Iga Swiateková
Iga Swiateková (Foto: TASR/AP - Gregory Bull)

Otvorená spoveď svetovej jednotky: Bola som dlho introvertka, nedokázala som sa pozrieť nikomu do očí

VARŠAVA – Je neotrasiteľnou tenisovou jednotkou. Poľská tenistka Iga Swiateková získala už tri grandslamové tituly a má len 21 rokov. Pred niekoľkými sezónami však bolo všetko inak. Vo svojej izbe snívala o tom, že sa bude môcť rozprávať s ľuďmi a zbaví sa introverta vo svojom vnútri.


Nebola obyčajným dieťaťom. Športovala, pretože ju to bavilo. Rodáčka z Varšavy nikdy nesnívala o tom, že sa stane svetovou hviezdou a zasadne na tenisový trón.

„Mala som to inak. Celé noci som snívala o tom, že sa jedného dňa budem v spoločnosti cítiť dobre. Rozprávať sa s ľuďmi bola pre mňa skutočná výzva, až do svojich 18 rokov som mal problém pozrieť sa komukoľvek do očí,“ priznala Swiateková v otvorenej spovedi pre Players Tribune.

Na kurte však excelovala. Pevný športový základ mala od svojho otca, ktorý bol olympijským veslárom. Viedol ju k profesionalite na kurte aj mimo neho. Dlho jej však chýbali sociálne kontakty, na čom mal paradoxne podiel práve jej otec.

„Keď som mala 10 rokov, často ma to ťahalo na ihrisko, hrať futbal v tíme, behať s ostatnými. Ale on na mňa vždy kričal, aby som išla na tenisový tréning. Myslel to dobre, veril, že to niekam dotiahnem,“ tvrdí.

Kvôli tomu, že sa sústredila na individuálny šport, mala problém viesť konverzáciu s niekým cudzím alebo v spoločnosti, kde bolo viac ľudí. „Keď som sa dostala do takejto situácie, mala som v hlave prázdno. Bolo bežné, že som odpovedala len jednoslovne,“ spomína trojnásobná grandslamová šampiónka.Pritom sa jej na kurtoch darilo už v juniorskom veku. Ovládla dvojhru vo Wimbledone a štvorhru na French Open, napriek tomu sebavedomím príliš neoplývala.

„Bude to tým, že som Poľka, ak by som bola Američankou, asi si od útleho veku verím podstatne viac. V Poľsku to ale zase toľko tenistov ďaleko nedotiahlo, šport v našej krajine nemá až takú podporu, chýbajú peniaze. Jedinou výnimkou je Agnieszka Radwaňská,“ hovorí Swiateková.

Túži pomôcť ľudom v Poľsku

„Chcem hovoriť o problémoch v Poľsku, chcem, aby v našej krajine boli ľudia hrdí. Chcem otvárať témy o duševnom zdraví, aby ľudia vedeli, že chodiť na terapie nie je nič zlého,“ dodala.

Zdroj: ts

About Roderik Pastier

Check Also

Alex Molčan, Australian Open

Obrovské sklamanie pre slovenských fanúšikov: Súboj Molčana s ruskou hviezdou v Miami neuvidíme

MIAMI – Slovenský tenista Alex Molčan pre zranenie bedrového kĺbu v pondelok nenastúpi na duel …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

4 × 3 =