Home BTZ Iniciatíva za lepší tenis nesúhlasí s navrhovanými Stanovami STZ: Pre naštartovanie tenisu na Slovensku sa neurobilo až tak veľa

Iniciatíva za lepší tenis nesúhlasí s navrhovanými Stanovami STZ: Pre naštartovanie tenisu na Slovensku sa neurobilo až tak veľa

by Majo Malinovský
Igor Zelenay, Martin Kližan, Peter Miklušičák

BRATISLAVA – Predseda Bratislavského  tenisového zväzu (BTZ) Peter Miklušičák predstavil Iniciatívu za lepší tenis.


Podnetom k jej vzniku bola nespokojnosť s navrhovanými Stanovami Slovenského tenisového zväzu (STZ), ktoré bude 22. apríla schvaľovať Rada STZ. Iniciatívu podporili viacerí súčasní i bývalí reprezentanti – Kristína Kučová, Igor Zelenay, Martin Kližan či Michal Mertiňák.

Nie sú stotožnení so zmenou Stanov STZ

“Nie sme stotožnení so zmenou Stanov STZ. Neboli zohľadnené viaceré naše pripomienky, preto sme sa rozhodli založiť Iniciatívu za lepší tenis. Členmi petičného výboru sú okrem aktívnych i bývalých hráčov aj uznávaný tenisový tréner Vladimír Pláteník a Samuel Piasecký, ktorý sa okrem športovej gymnastiky venoval aj plážovému tenisu,” uviedol Miklušičák.

Šéf BTZ tvrdí, že je snaha o zasahovanie do vnútorných záležitostí Regionálnych tenisových zväzov (RTZ), ktoré sú samostatné občianske združenia s právnou subjektivitou, pod hrozbou vylúčenia alebo pozastavenia ich členstva v STZ.“Prekáža nám aj snaha o nedemokratické prerozdelenie moci v rámci organizácie, popierajúce rozdelenie medzi zákonodarné, výkonné a kontrolné orgány. Nepáči sa nám ani oklieštenie právomoci najvyššieho orgánu STZ – Rady STZ – za účelom posilnenia právomoci Výkonného výboru STZ a prezidenta STZ,” zdôraznil Miklušičák.

Snaha o umlčanie kritiky

Ďalším kameňom úrazu je podľa jeho slov rozdielne nastavenie výpočtu volebného kľúča pre STZ a RTZ. “Platí dvojaký meter pri výpočte kľúča, iný pre STZ a iný pre RTZ. Nastavenie kľúča bolo účelové s cieľom posilniť postavenie niektorých tenisových klubov v RTZ. Je snaha o potlačenie a umlčanie kritických hlasov v rámci demokratickej diskusie vo vnútri tenisového hnutia pod hrozbou vylúčenia zo STZ.”

Iniciatíva žiada, aby sa v Stanovách STZ viac prihliadalo na to, že tenis je individuálny šport. “Dotácie sa točia okolo družstiev. Hodnotenie tenisových klubov je na základe ich výsledkov v kolektívnych súťažiach, bez ohľadu na individuálne výsledky ich hráčov. Toto by sa malo zmeniť. Za uplynulý rok sa niektoré veci pohli dopredu, ale pre naštartovanie tenisu na Slovensku sa neurobilo až tak veľa, aj preto vznikla naša iniciatíva,” zakončil Miklušičák.

Zdroj: TASR

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

15 + 8 =