Home Najdôležitejšie Dať Nadalovi „kanára“ sa nepodarí každý deň. Kto všetko to dokázal?

Dať Nadalovi „kanára“ sa nepodarí každý deň. Kto všetko to dokázal?

by redakcia tenisovysvet.sk

Hoci Dominic Thiem odchádzal po skvelom štvrťfinálovom predstavení proti Nadalovi z kurtu ako porazený, podarilo sa mu niečo, čo nedokázal napríklad ani Novak Djokovič – vyhrať nad súčasnou svetovou jednotkou set 6:0.

Rafael Nadal vo svojej profesionálnej kariére inkasoval celkovo 15 „kanárov“, pričom 4 z nich boli na Grand Slame. Ktorí ďalší tenisti okrem Thiema sa môžu pochváliť tým, že proti Španielovi získali set bez straty gemu?

Roger Federer

Švajčiar je v tejto štatistike rekordérom. Proti Nadalovi sa mu podarilo vyhrať set v pomere 6:0 hneď trikrát. Prvýkrát to bolo v úvodnom sete wimbledonského finále v roku 2006. O rok neskôr odohral excelentný set dokonca na antuke, vo finále turnaja v Hamburgu. Zatiaľ posledného „kanára“ si pripísal v stretnutí základnej skupiny na Turnaji majstrov v roku 2011. Všetky tri spomínané zápasy Federer vyhral.

Andy Murray

Jediný ďalší hráč, od ktorého Nadal dostal „kanára“ viac ako raz je práve Brit. Odohrali sa v dvoch finálových zápasoch, v Rotterdame 2009 a v Tokiu v roku 2011. V oboch prípadoch išlo o rozhodujúci set.

Lukáš Lacko

Pamätný set odohral proti Nadalovi aj slovenský tenista. Bolo to v zápase 2. kola turnaja v katarskej Dauhe v roku 2011. Lacko napokon na Španiela nestačil po výsledku 6:7(3), 6:0, 3:6.

Ako ukázali Dominic Thiem či Lukáš Lacko, ani zisk setu v pomere 6:0 nemusí proti Nadalovi nič znamenať. Presvedčili sa o tom aj Philipp Kohlschreiber (Miami 2017) a Guillermo Coria (Monte Carlo 2005).

Naopak, ďalšími hráčmi, ktorí dotiahli daný zápas do víťazného, konca boli Tomáš Berdych (Australian Open 2015), Michail Južnyj (Čennaí 2008), David Nalbandian (Paríž 2007), Gastón Gaudio (Buenos Aires 2005), Julien Benneteau (Lyon 2004) a Andy Roddick (US Open 2004).