Švajčiarsky mužský tenis je dlhé roky o dvojici Roger Federer – Stan Wawrinka. Na ich úspechy však pripravil Helvétov Marc Rosset – olympijský zázrak z Barcelony 1992.
Z čista jasna a vo veľkom štýle profesionálny okruh
Marc Rosset sa narodil 7. novembra 1970 v Ženeve. Ako dieťa či junior nebol ničím výnimočný. Teda pokiaľ šlo o mimoriadne tenisové výkony. Vždy totiž vyčnieval vďaka výške. Jeho rast sa zastavil až na hodnote 201 cm. V sezóne 1988 prešiel medzi profesionálov.
O rok neskôr získal prvý titul. Premožiteľa nenašiel v rodnej Ženeve, kde štartoval vďaka voľnej karte. Jeho víťazná šnúra sa v tom čase natiahla na 15 zápasov. Vyhral počas nej aj challengre v Nyone a Messine. V nasledujúcom roku už absolvoval urastený Švajčiar všetky grandslamové turnaje a ukončil ho ako 22. hráč sveta.
Od grandslamových sklamaní po olympijské zlato
Rok 1991 bol veľkým sklamaním. Žiadny singlový titul, nula víťazných zápasov na podujatiach „veľkej štvorky“ a pád na 60. miesto v hodnotení ATP. V sezóne 1992 prišli nečakané úspechy. Rosset, po boku krajana Jakoba Hlaseka, triumfoval vo štvorhre na Roland Garros. V dramatickom finále zdolali 7:6(4), 6:7(3), 7:5 juhoafricko-ruský pár David Adams/Andrej Olchovskij.
Životný úspech prišiel v auguste na olympiáde v Barcelone. Dvojmetrový obor, ktorý sa napriek svojim fyzickým parametrom cítil najlepšie na antuke, senzačne získal zlato. V tom čase sa hralo od 1. kola na tri víťazné sety. Cestou do finále ich stratil ženevský rodák len dva. V strhujúcej bitke o olympijský piedestál zdolal po výsledku 7:6(2), 6:4, 3:6, 4:6, 8:6 domáceho Jordiho Arreseho.
Marc Rosset a jeho cesta za zlatom:
Švajčiarsko bojovalo v sezóne 1992 úspešne aj v Davisovom pohári. Cez Holandsko, Francúzsko a Brazíliu sa prebojovalo do finále. V ňom podľahlo 1:3 na zápasy Spojeným štátom americkým. Rosset síce v piatok v päťsetovom maratóne porazil Jima Couriera, no v sobotu neudržal s Hlasekom vedenie 2:0 na sety proti páru John McEnroe/Pete Sampras a Hlasek v nedeľu proti Courierovi vyrovnať nedokázal.
Strhujúca štvorhra:
https://www.youtube.com/watch?v=UrWmIVPvguM
Grandslamové maximum a nenaplnené ambície
Po barcelonskom víťazstve sa s Rossetom logicky počítalo aj na grandslamových podujatiach. Ukázal, že vie vyhrávať zápasy na tri víťazné sety a presadiť sa v konkurencii najlepších. „Veľká štvorka“ však preňho bola akoby zakliata. Až do sezóny 1996 sa nikdy nepredral cez 4. kolo.Všetko sa zlomilo v tom roku na Roland Garros.
Švajčiarsky dlháň zdolal vo 4. kole 3:0 Švéda Stefana Edberga, následne v piatich setoch napriek manku 0:2 Nemca Bernda Karbachera, až kým mu stopku nevystavil v semifinále po setoch 6:3, 6:4, 6:2 iný Nemec Michael Stich. V ďalších rokoch už ženevský rodák takýto výsledok nezopakoval.
Semifinále Roland Garros (záverečná časť zápasu):
Patril síce do širšej svetovej špičky, no osemfinálové brány prekročil na Grand Slamoch iba raz – na Australian Open 1999, kde stroskotal vo štvrťfinále na Švédovi Thomasovi Enqvistovi. V roku 2000 sa ešte blysol dvoma ATP titulmi – z Marseille a Londýna.
Marc Rosset vs Roger Federer (finále v Marseille 2000):
https://www.youtube.com/watch?v=YTXTYQu20UE
Definitívny ústup z pozícií
Od sezóny 2001 začal Marc Rosset v rebríčku výrazne klesať. Opustil dokonca elitnú svetovú stovku hodnotenia ATP, do ktorej síce ešte dokázal v nasledujúcom roku znova nahliadnuť, no bolo to už obrovské trápenie.
Rok 2004 zakončil skúsený matador so slávnou minulosťou až na 213. pozícii rebríčka. V ďalšej sezóne prehral všetky štyri singlové zápasy, a tak sa rozhodol s tenisom „seknúť“. Rozlúčku absolvoval v Bazileji. Vo štvorhre prehrali s krajanom Stanom Wawrinkom v 1. kole 3:6, 3:6 s českou dvojicou Tomáš Berdych/Jiří Novák.
Rossetove úspechy v kocke
Počas 18 rokov na okruhu vyhral obávaný servisman 15 turnajov ATP vo dvojhre a 8 vo štvorhre. Jeho univerzálnosť dokumentuje skutočnosť, že vyhral v singli na všetkých typoch povrchov (vrátane vtedy využívaného koberca, pozn. red.). V rebríčku dvojhry je jeho maximom 9. miesto zo septembra 1995. Vo štvorhre bol v novembri 1992 na 8. priečke.
Na odmenách zarobil 6,8 milióna amerických dolárov. Dodnes mu patrí v konkurencii Federera, Wawrinku či Hingisovej jeden unikát. Singlové olympijské zlato totiž nezískal nik zo slávnejšieho trojlístku. Zaujímavý je aj jeho osobný rekord v počte es na zápas. V roku 2001 ich v Davis Cupe nastrieľal proti Francúzovi Arnaudovi Clémentovi pri prehre 3:6, 6:3, 6:7, 7:6, 13:15 impozantných 48.
Koncovka štvrtého a piaty set zápasu proti Clémentovi:
Obdobie po ukončení kariéry, bizarné maximum a únik z pazúrov smrti
Už na sklonku kariéry, v rokoch 2002 – 2005, pôsobil Rosset ako (ne)hrajúci kapitán švajčiarskeho daviscupového tímu. Vo Švajčiarsku sa dodnes teší popularite, pravidelne ho pozývajú ako experta na tenis do televíznych štúdií a jeho názory sú často publikované v médiách.
Marc Rosset v roku 2017 o Federerovi:
S jeho menom sa spája aj jeden bizarný a negatívny rekord, ktorý by určite rád vymazal z historických tabuliek. V 1. kole Wimbleodnu 1995 totiž nakopil proti Američanovi Michaelovi Joycovi 26 dvojchýb. Prehra 0:6, 7:6, 5:7, 2:6 bola tak trochu vykúpením. V dlhšom zápase by bol jeho rekord ešte výraznejší.
Ešte počas aktívnej kariéry mal obrovské šťastie. Po US Open 1998 si na poslednú chvíľu „prebookoval“ let na neskorší, čo mu zachránilo život. Lietadlo, ktorým mal pôvodne letieť, sa totiž zrútilo nad Atlantickým oceánom. Všetci pasažieri zomreli.
„Bolo zvláštne uvedomiť si, že zmena plánu mi zachránila život. Niekedy sa jednoducho zobudíte a poviete si ‚dobre, odídem až zajtra, nie dnes‘. Neviete prečo, ale o pár dní zistíte, že ste zmenili svoj život,“ referoval vtedy denníku Washington Post vydesený tenista.
Pridajte komentár