FOTO Andrej Martin v zaujímavom projekte BTZ potešil mladé talenty: Vydarená akcia zorganizovaná na profesionálnej úrovni

by Igor Uher
Andrej Martin, Sústredenie, BTZ, TK Petržalka

BRATISLAVA – Nové vedenie Bratislavského tenisového zväzu od svojho minuloročného nástupu postupne rozbieha viacero projektov, ktoré získavajú čoraz výraznejšiu pozornosť tenisovej verejnosti.


Po úspechu programov Doubles specialistsVzdelávanie s BTZ postupne uvádzajú miestni funkcionári do života aj myšlienku organizovať sústredenia pre hráčov z bratislavského regiónu. Pilotným bolo dvojdňové sústredenie, ktoré sa konalo minulý víkend na kurtoch TK Petržalka pre deti z ročníkov 2013 – 2014, to znamená v kategórii do desať rokov. O jeho priebehu nám podrobne referoval jeho hlavný organizátor a tréner TK Petržalka Ján Lörinčík.

Hovorí sa, že kde je vôľa, tam je aj cesta. V tomto prípade našiel dobrý nápad správneho adresáta a do mesiaca uzrel projekt svetlo sveta.

„Asi tak. Pred mesiacom som o tejto možnosti debatoval pri káve s Petrom Miklušičákom, ktorý ma hneď aj poveril jeho organizáciou. Dôvodom pre jeho uskutočnenie je fakt, že vo vekovej kategorii do desať rokov nie je v kalendári adekvátny počet turnajov, ktoré by tieto deti mohli absolvovať. Oslovil som preto šesť najlepších dievčat a chlapcov z nášho regiónu narodených v uvedených ročníkoch. Bol som príjemne prekvapený, že s výnimkou jedného odcestovaného dievčaťa ostatní prejavili okamžite záujem a účasť aj potvrdili.“

BTZ pri organizovaní tréningov nikdy nebral ohľad na klubovú príslušnosť prihlásených detí. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade?

„Pri výbere detí sme ani teraz nemali dôvod brať ohľad na klubovú príslušnosť. Jediným podstatným kritériom bola výkonnosť hráčov. Preto sa ho zúčastnili deti z viacerých klubov v regióne. Medzi inými z TK Slovan, Slávia STU, TK Tennis Classic, Love4tennis, TK Petržalka, TC Play Tennis Malinovo… Dá sa povedať, že zastúpenie mala väčšina bratislavských klubov. Navyše aj s jedným hráčom zo Sparty Praha, ktorý aktuálne hosťuje v TK Petržalka.“



Projekty pod hlavičkou BTZ sú známe svojou komplexnosťou, s čím sa bez problémov stotožnil aj iniciátor projektu. O tom svedčí aj obsahová náplň sústredenia.

„Hernú stránku sme mali na starosti spolu s bývalým daviscupovým reprezentantom Ladislavom Švarcom. Po dvojfázovom tenisovom programe absolvovali deti každý deň aj hodinový kondičný tréning s Mgr. Rudolfom Pátekom. Bokom sme nenechali ani rodičov, pre ktorých sme v sobotu popoludní pripravili prednášku spojenú s diskusiou so psychológom PhDr. Tomášom Gurským.“

Andrej Martin, Sústredenie, BTZ, TK Petržalka
(Foto: ts)

Podrobné spracovanie projektu sa prejavilo aj v jeho zvládnutej organizácii, ktorú si v konečnom dôsledku pochvaľovali aj rodičia.

„Pri organizácii sústredenia sme sa snažili byť dôslední, preto sme hneď na začiatku do detailov rozpracovali celý program. Ten sme potom rozposlali rodičom, aby každý vedel, kedy a s kým hrá, čo malo veľmi pozitívnu odozvu. Aj vďaka tomu sme v priebehu sústredenia nemuseli riešiť žiadny problém spojený s jeho organizáciou, či harmonogramom.“

Napriek tomu, že deti v tejto vekovej kategórii ešte len prechádzajú vývojom úderovej techniky, opravovanie chýb nebolo cieľom sústredenia.

