Home Najdôležitejšie Kandidát na post prezidenta STZ prezradil, ako by naložil s Moškom: Čo Krošlák hovorí na nepodporu Kučeru a Mečířa?

Kandidát na post prezidenta STZ prezradil, ako by naložil s Moškom: Čo Krošlák hovorí na nepodporu Kučeru a Mečířa?

by Igor Uher
Ján Krošlák

BRATISLAVA – Protikandidát Tibora Macka v súboji o post prezidenta STZ Ján Krošlák je ďalším z množstva osobností bývalých reprezentantov, ktorí v súčasnosti poukazujú na nevyhnutnosť generačnej obmeny vo vedení tenisového zväzu.


Štyridsaťsedemročný bratislavský rodák nám v zaujímavom rozhovore okrem iného podrobne opísal svoju víziu ďalšieho fungovania NTC. Reagoval na výsledok volieb v Bratislave a zodpovedal na otázku, ako by naložil s aktuálnym generálnym sekretárom STZ Igorom Moškom v prípade svojej úspešnej kandidatúry.

Ján Krošlák
Ján Krošlák (Foto: TASR – Lukáš Grinaj)

Tak, ako pri tvorbe predchádzajúcich rozhovorov, sme aj tentoraz zapojili do koncepcie materiálu niektorých trénerov, ktorým sme pod prísľubom ich anonymity poskytli priestor k tomu, aby sami bez akéhokoľvek redakčného zásahu mohli položiť Jánovi Krošlákovi otázky.

Poznámka : Rozhovor bol uskutočnený predtým, než svoju kandidatúru na pozíciu prezidenta STZ oznámil Miloslav Mečíř.

Prezident STZ Tibor Macko má prvého protikandidáta: Dobré zachovajme, slabo fungujúce zlepšime!

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post prezidenta slovenského tenisového zväzu?

“Moja motivácia zabojovať o tento post má dva rozmery. Prvým je vek Tibora Macka, ktorého si na jednej strane ako človeka veľmi vážim. Avšak zároveň beriem v úvahu, že pán Macko má už 77 rokov. Vysoký vek má svoj objektívny vplyv na pracovný výkon a to znamená, že by ho už mal niekto vo funkcii vystriedať. Druhým rozmerom mojej kandidatúry je dlhodobá stagnácia slovenského tenisu. Jeho zlaté obdobie, kedy sme mohli počúvať o výborných úspechoch Karola Kučeru, Dominika Hrbatého, Karola Becka, či Martina Kližana, je už dávno preč. Chlapci, ktorí reprezentujú slovenský tím v Davis Cupe, už taktiež majú svoj vek a ja jednoducho nevidím veľa mladých, ktorí by ich adekvátne nahradili. Je naozaj nutné skonštatovať, že sa v minulosti najmä práca s mládežou výrazne zanedbala. A v tomto ohľade by som svojimi skúsenosťami mohol pomôcť napraviť aktuálny stav.”



V čom by ste ešte mohli byť prospešní v prípade, ak by ste vo voľbách uspeli?

“Myslím si, že jednou z hlavných úloh nového prezidenta by malo byť prilákanie sponzorov, aby mal zväz dostatok financií pre rozvoj mládežníckej základne. V posledných rokoch sponzoring v slovenskom tenise stagnoval. Myslím si, že by som dokázal oživiť vzťahy s podnikateľmi, ktorí majú blízko k tenisu a ktorí za obdobie posledných desiatich rokov prestali podporovať zväz, čo súvisí aj s osobou generálneho sekretára STZ Igora Mošku.”

Prečo ste svoju kandidatúru ohlásili až niekoľko dní pred krajskými voľbami do orgánov STZ?

“Na to mám jednoduchú odpoveď. Ani som nevedel o tom, že sa konajú. Dozvedel som sa o nich až koncom januára. Začal som o tejto možnosti uvažovať. Poradil som sa v kruhu mojich priateľov z tenisového hnutia, na ktorých názore mi záleží a postupne som dospel k finálnemu rozhodnutiu.”

Ako hodnotíte z vášho uhlu pohľadu výsledok krajských volieb do orgánov STZ v Bratislave?

“Výsledok 14:0 je jasným dôkazom toho, že majitelia klubov s hlasovacím právom sa svojim spôsobom vzbúrili proti súčasnému vedeniu STZ. Jednoznačný výsledok hlasovania potvrdil ich jednotný postoj. Niekto z ich prostredia si dal tú námahu a spýtal sa na ich názor. Predstavitelia klubov sa dohodli, vytvorili väčšinu a súčasné vedenie prevalcovali.”



Čo hovoríte na kandidátnu listinu zväzu, na ktorej bolo aj množstvo služobne starších adeptov?

