Home Audio/video Na US Open diskvalifikoval Djokoviča: Obvinený rozhodca s definitívnou suspendáciou

Na US Open diskvalifikoval Djokoviča: Obvinený rozhodca s definitívnou suspendáciou

by Majo Malinovský
Soeren Friemel, Novak Djokovič, diskvalifikácia

BRATISLAVA – S odvolaním neuspel. Empajrový rozhodca, supervízor a tiež držiteľ zlatého odznaku Sören Friemel, ktorého “preslávila” diskvalifikácia Novaka Djokoviča na US Open 2020, bol definitívne suspendovaný.


Nemecký rozhodca obvinený zo závažného neetického správania a zneužívania svojich právomocí, bol po päťmesačnom vyšetrovaní suspendovaný a pred pár dňami bolo zamietnuté aj jeho následné odvolanie. To pre Friemela znamená pokračovanie udeleného ročného zákazu vykonávania svojho povolania.

Sören Friemel, Davis Cup, žreb
Sören Friemel počas žrebu Davis Cupu ešte vo februári 2001 (Foto: TASR – Pavel Neubauer)Neetické správanie a zneužívanie právomocí

Prvé obvinenie proti nemu vzniesol jeho mladší kolega a po prešetrení bol medzinárodnou tenisovou federáciou dočasne suspendovaný už v júni 2021. Jeho zlatý odznak ho totiž povyšoval nad ostatných bežných rozhodcov a práve skúsený Nemec určoval, ktorí rozhodcovia budú kam pridelení a ktorí sa dočkajú povýšenia. Dôkazy potvrdili, že jeho neetické správanie a viacnásobné zneužívanie právomocí bolo realitou a od tenisu si minimálne na rok oddýchne.

“Sťažnosti spočívali v tom, že Sören spravil viaceré nevhodné komentáre,“ uviedol hovorca Medzinárodnej tenisovej federácie s dodatkom, že suspendovaný arbiter, ktorý pre ITF pracuje už od roku 2014, zároveň zneužíval svoje postavenie pri udeľovaní pozvánok na turnaje. “Vyšetrujúci úradník a celý vyšetrovací tím dospeli k zisteniu, že došlo k porušeniu kódexu.“

Djokovič si rozmyslel očkovanie, tvrdí autor jeho biografie: Inšpiroval ho vraj Nadalov rekordný titul

Diskvalifikoval Djokoviča

Friemel do pozornosti tenisových fanúšikov vstúpil na nezabudnuteľnom US Open v roku 2020, kedy Djokovič v osemfinálovom súboji s Carrenom Bustom nešťastným odpalom trafil loptičkou čiarovú rozhodkyňu do krku. Práve nemecký arbiter a supervízor vyslovil konečný verdikt, ktorý pre srbskú svetovú jednotku znamenal predčasný koniec v New Yorku.Nechýbal ani na rekordnej wimbledonskej bitve

Nemec nechýbal ani na historickom rekordnom wimbledonskom súboji Johna Isnera s Nicolasom Mahutom, ktorý vošiel do tenisovej histórie viacerými rekordnými zápismi a trval dohromady až 11 hodín a 5 minút.

Tenisové spomínanie: Najdlhší zápas sa hral až tri dni

Sören Friemel, John Isner, Nicolas Mahut
Sören Friemel prerušuje legendárny wimbledonský súboj Isnera s Mahutom v roku 2010 (Foto: TASR/AP – Alastair Grant, File)

Zdroj: ts, ATP

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

sixteen − eight =