Pohár federácie v Lotyšsku našim nevyšiel, pod čo sa podpísalo viacero faktorov. Radostnejšie výsledky prišli v Budapešti či Trnave, kde naše tváre rozhodne nesklamali.
Pohár federácie veľkým sklamaním
Bez Dominiky Cibulkovej a Magdalény Rybárikovej boli Slovenky v Lotyšsku outsiderky, no ďalšia tvrdá rana v podobe zranenej ruky Viktórie Kužmovej bola už tak trochu knokautom. Rebecca Šramková, ktorá dostala razom šancu v dvoch dvojhrách, totiž ešte na absolútnu špičku nedozrela. Na výborne hrajúcu Anastasiju Sevastovovú jej agresivita neplatila, keďže sa nevyvarovala množstva chýb. Svoje šance mala Rebecca proti trápiacej sa Jelene Ostapenkovej, ale v kľúčových momentoch predsa len zavážili skúsenosti.
Anna Karolína Schmiedlová rovnako nemá potrebné zbrane, ktorými by Anastasiju Sevastovovú prevýšila. Tobôž nie na halovom harde. Na lotyšskú jednotku bolo nevyhnutné vyrukovať s ofenzívnym prístupom pri minime nevynútených chýb. Hráčku schopnú zahrať na tejto úrovni Matej Lipták k dispozícii nemal.
Víkendový neúspech zavŕšila záverečná štvorhra, ktorá pri skóre 0:3 stretnutie uzavrela. Tereza Mihalíková s Annou Karolínou Schmiedlovou vzali tandemu Diana Marcinkevičová/Jelena Ostapenková len päť hier.
Nastúpiť bez troch hráčok z top 100 je luxus, aký si náš tenis nemôže dovoliť. Napriek tomu je na zváženie, či bolo rozumné vziať len štyri tenistky, keď ich v nominácii mohlo byť päť. Kristína Kučová na jeseň v Hongkongu Ostapenkovú zdolala, do debla bola k dispozícii Chantal Škamlová, naša rebríčková dvojka.
Trio našich na hlavnom okruhu ATP
Andrej Martin absolvoval juhoamerický antukový dvojboj. Na začiatku týždňa prehral ako úspešný kvalifikant v 1. kole turnaja ATP 250 v argentínskej Córdobe so Španielom Robertom Carballésom Baenom. Vzápätí sa presunul do iného argentínskeho mesta Buenos Aires. Tu mu nevyšla už kvalifikácia, keď podľahol v 1. kole v troch vyrovnaných setoch Cameronovi Norriemu.
Martin Kližan sa prezentoval v solídnej forme na halovom hardovom ATP 250 podujatí v bulharskej Sofii. Kvalitne servoval, výkyvov mal pomenej, čo mu stačilo na postupy cez Bosniaka Mirzu Bašiča a Nemca Daniela Brandsa. Následná konfrontácia s členom svetovej špičky Martinovi nevyšla. Rus Daniil Medvedev bol vo štvrťfinále výrazne lepší vo všetkých herných činnostiach.
Igor Zelenay absolvoval v Bulharsku štvorhru. S Ukrajincom Denisom Molčanovom najskôr využili krízu elitnej holandsko-rumunskej dvojice Jean-Julien Rojer/Horia Tecau, no vo štvrťfinále nezvládli tajbrejky proti papierovo hrateľnému indonézsko-taiwanskému páru Christopher Rungkat/Sie Čeng-pcheng.
V Budapešti zanechali naši výraznú stopu
Početná slovenská zostava bojovala na halovom challengeri na harde v Budapešti. Potešili najmä Filip Horanský a Alex Molčan. Prvý menovaný nadviazal na nedávny daviscupový výkon proti Šapovalovovi. Je evidentné, že sa Filip neustále zlepšuje na servise a v porovnaní s minulosťou je aktívnejší. Postupne zdolal Rakúšana Lucasa Miedlera, Taliana Filippa Baldiho, krajana Alexa Molčana, až kým ho v semifinále nezastavil výborne hrajúci Kazach Alexander Bublik.
Veľmi sa mi v Maďarsku páčil aj herný prejav Alexa Molčana. Napriek výškovému hendikepu a slabšiemu servisu už dokáže preháňať favoritov aj mimo antuky. Svoje limity Alex kompenzuje jednak skvelým pohybom, no aj dĺžkou úderov a čoraz variabilnejším, celodvorcovejším prejavom. Do štvrťfinále sa prehrýzol cez Nemca Petra Hellera, Rakúšana Dennisa Novaka a Francúza Maxima Janviera.
Norbert Gombos naďalej márne čaká na prelomový výsledok, ktorý by mu pomohol z hľadiska sebavedomia i renkingu. V Budapešti zdolal v dvoch setoch Rusa Aslana Karaceva, vydrel aj postup cez Holanďana Tallona Griekspoora, ale v 3. kole proti Talianovi Gianlucovi Magerovi na sľubné výsledky nenadviazal.
Skvelý týždeň má za sebou Filip Polášek. Ostrieľaný deblový špecialista spojil v maďarskej metropole sily s kvalitným Nemcom Kevinom Krawietzom a výsledkom bol spoločný titul. V napínavom finále si poradili s talianskom-švajčiarskym duom Filippo Baldi/Luca Margaroli.
V Trnave tesne bez domácich titulov
Na 25-tisícovom ITF turnaji v Trnave potešila najmä skúsená Kristína Kučová. Postupne zmietla z kurtu krajanku Michaelu Hončovú, Rumunku Andreeu Amaliu Roscovú aj Srbku Dejanu Radanovičovú. V semifinále jej vzdala za stavu 1:5 Rumunka Alexandra Cadantuová. Boj o titul vyšiel lepšie českej veteránke Lucii Hradeckej. V kľúčových momentoch finále si dokázala pripísať viacero jednoduchých bodov vďaka podaniu, ktoré ju držalo celý týždeň.
V ťažkej situácii bola v Trnave Tereza Mihalíková. Na diaľku ju sledovali z Rigy, kam napokon na poslednú chvíľu cestovala kvôli Fed Cupu. Krajanku Viktóriu Morvayovú v 1. kole porazila, proti spomínanej Cadantuovej sa nepresadila.
Laura Maluniaková nezahrala v 1. kole zle proti Hradeckej, Katarína Kužmová sympaticky vzdorovala kvalitnej Češke Tereze Smitkovej a Vivien Juhászová zas potrápila ukrajinskú favoritku Katarinu Zavackú. Menej šancí mala Zuzana Zlochová proti Federice di Sarrovej z Talianska a Lenka Stará proti Cadantuovej.
Michaela Hončová bola blízko k titulu zo štvorhry, no s Ukrajinkou Gannou Poznichirenkovou vo finále neuspeli. Trofeje pre víťazky zdvihli nad hlavu Rumunka Elena Bogdanová s s Bulharkou Elicou Kostovovou.
Slovenské štarty aj v Egypte a Turecku
Na hardovej 15-ke v egyptskom Šarm aš-Šajchu skúšala šťastie Barbora Matúšová. Potvrdila stabilnú výkonnosť, v tesnom trojsetovom štvrťfinále jej vystavila stopku neskoršia domáca víťazka Majar Šerifová.
Natália Vajdová bojovala na antukovej 15-ke v tureckej Antalyi. V úvodnom kole nestačila na Izraelčanku uzbeckého pôvodu Vladu Jekšibarovovú.
Pridajte komentár