„Hneď na úvod sme rodičov informovali o tom, že nebudeme deťom opravovať chyby v technike ich úderov preto, že každý z hráčov má svojho osobného trénera, ktorý je za ňu zodpovedný. Ich vykonanú prácu považujeme za úspešnú aj preto, že svojich zverencov dotiahli na túto úroveň medzi najlepších v bratislavskom regióne. Preto sme sa viac zamerali na navodenie správnej atmosféry na kurtoch, aby aj správanie detí bolo adekvátne k povahe tejto akcie. Hlavným cieľom sústredenia bolo umožniť najlepším vzájomnú konfrontáciu formou sparingových zápasov vo vyložene priateľskej atmosfére. Preto bolo aj celé sústredenie koncipované zábavnou formou. Chceli sme, aby sa tenisom bavili a odniesli si domov iba pozitívne zážitky.“

Pre deti tejto vekovej kategórie je dôležité, aby hrali predovšetkým pre samotnú radosť z hry a bez strachu o výsledok alebo z vypadnutia zo súťaže.

„V rámci tenisového programu deti absolvovali najprv rozohrávku, v ktorej sa dostali do úderu a potom prišli postupne na rad dvojhry, štvorhry aj mixy. Dostali priestor na to, aby odohrali medzi sebou veľké množstvo zápasov bez stresu. Výsledky sa neevidovali. Hlavnou ideou podujatia bolo, aby sa navzájom spoznali. A to isté napokon platilo aj pre rodičov, ktorí si povymieňali navzájom kontakty, aby si mohli ľahšie v budúcnosti zorganizovať pre deti sparing.“



Jednou z priorít nového vedenia BTZ je nadviazanie úzkej spolupráce s bývalými aj súčasnými reprezentantmi, ktorí sa postupne čoraz aktívnejšie zapájajú do jeho projektov. To platilo aj pre sústredenie v TK Petržalka.

„Zlatým klincom programu bola prítomnosť dlhoročného daviscupového reprezentanta Andreja Martina, ktorý v nedeľu dopoludnia odohral s každým účastníkom jeden tajbrejk. Všetky deti od neho dostali malý suvenír, pričom šiel s nami aj na obed, takže strávil s nami veľkú časť dňa, čo deti samozrejme veľmi potešilo a motivovalo zároveň.“

Andrej Martin, Sústredenie, BTZ, TK Petržalka
(Foto: ts)

Záverom hodnotenie organizátorov

„Po skončení sústredenia som dostal množstvo správ od rodičov, ktorí ho hodnotili veľmi pozitívne, pričom mnohí z nich otvorene napísali, že by aj v budúcnosti ocenili, ak by sa niečo podobné opäť zorganizovalo. Z tohto dôvodu ho môžem považovať za úspešné. Celá akcia bola kompletne hradená z prostriedkov BTZ vrátane trénerov, kurtov alebo stravy. Preto patrí BTZ, ktoré celý projekt zastrešilo, veľké poďakovanie. Bolo to ocenenie pre deti a zároveň aj pre ich rodičov za snahu o napredovanie v tejto vekovej kategórii. Na druhej strane, my sme chceli poukázať na fakt, že nemáme záujem iba o deti zo starších ročníkov a z najužšej špičky.“

„Bolo by naozaj potrebné, aby úloha zabezpečenia prípravných zápasov detí nespočívala iba na pleciach ich rodičov, ktorí si na každý víkend musia sami dohodnúť sparingpartnera. Podľa môjho názoru by sa malo už na úrovni krajských zväzov začať s postupným budovaním podobných tímov a spoločenstiev, v rámci ktorých by deti dostali dostatočný priestor na to, aby spolu hrávali. A v tom vidím veľký význam organizovania takýchto sústredení.“       

Ladislav Švarc: „Na sústredenie 9 a 10 ročných chlapcov a dievčat som bol pozvaný ako pomocný tréner k Jankovi Lörinčíkovi. Tento nápad pochádzal práve od neho a z veľkej časti to celé aj zorganizoval. Takmer všetci účastníci boli z bratislavského regiónu a bol som milo prekvapený, koľko šikovných detí tu máme. Keďže takmer všetky majú svojich trénerov, nezasahovali sme im do techniky, ale snažili sme sa, aby si dobre zahrali a navzájom sa zoznámili.“

„Veľkým zážitkom bola pre nich aj možnosť zahrať si s Andrejom Martinom.  Pre rodičov bola prínosom prednáška a následná debata so psychológom Tomášom Gurským. Dobrej nálade prispel aj kondičný tréner Rudolf Pátek a takisto výborné zázemie TK Petržalka. Môžem skonštatovať, že tak ako deti, aj ich rodičia odchádzali zo sústredenia maximálne spokojní. Bola to naozaj vydarená akcia, zorganizovaná na profesionálnej úrovni.“

Zdroj: ts – Igor Uher

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

twenty + three =