Home Najdôležitejšie Djokovič o presune Davis Cupu do Dubaju: Mal by tenis ako šport sledovať peniaze alebo sa rozhodnúť chrániť svoju tradíciu?

Djokovič o presune Davis Cupu do Dubaju: Mal by tenis ako šport sledovať peniaze alebo sa rozhodnúť chrániť svoju tradíciu?

by Roderik Pastier
Novak Djokovič

MADRID – Mal by tenis ako šport „sledovať peniaze“ alebo sa rozhodnúť chrániť predovšetkým svoju tradíciu? To bola otázka, ktorú položil Novak Djokovič počas klebiet, že ITF/Kosmos sú na pokraji podpisu zmluvy, ktorá by finále Davisovho pohára zaviedla do Abú Zabí na päť rokov.


Kapitán Austrálie Lleyton Hewitt označil tento krok za smiešny a považoval ho za predaj duše Davisovho pohára na Blízky východ a zabitie súťaže. Iní neboli vo svojej odpovedi takí ostrí, ale priali si, aby hráči a kapitáni mali v tejto záležitosti väčšie slovo.

Presun turnaja do Abú Dhabí? Predali ste dušu Davis Cupu, zúri Lleyton Hewitt

Djokovič, ktorý mnohokrát súťažil v Abú Zabí na tenisovej exhibícii Mubadala World Tennis Championship, analyzoval obe strany sporu a ocitol sa „niekde medzi“.

Srb nebol fanúšikom starého formátu Davisovho pohára, kde sa počas sezóny rozprestieralo viacero nerozhodných výsledkov, ale neverí ani možnosti jediného miesta, ktorá bola implementovaná pre prvé finále vedené spoločnosťou Kosmos v Madride v roku 2019.

„Páči sa mi, že teraz existujú tri rôzne krajiny, ktoré môžu hostiť aspoň skupinové fázy. Povedal by som, prečo nie viac? Prečo by šesť rôznych krajín nemohlo hostiť jednu skupinu troch tímov?” povedala srbská jednotka v piatok po tom, čo pomohla Srbsku zabezpečiť si víťazstvo nad Rakúskom v Innsbrucku.

„Zmenou formátu sme to stratili, možnosť mnohých krajín Svetovej skupiny usporiadať baráž. Myslím si, že to je niečo, na čo ľudia nereagovali dobre, a chápem to. Na rozvoj vlastného národného tenisu potrebujete súťaž v Davisovom pohári. Teraz, pokiaľ ide o umiestnenie, či už je to Dubaj alebo kdekoľvek inde, musíme počkať a uvidíme oficiálne, keď to vyjde, a potom o tom diskutovať. Teraz to ešte nie je oficiálne,” pokračoval.

Djokovič: Riadite sa peniazmi alebo tradíciou?

„Je veľký záujem priniesť Davis Cup alebo akúkoľvek inú veľkú tenisovú alebo športovú súťaž na Blízky východ, kde sú ekonomicky veľmi silní a dokážu financovať veľké nároky, ktoré máte na organizáciu takého dôležitého podujatia. Teraz sa však naskytá otázka, či sa riadite takpovediac peniazmi, alebo sa riadite tradíciou, alebo medzi nimi nájdete rovnováhu? To je vždy hlavná otázka, ktorú má niekto na mysli. Niektorí ľudia si myslia, že by sme sa mali zlepšovať, že by sme sa mali pozerať dopredu, že by sme mali napredovať. Niektorí ľudia si myslia, že by sme sa mali držať toho, čím bol Davis Cup ako súťaž alebo ako formát predtým,” zamýšľal sa Srb.

“Ja som niekde medzi tým. Myslím si, že musíte rešpektovať tradíciu a históriu a musíte sa držať vecí, ktoré sú rozpoznateľné, vďaka ktorým je táto súťaž pre šport taká dôležitá. Zároveň sa musíte posunúť vpred a nájsť nové spôsoby, ako zlepšiť konkurenciu,” dodal.

Zdroj: ts

Podobné články

Pridajte komentár

Leave a Comment

one + nine =