kvalifikačnom kole, ale v máji dobyla podujatie kategórie 1 v nemeckom Berlíne, čo jej otvorilo dvere medzi elitu dokorán. Na Wimbledone sa predrala z kvalifikácie až do štvrťfinále, v ktorom ju zastavila neskoršia ukrajinská šampiónka Daria Snigurová. Na US Open prišlo 3. kolo.Zatiaľ posledný prelom prišiel počas januárovej austrálskej šnúry. V Traralgone ovládla 16-ročná Ruska ďalší turnaj kategórie 1, na Australian Open dokráčala do svojho druhého grandslamového štvrťfinále. Tieto výsledky ju katapultovali na nové rebríčkové maximum v podobe 7. miesta.

s trofejou z Traralgonu

Profesionálne výsledky

So ženským tenisom má zatiaľ ruská tínedžerka pramálo skúseností. Debutovala síce už v auguste 2018 na domácom 15-tisícovom podujatí v Kazani, ale bol to zároveň na dlhých 12 mesiacov aj jej posledný profesionálny štart. Druhá skúsenosť prišla na rovnakom turnaji a tentoraz prišlo namiesto konca v 1. kole pekné štvrťfinále.

Na jeseň 2019 dostala Kudermetovová možnosť vyskúšať si kvalifikáciu na moskovskej akcii kategórie WTA Premier. Krajanku a rovesníčku Oksanu Selechmetevovú v 1. kole zdolala, ďalšia talentovaná Ruska Varvara Gračevová však už bola priveľké sústo. Zatiaľ predposledný štart medzi ženami prišiel týždeň pred Vianocami na 15-ke v tureckej Antalyi, kde získala Polina svoj prvý profesionálny titul. Posledné vystúpenie, cez víkend v eliminácii WTA Premier turnaja v Moskve, jej nevyšlo. V úvodnom kole získala len dve hry proti Češke Tereze Martincovej.

po víťazstve v Antalyi

V hodnotení WTA je ruský talent na okrúhlom 800. mieste, pred necelými dvoma týždňami bol o dve pozície vyššie, čo je doterajšie kariérne maximum.

Profil hráčky

Polina Kudermetovová je rovnako ako jej sestra praváčka využívajúca obojručný bekhend. Ten síce má svoju kvalitu, no oveľa väčšia palebná sila sa skrýva v jej forhende. Ten je určite jej najsilnejším úderom. Z povrchov má talentovaná tínedžerka najradšej hard, na ktorom dokáže najúspešneješie diktovať tempo výmen.Informácií z Polininho súkromného života veľa nie je, väčšinou sa o nej vyjadruje v médiách staršia sestra. „Bohužiaľ, nemám veľa príležitostí sledovať jej zápasy. Keď som v Moskve, snažím sa jej pomôcť, poradiť, no stáva sa to zriedka,“ prezradila vlani. Ako uvádzajú ruské médiá, tvrdohlavá mladšia sestra často dobre mienené rady odmieta. Jej oficiálnym koučom je otec Eduard.

Známe je o nej i to, že nemá veľmi vrúcny vzťah k čítaniu kníh, ktoré naopak patrí medzi záľuby skúsenejšej Veroniky. „Úprimne povedané, do 19 rokov ani mňa nebavilo čítať. Záujem sa u mňa zrodil neskôr sám. Dúfam, že to nastane aj u Poliny,“ verí sestra, ktorá považuje literatúru za vhodný tréning mysle.

so sestrou k sebe majú stále blízko

Predikcia Tenisového sveta: Polina Kudermetovová ešte nemá potrebnú kvalitu, aby mohla súperiť s hráčkami z okruhu WTA, jej progres za posledný rok však bol výrazný. Ak zapracuje na podaní a konzistentnosti úderov, raz by to mohla dotiahnuť až niekde do okolia 20. miesta, kam má zrejme namierené jej sestra, ktorá sa tiež rozvíjala pomalšie a definitívne prerazila medzi ženami až po 20-ke.

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

four × 4 =