“STZ pod vedením generálneho sekretára Igora Mošku chcel zachovať kontinuitu tých procesov, ktoré mal zväz v krátkodobom aj dlhodobom horizonte rozbehnuté. Preto si na ňu napísali tých ľudí, ktorí by tieto procesy podporili. Ak narážate na ich vysoký vek, tak starší môže byť zároveň aj podstatne skúsenejší, ako jeho mladší protikandidát. Zároveň však práve pri tomto menoslove bolo zrejmé, že chcel zachovať predovšetkým kontinuitu a veľký výber iných mladších adeptov pravdepodobne k dispozícii nemal. Preto sa uchýlil k tým osvedčeným.”

Zvyšuje výsledok týchto volieb vaše šance na zisk postu prezidenta zväzu?

“Ak by zvíťazili ľudia okolo pána Mošku, tak by s určitosťou podporili Tibora Macka. Moje šance po tomto výsledku určite vzrástli. Ale v akej miere, to si netrúfam v tomto momente odhadnúť aj z toho dôvodu, že víťazná strana má ešte dostatok času na to, aby si postavila svojho vlastného kandidáta.”

Podľa prítomných delegátov v hale mal po vašom odchode vystúpiť Karol Kučera, ktorý vás mal vraj verbálne napadnúť…

“Kučera za mnou prišiel nasledujúci deň do parlamentu s otázkou, či som niečo počul o tom, že vystúpil voči mojej osobe. Odkázal som mu, že som nič nepočul. A tak mi niečo veľmi nezrozumiteľne povedal. Vedel by som k tomu niečo povedať, ak by som presne vedel, čo povedal. Ale to by som najprv musel pochopiť, čo mi vlastne chcel povedať. A možno ak sa to niekedy dozviem, nie je vylúčené, že situáciu vyhodnotím tak, že mi to ani nestojí za reakciu. V parlamente som sa naučil zdržanlivosti. Kedysi som bol prchkým hráčom, avšak za tieto dva roky som si zvykol nereagovať na prvý úder.” 



Aký máte názor na novozvoleného prezidenta Bratislavského tenisového zväzu Petra Miklušičáka?

“Poznáme sa už dlho. Vnímam ho ako dlhoročného kamaráta a stále ho považujem za dobrého tenisového trénera. To, či je vhodnou osobou na túto pozíciu, nám ale ukáže až čas.”

Zväz utrpel v Bratislave fiasko: „Záujmová skupina“ verzus STZ 14:0

Váš volebný slogan znie: „Dobré zachovajme a slabo fungujúce zlepšime“. Skúste nám to rozobrať trochu podrobnejšie. 

“Dianie v STZ zúžim na osobu Igora Mošku preto, že aj táto zmena, ktorej sme svedkami, je predovšetkým o jeho osobe. Zároveň si na rovinu povedzme, že Igor Moška je tou osobou, ktorá už tridsať rokov zväz ovláda. Začnem tým dobrým. Je každému jasné, že ak by nebolo osobnosti Igora Mošku, tak by dnes budova NTC nestála. Ako úspešní reprezentanti sme k jej výstavbe tiež výraznou mierou prispeli našimi výsledkami v Davis Cupe. Dodnes si pamätám, ako po víťaznom zápase s Čile v Prešove za nami prišiel vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda a zahlásil pamätnú vetu: „A Národné centrum mať budete.“ Avšak, ak by pán Moška takpovediac pravidelne nepichal premiéra a jeho vládu ako osa, NTC by nikdy nepostavili a Davis Cup by sme v Inchebe hrali dodnes. Osobnou zásluhou Igora Mošku je Zákon o športe. Vďaka jeho pripomienkam sa tenis posunul v oblasti financovania hneď za dvojicu najpopulárnejších športov. A napriek tomu, že s tým nie sú spokojní predstavitelia palubovkových športov, teraz je vzorec prerozdeľovania peňazí nastavený správne a korektne. NTC vychovalo desiatky úspešných tenistov. Začnem Magdalénou Rybárikovou, Janou Čepelovou, Annou-Karolínou Schmiedlovou, Andrejom Martinom, Norbertom Gombosom, Jozefom Kovalíkom a ďalšími. Všetci menovaní hráči si na seba dokázali zarobiť peniaze a sú produktmi NTC. A musím v tomto ohľade vytknúť Martinovi  Kližanovi to, že sa k NTC nehlási. Na druhej strane negatívnou vecou je, že tenis išiel dole, že sme na tom oveľa horšie, než sme boli pred desiatimi rokmi, že sme veľmi slabí na juniorskom poli, čo sa nedá porovnať s tým, čo tu bolo kedysi. A na tom majú podiel svojou prácou predovšetkým funkcionári na STZ. A je to o to viac viditeľnejšie pri porovnaní s okolitými štátmi. Každý vidí, ako sa darí Poliakom, Čechom alebo aj Maďarom. Ak však porovnám pozitíva s negatívami, z historického hľadiska prevažujú pozitívne veci.”

Odvolali by ste Igora Mošku z pozície generálneho sekretára v prípade vášho zvolenia za prezidenta zväzu?

