Home Najdôležitejšie Federer kraľuje boháčom už dlhých 14 rokov: TOP 10 najlepšie zarábajúcich tenisových osobností za minulý rok

Federer kraľuje boháčom už dlhých 14 rokov: TOP 10 najlepšie zarábajúcich tenisových osobností za minulý rok

by Majo Malinovský
Roger Federer

BRATISLAVA – Prestížny americký magazín Forbes pravidelne každý rok zostavuje rebríček najlepšie zarábajúcich tenisových osobností uplynulého roka. V tomto roku bude uverejnený až po prvom júni, pripomeňme si ale ako to vyzeralo v tom minulom.

Aj keď je dobre známe, že počiatočné náklady pri štarte tenisovej kariéry vôbec nie sú malé a kopa talentov sa jednoducho napokon musí vybrať inou cestou, nasledujúcim boháčom sa tenisová kariéra rozhodne oplatila.

Nižšie spomenuté tenisové hviezdy sa totiž topia v peniazoch, keď nezarábajú len vďaka zápasom, ale vybudovali si už svoje meno (značku) a tešia sa silnej podpore štedrých sponzorov. Pozrite si elitnú desiatok tenisových osobností zostavenú renomovaným magazínom Forbes, ktorá vďaka tomuto športu zarobila najviac.10. Sloane Stephensová (9,6 milióna dolárov – 4,1 prize money a 5,5 sponzori)

Sloane Stephensová (Foto: TASR/AP – Pavel Golovkin)

Americká šampiónka US Open z roku 2017 Sloane Stephensová je známa silnou spoluprácou so značkou Nike, ktorá je pomerne čerstvá a patrí k najväčším v športovom odvetví. Sloane je od minulého roku zasnúbená s americkou futbalovou hviezdou MLS Jozym Altidorom.

9. Simona Halepová (10,2 milióna dolárov – 6,2 prize money a 4 sponzori)

Simona Halepová (Foto: TASR/AP – Kamran Jebreili)

Rumunská národná tenisová hviezda Simona Halepová vyhrala vlani jediný turnaj ale bol to slávny Wimbledon, na ktorom zarobila tri milióny dolárov a vybojovala druhý grandslamový titul. Halepová má medzi svojimi sponzormi značky ako Nike, Wilson, Mercedes-Benz a Hublot.

8. Angelique Kerberová (11,3 milióna dolárov – 5,3 prize money a 6 sponzori)

Angelique Kerberová (Foto: TASR/AP – Lee Jin-man)

Nemka Angelique Kerberová dostala lukratívne bonusy od sponzorov, hlavne Adidasu a zarobila aj ziskom titulu na Wimbledone 2018. Okrem spomínaného Adidasu má partnerstvá aj so spoločnosťami ako SAP, Generali a NetJets a dosť čertstvo aj so značkou Procter & Gamble Head & Shoulders. Medzi ďalších sponzorov patria Yonex, Porsche, Rolex a Lavazza.7. Alexander Zverev (11,8 milióna dolárov – 6,3 prize money a 5,5 sponzori

Alexander Zverev (Foto: TASR/AP – Dita Alangkara)

Hneď ďalším v poradí je nemecká vychádzajúca hviezda Alexander Zverev, ktorý bol na Hopmanovom pohári tradičným parťákom Kerberovej. Saša má na konte už 11 singlových titulov vrátane prestížneho triumfu na ATP Finals v roku 2018, kde na prize money zarobil 2,5 milióna. Čo sa týka sponzorov, má veľkú zmluvu s Adidasom, ďalej so značkami Peugeot, Richard Mille a Zegna.

6. Naomi Ósaková (24,3 milióna dolárov – 8,3 prize money a 16 sponzori)

Naomi Ósaková (Foto: TASR/AP/Lee Jin-man)

Stále hore a hore sa posúva skromná japonská ženská tenisová hviezda Naomi Ósaková. Grandslamovým triumfom na US Open v roku 2018 si otvorila dvere k množstve lukratívnych zmlúv so sponzormi a najnovšie správy hovoria, že v zárobkoch už dokonca prekonala aj Serenu a s rekordným ziskom sa stala absolútne najlepšie platenou športovkyňou. Najväčšiu sponzorskú zmluvu má Japonka s Nike, kde sa celková hodnota odhaduje na 10 miliónov dolárov ročne, ďalšie zmluvy má so značkami Hyperice, BodyArmor a Muzik, kde má určitý podiel vlastníctva.

5. Serena Williamsová (29,2 milióna dolárov – 4,2 prize money a 25 sponzori)

Serena Williamsová (Foto: TASR/AP/Lee Jin-man)

Dlhé roky najlepšie platená športovkyňa sveta Serena Williamsová zaznamenala po narodení dcéry Olympie a návrate na tenisové kurty rekordný rok. Do zoznamu sponzorov pridala partnerstvá s Pampers, Axa Financial a General Mills. Serena sa tiež zaoberá rizikovým investovaním, ktoré sa zameriava hlavne na spoločnosti vedené ženami či firmy spojené s farbami. Rekordná 23-násobná americká grandslamová šampiónka má svoju značku odevov, investičnú firmu – Serena Ventures – a niekoľko aktív v kluboch amerického futbalu, ako Miami Dolphins a tiež UFC.4. Rafael Nadal (35 miliónov dolárov – 9 prize money a 26 sponzori)

Rafael Nadal (Foto: TASR/AP/Rebecca Blackwell)

Španielsky matador Rafael Nadal je jednou z najväčších tenisových hviezd súčasnosti. Medzi jeho hlavných sponzorov patria Nike, Babolat, Kia Motors, Telefónica, Richard Mille a Mapfre.

3. Kei Nišikori (37,3 milióna dolárov – 4,3 prize money a 33 sponzori)

Kei Nišikori (Foto: TASR/AP/Jean-Francois Badias)

Spolu so Zverevom je Kei Nišikori jediným tenistom v elitnej desiatke zarábajúcich hráčov, ktorým sa nepodarilo stále získať grandslamový titul. Poriadne rozsiahle portfólio značiek ale znamená, že Kei je najúspešnejším čo sa týka zárobkov v japonskej histórii a je jednou z hlavných tvárí OH v Tokiu. Jeho sponzormi sú Asahi, NTT, Japan Airlines, Lixil, Procter & Gamble a Nissin, čo sú všetko oficiálni partneri OH.

2. Novak Djokovič (50,6 milióna dolárov – 20,6 prize money a 30 sponzori)

Novak Djokovič
Novak Djokovič (Foto: TASR/AP)

V tenisovej histórii je známych desať sezón, v ktorých sa niektorému hráčovi podarilo vyhrať viac ako 12 miliónov dolárov na prize money a srbská svetová jednotka Novak Djokovič je držiteľom siedmich týchto ročníkov, v kariérnom zisku 135 miliónov dolárov prekonáva o deväť miliónov aj Federera. Kontrakt so spoločnosťou Lacoste je jednou z najvýnosnejších spoluprác vo svete športu.1. Roger Federer (93,4 milióna dolárov – 7,4 prize money a 86 sponzori)

Roger Federer (Foto: TASR/AP)

Okrem svojej unikátnej spolupráce s Uniqlo pridal rekordný 20-násobný grandslamový šampión Roger Federer do svojho portfólia aj multimiliónovú zmluvu s Rimowa. Táto značka batožiny pribudla ku sponzorstvám s Credit Suisse, Mercedes-Benz, Rolex, Moet & Chandon, Barilla a mnohým ďalším. Už 14. rok po sebe švajčiarsky velikán ovládol tento rebríček.

Zdroj: Forbes, ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

3 × three =