Home Najdôležitejšie Dokážu naše baby zaskočiť tenisovú elitu? Tréner Lipták vie, čo je najsilnejšou stránkou Slovenska

Dokážu naše baby zaskočiť tenisovú elitu? Tréner Lipták vie, čo je najsilnejšou stránkou Slovenska

by Majo Malinovský
Matej Lipták

GLASGOW – Slovenský kapitán Matej Lipták dva dni pred štartom finálového turnaja tenisového Pohára Billie-Jean Kingovej v Glasgowe zdôraznil, že v tíme je správna chémia. Hoci jeho zverenky v dueloch proti Austrálii a Belgicku nebudú favoritky, podľa šéfa slovenskej lavičky sa pokúsia prekvapiť a zabojovať o postup do semifinále.


Správna chémia robí divy

“Tímové súťaže sú iné ako bežné turnaje. Správna chémia a energia niekedy dokážu spraviť divy. Naše hráčky sú pozitívne naladené a verím, že v Glasgowe podajú kvalitné výkony. Na úvod nás čaká Austrália, ktorá patrí k tenisovým veľmociam, bude to pre nás veľká výzva, Nenmáme čo stratiť a pokúsime sa prekvapiť,” uviedol Lipták na nedeľňajšej tlačovej konferencii v Emirates aréne.

Kužmová pred finále Billie Jean King Cup: Pomôcť môže únava súperiek aj formát turnaja

Vlani v Prahe Slovenkám tesne ušiel postup do semifináld. Pri rovnosti bodov s USA a Španielskom rozhodol v prospech Američaniek lepší pomer setov. Veľkou oporou bola Viktória Kužmová, ktorá vo dvojhrách zdolala Carlu Suarezovú Navarrovú i Shelby Rogersovú a proti USA uspela po boku Terezy Mihalíkovej aj v debli. “Vždy som milovala hrať za Slovensko v tímových súťažiach, či už to boli ME do 18, 16, 14, či 12 rokov. Zápasy sa hrali v skvelej atmosfére a vždy som dokázala zo seba vydať všetko. Dúfam, že aj v Glasgowe sa dokážem vybičovať k maximálnym výkonom,” zdôraznila Kužmová.Singlovou jednotkou Schmiedlová, deblovou Mihalíková

Tímovou jednotkou by mala byť Anna Karolína Schmiedlová, ktorá minulý rok v singloch nezískala ani bod, keď prehrala so Sarou Sorribesovou Tormovou i Danielle Collinsovou. “Dúfam, že teraz sa mi bude dariť viac, v príprave som pre to urobila všetko. S austrálskou jednotkou Ajlou Tomljanovičovou mám síce negatívnu bilanciu, no už som s ňou odohrala vyrovnané zápasy. Dobre poznám aj belgické hráčky.”

Vo štvorhre sa bude Lipták spoliehať na Mihalíkovú, ktorá po triumfe na turnaji ITF v Mexiku dosiahla vo svetovom deblovom rebríčku WTA kariérne maximum a posunula sa na 49. miesto. “Budem fandiť našim dievčatám vo dvojhrách a dúfať, že vo štvorhre ešte bude o čo hrať. Vlani sme s Viki potvrdili, že dokážeme hrať rovnocennú partiu s každým. Austrálčanky i Belgičanky sú silné, no ak dáme do toho srdce a bude nám priať aj šťastie, môžeme bvť úspešné.”Aj s 15-ročnou debutantkou

Debutantkou v slovenskom tíme je talentovaná iba 15-ročná Renáta Jamrichová, ktorá získala na letnom Európskom olympijskom festivale mládeže v Banskej Bystrici (EYOF) dve zlaté medaily. “Bolo to pre mňa veľké prekvapenie, že ma kapitán nominoval. Je skvelé byť s tímom v Glasgowe. Užívam si každý jeden tréning s dievčatami, je to pre mňa veľmi cenná skúsenosť.”           

Austrálčanky vlani v Prahe postúpili do semifinále, v Glasgowe majú ešte vyššie ambície. “Chceme zabojovať o cennú trofej. Povrch v Glasgowe dievčatám sedí, cítia sa na ňom naozaj fajn. Ešte som sa nerozhodla, ktoré z nich nastúpia v utorok v úvodnom dueli proti Slovensku. Tento formát súťaže umožnuje využiť v rôznych dueloch odlišné hráčky. Pozitívom je, že hráme na centri už od desiatej doobeda miestneho času. Slovenky bude ťažký súper, no náš tím má svoju kvalitu a bojového ducha. Verím, že vstup do turnaja zvládneme,” povedala austrálska kapitánka Alicia Moliková.

Zdroj: TASR

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

20 + 4 =