“Keď ma 32-členný zbor Rady STZ zvolí do funkcie, tak ma bude predovšetkým zaujímať ich názor. Keď poviem, že ho odvolať z funkcie nechcem, avšak rada sa na jeho odvolaní zhodne, tak to tak aj urobím. Po mojich skúsenostiach z politiky tvrdím, že na vrcholovom poste sa funkcionár nemôže riadiť iba podľa vlastného presvedčenia. Môže mať vlastný názor, aj snahu o jeho presadenie, avšak na kľúčových otázkach sa musí dohodnúť konsenzus. Podľa mojej vízie by sa zväz mal rozdeliť na dve divízie, športovú a ekonomickú. Pričom športová by bola absolútne nezávislá od ekonomickej. Športová by sa mala zaoberať riešením smerovania tenisu na Slovensku, mala by riešiť úroveň trénerov a ich vzdelávanie. Pričom by mala aj vlastného športového riaditeľa. Ekonomická divízia by mala mať na starosti chod NTC, splácanie úveru, vzťahy so sponzormi, riešenie problematiky výstavby košického NTC. Toto všetko by mali riešiť odborníci z ekonomickej oblasti, ktorí však už nebudú rozhodovať o tom, na akom povrchu sa budú hrať daviscupové alebo fedcupové zápasy, ani o prideľovaní trénerov k jednotlivým hráčom a už vôbec nie o tom, akým spôsobom sa bude zväz o jednotlivých hráčov starať. A vôbec by som sa nebránil tomu, ak by v ekonomickej divízii zostal aj Igor Moška, ktorý by tak už bol odstrihnutý od rozhodovacích procesov tenisového charakteru.”



Čo by ste po zvolení do funkcie urobili ako prvé?

“Aj počas príhovoru bezprostredne pred voľbou prezidenta požiadam, aby ma Rada STZ po mojom prípadnom zvolení dočasne poverila aj výkonom funkcie generálneho sekretára. A to z dôvodu dočasného prevzatia kompetencií tohto postu na to, aby som mohol urobiť celkový audit. Ak by si to rokovací poriadok vyžadoval, ihneď po zvolení by som požiadal o zvolanie mimoriadnej  schôdze, na ktorej by som požiadal o zmenu stanov, ktoré by k takémuto kroku boli nevyhnutné. Prezentoval by som svoju víziu budúcnosti zväzu a spýtal by som sa Rady, či by vôbec akceptovali pôsobenie Igora Mošku v ekonomickej divízii. V prípade zápornej odpovedi by sme okamžite riešili meno jeho nástupcu.”

Ako si predstavujete zlepšenie spolupráce medzi zväzom a klubmi?

“Členovia Rady STZ sú pre mňa nominanti klubov a preto požiadavky Rady STZ považujem za požiadavky klubov. Veľa vecí je dobre nastavených už dnes. Máme veľký balík peňazí od štátu, od sponzorov a z prenájmov. V zákone o športe je presne dané prerozdelenie peňazí od štátu. Koľko má ísť klubom, koľko na mládež. S tým sa hýbať nedá. Na 25-percentný balík určený klubom vytvoril zväz kľúč, o ktorom si myslím, že je správny. Prerozdeľovanie prostriedkov závisí od veľkosti členskej základne klubu, od počtu aktívnych hráčov, družstiev a od dosiahnutých výsledkov na klubovej úrovni a individuálnych výsledkov ich členov. Som si však istý, že existuje veľa problémov, do ktorých ja momentálne nevidím a chcel by som to od nich počuť a následne ich riešiť.”



Čo si myslíte o tom, že dvaja najúspešnejší tenisti v histórii samostatnosti zjavne nepodporujú vás, ale starý tandem Tibor Macko – Igor Moška?

“Pozrite sa, Karol Kučera stále nedokáže pochopiť, prečo som odišiel od Igora Matoviča. Jednoducho to nevie a v tomto bode zostane zrejme navždy zaseknutý. Pre mňa osobne bol fantastickým tenistom, možno, že vie hrať na gitare a trocha aj spievať. Ale po dvoch rokoch strávených v politike po jeho boku vnímam, že tam sa jeho kvality aj končia. Úplne iné je to však s Milošom Mečířom, ktorý pre mňa navždy zostane mojim daviscupovým kapitánom, olympijským víťazom a tenisovým bohom. Aj keď bude podporovať iného kandidáta, je mojim priateľom a viem, že mu môžem kedykoľvek zavolať. Je pre mňa nedotknuteľný a som schopný sa zaňho aj pobiť, ak by sa náhodou o ňom niekto nepekne vyjadril v mojej prítomnosti. Nevadí mi, že ma nepodporuje. Som presvedčený o tom, že ak by som zvíťazil, prišiel by mi k zvoleniu úprimne zablahoželať.”

Miloslav Mečíř druhým kandidátom na prezidenta STZ: Veľmi pozorne vnímam súčasné dianie

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

8 − four =