Home Najdôležitejšie Martin Kližan: Toto je pravý dôvod môjho rozhodnutia vrátiť sa

Martin Kližan: Toto je pravý dôvod môjho rozhodnutia vrátiť sa

by Jaroslav Šípkar
Martin Kližan

Martin Kližan je bývalý 24. hráč svetového poradia ATP. Prekvapil svojím rozhodnutím vrátiť sa a vysvetľuje hlavný dôvod, ktorý ho k tomu viedol.


Vo veku 34 rokov sa Martin Kližan rozhodol vrátiť do profi tenisového kolotoča. Čo k tomu bývalého 24. hráča svetového rebríčka vlastne viedlo?

“Keď som v lete pomáhal trénovať a videl úroveň našich juniorov. Bolo mi zle z toho, v akých podmienkach trénujú, s akými trénermi pracujú a ako to vnímajú. Bol som sklamaný a rozčarovaný. Frustrácia sa však vo mne postupne premenila na ešte väčšiu chuť začať opäť makať sám na sebe. Všetkým ukázať, ako sa to má robiť,” vyhlásil Martin Kližan v rozhovore pre Športweb.

Kližan počas dvojročnej prestávky v tenise nezaháľal. Kandidoval na primátora Petržalky aj na prezidenta STZ. Ani v jednom prípade neuspel. Tieto porážky sa mu stali motorom a teraz cíti ešte väčší hlad po úspechu ako kedykoľvek predtým.

Láka ho medaila za Davis Cup

“Čoraz viac som začal bažiť po úspechu. V uplynulom období som zažil viac životných prehier ako výhier a to vo mne iba zvyšovalo odhodlanie na sebe opäť makať. Azda viac ako kedykoľvek predtým. Veľmi ma láka ešte jedna vec. Medaila za oddanosť pre Slovensko v Davisovom pohári. Chýba mi k nej už iba jedna nominácia. Len málo ľudí na svete má toto priam nedosiahnuteľné ocenenie,” prezradil Kližan svoj cieľ.

Dvojročná prestávka od únavného cestovania či tvrdých tréningov a odriekania Kližanovi pomohla dobiť baterky. Cíti obrovskú motiváciu, hlad po úspechu a podľa vlastných slov má tenis radšej ako kedykoľvek predtým.

“Hovorím to úprimne a jednoznačne. Začalo sa to aj tým, že som si vytiahol USB kľúč, na ktorom mám víťazné zápasy proti Nadalovi, Djokovičovi, Wawrinkovi a ďalším. Vzbĺkol oheň. Páčila sa mi moja hra. Kedysi som ju vôbec neriešil z pohľadu diváka, ale teraz áno. A chcem byť ešte lepší,” hovorí odhodlane.

Ďalším z dôvodov, pre ktoré sa Kližan rozhodol pre návrat na súťažné kurty je, že svetová špička je podľa neho “hrateľnejšia” ako tomu bolo počas éry Veľkej trojky (Federera, Nadala a Djokoviča).

“Momentálne je elitná desiatka oveľa hratelnejšia ako pred desiatimi rokmi. Konzistentnosť, ktorá tu je dnes, dáva viac príležitostí aj iným tenistom. Oveľa častejšie sa prebojujú do záverečných turnajových kôl a prekvapujú favoritov. Pokiaľ tu boli Federer, Nadal, Murray a Djokovič, tak to absolútne nešlo.”

Tvrdá príprava na Floride

Martin Kližan sa aktuálne tvrdo pripravuje na Floride na svoj návrat na súťažné kurty. Naznačil, aký bude jeho program v najbližších mesiacoch.

“Na programe je iba tvrdá drina, odriekanie, krv, pot a bolesť. A ideálny scénar? Dostať pár voľných kariet na podujatia, pretože s rebríčkom 0 sa žiaľ nikam nedostanem. Uspieť na turnajoch a posúvať sa krok za krokom ďalej.”

O neúspechu v politike

Kližan sa vyjadril aj k neúspechu v komunálnych voľbách a kandidatúre na šéfa slovenského tenisu. Z oboch si zobral ponaučenia a skúsenosti do ďalšieho života.

“Komunálne voľby mi ukázali, že pokiaľ sa nepodvolíte politickému systému – ako to robia všetci len kvôli krúžkom – tak nemáte šancu uspieť. A tenis? Igor Moška je šéfom zväzu dlhých 34 rokov. Za ten čas si vytvoril po celom Slovensku hnusnú chobotnicu vlastných poddaných, ktorých si kupuje na to, aby bol na svojej stoličke nesmrteľný. Zatiaľ sa mu to darí, ale aj na neho čaká – už v najbližšom čase – krušné obdobie. To vám viem už teraz s určitosťou povedať.”Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

19 − nine =

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy