Home Najdôležitejšie Elegán a džentlmen Federer sa lúči s tenisom: Krásne slová plné vďaky venované manželke Mirke

Elegán a džentlmen Federer sa lúči s tenisom: Krásne slová plné vďaky venované manželke Mirke

by Majo Malinovský
Roger Federer, Mirka Vavrinecová

BRATISLAVA – Vďaka tenisovým zručnostiam, elegancii či džentlmenskému vystupovaniu patrí Švajčiar Roger Federer medzi najobľúbenejších športovcov na svete. Mnohí odborníci i fanúšikovia ho považujú za jednu z najväčších postáv v histórii tenisu.


Dvadsaťnásobný grandslamový šampión vo štvrtok oznámil, že po budúcotýždňovom Laver Cupe v Londýne vo veku 41 rokov ukončí aktívnu kariéru. Odštartoval ju v roku 1998 a odvtedy takmer nepretržite figuroval v najlepšej desiatke v rebríčku ATP, na čele ktorého kraľoval v piatich obdobiach do mája 2018 309 týždňov, z toho medzi rokmi 2004 až 2008 237 týždňov bez prerušenia.

Roger Federer sa narodil 8. augusta 1981 v Bazileji. Pre tenis sa definitívne rozhodol po tom, ako si vyskúšal bedminton, basketbal či stolný tenis. V roku 1998 na Australian Open odohral prvý juniorský grandslamový turnaj, na ktorom postúpil do semifinále. Na Roland Garros vypadol už v prvom kole, ale všetko si následne vynahradil vo Wimbledone, kde dosiahol víťazstvo v singli aj vo štvorhre. Juniorské wimbledonské tituly naštartovali v tom istom roku aj jeho kariéru medzi dospelými, ale prvú plnohodnotnú sezónu medzi nimi odohral v roku 1999.

Fanúšikovia v slzách! Roger Federer oznámil koniec kariéry

Prvý grandslamový turnaj medzi mužmi okúsil v roku 1999 v Paríži, kde vypadol v prvom kole. V grandslamovej štvorhre debutoval na wimbledonskej tráve, kde sa spolu s Austrálčanom Lleytonom Hewittom prebojovali do semifinále. Už v tejto sezóne sa však ako najmladší hráč histórie ocitol v prvej 100-ke rebríčka ATP, v ktorom mu patrilo 95. miesto. V roku 1999 zdolal prvýkrát aj hráča prvej desiatky, ktorým bol Španiel Carlos Moya.V roku 2001 vyhral v Miláne prvý turnaj ATP, tromi víťazstvami dopomohol Švajčiarsku vyradiť USA v prvom kole Davisovho pohára a postúpil do štvrťfinále na Roland Garros i vo Wimbledone.  V roku 2003 získal Federer prvý grandslamový titul, keď 6. júla vo finále Wimbledonu zdolal Austrálčana Marka Philippoussisa. Stal sa prvým Švajčiarom, ktorý triumfoval na tráve All England Clubu. Okrem toho výrazne pomohol Švajčiarsku k postupu do semifinále Davisovho pohára a po prvý raz vyhral prestížny turnaj majstrov. V roku 2004 Federer definitívne potvrdil svoju dominanciu na tenisových kurtoch, keď triumfoval na Australian Open, obhájil titul vo Wimbledone a trofej si odniesol aj z US Open. Úspešnú sezónu zakončil víťazstvom na turnaji majstrov a stal sa prvýkrát svetovou jednotkou.

Federer vyhral počas kariéry 103 turnajov ATP Tour a v historických tabuľkách je na druhom mieste za Američanom Jimmym Connorsom. Osemkrát triumfoval vo Wimbledone (2003-2007, 2009, 2012, 2017), šesťkrát nenašiel premožiteľa na Australian Open (2004, 2006, 2007, 2010, 2017, 2018), v rokoch 2004-2008 vyhral US Open. V júni 2009 jedinýkrát zdvihol nad hlavu cennú trofej na Roland Garros a zavŕšil kariérny Grand Slam. V roku 2014 sa so švajčiarskym tímom tešil zo zisku Davisovho pohára, šesťkrát vyhral turnaj majstrov (2003, 2004, 2006, 2007, 2010, 2011). V jeho zbierke úspechov chýba iba zlatá olympijská medaila vo dvojhre. Na OH 2008 v Pekingu triumfoval v debli so Stanom Wawrinkom, o štyri roky neskôr v Londýne prehral vo finále singla s Britom Andym Murraym. Trikrát vyhral Hopmanov pohár – raz s Martinou Hingisovou a dvakrát so Švajčiarkou so slovenskými koreňmi Belindou Benčičovou.-        Federer sa roky angažuje v rôznych charitatívnych projektoch. V roku 2003 založil nadáciu na podporu ľudí v núdzi, bol tiež vyslancom Detského fondu UNICEF. V apríli 2009 sa oženil so svojou dlhoročnou priateľkou Miroslavou Vavrinecovou – rodáčkou zo slovenských Bojníc, s ktorou má štyri deti. V júli 2009 sa im narodili dcéry – dvojčatá – Myla Rose a Charlene Riva a v máji 2014 prišli na svet chlapci – dvojčatá – Leo a Lenny.

Práve jej špeciálne za všetko poďakoval: “Mirka so mnou prežívala každú jednu minútu. Pred každým finále sa o mňa vzorne starala a sledovala moje zápasy aj v čase, keď bola v ôsmom mesiaci tehotenstva. Chcel by som sa poďakovať aj mojim štyrom krásnym deťom za podporu i celému skvelému tímu. Bolo to úžasné obdobie.”

Zdroj: TASR

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

nine − eight =