Home Najdôležitejšie Koniec kariéry Rogera Federera je čoraz bližšie. Ktoré miesto bude mať tú česť?

Koniec kariéry Rogera Federera je čoraz bližšie. Ktoré miesto bude mať tú česť?

by Michal Pokrivka

Hoci si to žiaden fanúšik tenisu neželá, príde deň, keď odohrá Švajčiar Roger Federer posledný zápas svojej profesionálnej kariéry. Môže to prísť skôr, ako sa ešte pred pár mesiacmi zdalo. Pozreli sme sa na kvinteto možných scenárov.

Laver Cup 2019

Laver Cup bude v budúcej sezóne hostiť švajčiarska Ženeva a „Fedex“ sám naznačil, že by to bola krásna príležitosť rozlúčiť sa v prítomnosti všetkých najväčších rivalov. Dovtedy obhajuje viac než dosť bodov a ak bude stagnovať, v septembri už nemusí byť v najužšej špičke, čo by mu mohlo vziať chuť pokračovať. V posledných mesiacoch totiž pôsobí v dlhších zápasoch bez energie.

Takéto rýchle ukončenie kariéry by určite nepotešilo japonského sponzora UNIQLO, ktorý „ulovil“ ikonického tenistu len pred tohtoročným Wimbledonom. Je tu však aj ďalší faktor. Synovia Leo a Lenny. Roger chce, aby si jeho zápasy naplno uvedomovali a pamätali. Dnes majú iba štyri roky.

Pravdepodobnosť scenára: 35 %

Wimbledon 2020

K žiadnemu inému Grand Slamu nemá bazilejský rodák taký vrúcny vzťah ako k Wimbledonu. Ak by mu aj budúca sezóna nevyšla stopercentne, stále sa zrejme udrží aspoň v širšej špičke a bude môcť dúfať v posledný wimbledonský zázrak. Aj vo veku 38 rokov. Ak by sa triumfu dočkal, pravdepodobne by po vzore Američana Peta Samprasa (US Open 2002) naozaj skončil.

Je to ešte ďaleko, ale ťažko možno očakávať, že bude Federer na Wimbledone 2020 medzi hlavnými favoritmi. V takom prípade sa vynárajú aj iné možnosti, kde a kedy sa rozlúčiť, keďže odchod na vrchole by už bol pasé.

Pravdepodobnosť scenára: 25 %

Olympiáda 2020

Štart na olympiáde 2020 v Tokiu nepovažuje švajčiarsky tenista za svoj cieľ. Platia navyše určité kritériá umožňujúce kvalifikovať sa, medzi ktoré patrí aj reprezentácia v Davis Cupe. Po reforme tejto tímovej súťaže sa zrejme upraví vzťah k olympijskému turnaju, no nie radikálne. Roger stále nemá singlové zlato spod piatich kruhov a je tu určitá možnosť, že to ešte naposledy skúsi. Ovenčený najjagavejším kovom by mohol spokojne skončiť.

Nevedno presne, aké budú kvalifikačné kritériá, ale musel by sa nejakým spôsobom realizovať v Davis Cupe, čo by mu narušilo prípravu na ostatné vrcholy, ktoré si v najbližších rokoch vytýči. Samotný štart v Japonsku preto nie je veľmi pravdepodobný a zisk zlata už vôbec nie.

Pravdepodobnosť scenára: 5 %

Bazilej 2020

Práve tu ako zberač loptičiek prvýkrát privoňal k veľkému tenisu. Turnaj v rodnom meste má v jeho srdci špeciálne miesto. Vlani mu v podstate podriadil jeseň a uprednostnil ho pred Masters 1000 podujatím v Paríži. Ak by nevyhral Wimbledon 2020, je možné, že by si dojemnú rozlúčku radšej odkrútil doma. Navyše by tu mal stále väčšiu šancu na zisk titulu.

Otázne je, či sa najlepší tenista histórie bude chcieť lúčiť inde než pod žiarou grandslamových reflektorov. Jeho popularita je natoľko globálna, že nemenej emotívny odchod zo scény by zažil na hociktorom podujatí „veľkej štvorky“.

Pravdepodobnosť scenára: 25 %

Rok 2021 a neskôr

Aj keď nehrá Švajčiar v posledných mesiacoch svoj najlepší tenis a čoraz častejšie sa zdá, že ho vek limituje, nikdy ho netreba odpisovať. Už pred ziskom titulu na Wimbledone 2012 niektorí neprajníci vraveli, že sa jeho éra skončila a po zdravotných problémoch zo sezóny 2016 mu verili len tí najskalnejší. Ak bude dnes 37-ročný velikán zdravý, bude ho baviť cestovať a bojovať na kurte, môže nám ešte robiť pár rokov radosť.

V tomto prípade si treba uvedomiť, že ak by aj pokračoval vo veku 40 rokov, zrejme už mimo top 10. Nebude to trochu hazard s menom Federer? Každý by mu to síce odpustil, ale najlepší tenista histórie hrá, aby vyhrával a keď prestane veriť, že to dokáže, skončí. Jedno je však asi isté, prípadná rozlúčka po roku 2020 by prebehla na Wimbledone alebo v Bazileji.

Pravdepodobnosť scenára: 10 %

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

one × 5 =